Polskie Radio
Section05
Krzyżacy

Konstancja Ford: wyjazd z kraju był dla ojca bardzo trudny

- W 1969 roku, w wyniku antysemickiej nagonki ze strony władz komunistycznych, mój tata został zmuszony do wyjazdu z Polski. Pamiętam nasz wyjazd z kraju. To był dla niego bardzo trudny moment. Musiał oddać paszport. Był na wygnaniu – wspominała w audycji Trendy Kultury Konstancja Ford, córka Aleksandra Forda, polskiego reżysera pochodzenia żydowskiego, twórcy m.in. "Krzyżaków". O reżyserze opowiadała także historyk filmu Katarzyna Wajda.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 film polski Krzyżacy marzec 1968 reżyser kino

Ogród dawnych smaków

Czekolada, kawa, herbata – to wynalazki nie do razu i nie przez wszystkich zaakceptowane na polskich stołach. A co było napitkiem ulubionym przez wszystkich? Z czym mieszano alkohole, jak je schładzano? Gośćmi audycji Kwadratura kultury byli: Dorota Dias-Lewandowska, znawczyni historii wina, Bogdan Gałązka, szef restauracji Gothic Café na zamku w Malborku i Adrian Ordakowski, kuchmistrz restauracji w pałacu w Wilanowie.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Winnica alkohol Krzyżacy

Bitwa pod Grunwaldem - starcie dwóch potęg

15 lipca mija 607 lat od bitwy pod Grunwaldem, stoczonej w 1410 roku pomiędzy wojskiem polsko-litewskim, a armią Zakonu Krzyżackiego. Była to jedna z największych bitew średniowiecznej Europy, a zarazem starcie dwóch najpotężniejszych armii tamtych czasów. Bitwa zakończyła się spektakularnym zwycięstwem Polaków i ich sprzymierzeńców. O bitwie pod Grunwaldem mówił w audycji Nos Kleopatry historyk prof. Przemysław Urbańczyk z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Grunwald Krzyżacy średniowiecze