Polskie Radio
Section05
Konrad Szymański

"Najbogatsze państwa UE narzucają ograniczenia finansowe". Konrad Szymański o walce z pandemią

- Najbogatsze państwa UE, uznające się za sumienie projektu europejskiego i rozliczające Polskę z "europejskości", wobec epidemii koronawirusa narzucają ograniczenia finansowe - stwierdził minister ds. integracji europejskiej Konrad Szymański. To moment prawdy - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus Unia Europejska pandemia pomoc UE Konrad Szymański integracja europejska

"UE należy reformować, ale utrzymać". Szymański podkreśla wartość Wspólnoty w dobie koronawirusa

- Unia Europejska już bez pandemii koronawirusa była od dłuższego w fazie definiowania siebie na nowo. Po kryzysie migracyjnym i zadłużeniowym strefy euro wiele rzeczy nie zostało rozwiązanych - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Konrad Szymański, minister ds. europejskich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka koronawirus zdrowie Europa Beata Michniewicz Konrad Szymański

"Otrzymamy więcej, niż chciała dać Komisja Europejska". W czwartek szczyt UE

- Zaproponowany przez przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela projekt budżetu unijnego na lata 2021-2027 jest dobrym punktem wyjścia do negocjacji na szczycie UE - poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska. - Otrzymamy na pewno więcej niż chciała KE - powiedział minister ds. europejskich Konrad Szymański. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska budżet unijny budżet UE 2021-2027 Konrad Szymański ŚWIAT

Cięcia i powiązanie funduszy z praworządnością. Propozycja szefa RE ws. unijnego budżetu

Przygotowana przez szefa Rady Europejskiej propozycja w sprawie budżetu UE lata 2021-2027 zakłada cięcia w porównaniu do projektu KE, którą Polska i inne państwa odrzucały jako niewystarczający. Charles Michel w swojej propozycji zawarł też zapis dotyczący powiązania dostępu do środków unijnych z przestrzeganiem praworządności.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska budżet UE 2021-2027 Konrad Szymański

Szymański o wizycie Macrona: bez porozumienia z Polską przyszłość UE jest niepewna

– Agenda wizyty Emmanuela Macrona w Polsce jest bezprecedensowo szeroka. Prezydent Francji przyjedzie do nas z kilkoma ministrami. Po naszej stronie też będzie to dużo szersza niż zwykle delegacja – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister ds. europejskich Konrad Szymański.
Zobacz więcej na temat:  Trójka POLSKA polityka Konrad Szymański MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Emmanuel Macron Francja Unia Europejska Europa

Konrad Szymański: przyszłość handlu z Wielką Brytanią zależy od umowy po brexicie

Minister do spraw europejskich Konrad Szymański zapewnił, że rządowi zależy na zminimalizowaniu strat gospodarczych wynikających z brexitu. Jak dodał, wszystko zależy jednak od zapisów przyszłej umowy handlowej Wspólnoty z Londynem. Wielka Brytania oficjalnie opuści Unię Europejską o północy naszego czasu z 31 stycznia na 1 lutego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Konrad Szymański Brexit Unia Europejska Wielka Brytania