Polskie Radio
Section05
Majdan

Umowa stowarzyszeniowa UE z Ukrainą obowiązuje już w całości

Umowa stowarzyszeniowa Unii Europejskiej z Ukrainą obowiązuje już w całości. 1 września weszła w życie jej polityczna część, natomiast handlowa jest w mocy od stycznia 2016 roku. Unijno-ukraińskie porozumienie ma dla Kijowa szczególne znaczenie. Odmowa podpisania tej umowy jesienią 2013 roku, przez ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza, zapoczątkowała rewolucję na Majdanie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Ukraina Bruksela Kijów Wiktor Janukowycz Majdan

Dorota Kania o działalności fundacji „Otwarty Dialog”

Fundacja „Otwarty Dialog” w 2014 roku otrzymała koncesję na handel bronią (organizacja wysyłała na Majdan m.in. hełmy i kamizelki kuloodporne), a pozytywną opinię w tej sprawie miał wydać ówczesny szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Piotr Pytel. W Polskim Radiu 24 komentarz Doroty Kani z Telewizji Republika i Gazety Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Dorota Kania Majdan PiS Sejm Fundacja Otwarty Dialog

Poseł PO: Doniesienia ws. „Otwartego Dialogu” są kłamliwe

– To kompletnie kłamliwe doniesienia – tak medialne informacje na temat fundacji „Otwarty Dialog” skomentował w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Marcin Święcicki, poseł Platformy Obywatelskiej. Organizacja w 2014 roku otrzymała koncesję na handel bronią, a pozytywną opinię w tej sprawie miał wydać ówczesny szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Piotr Pytel, który usłyszał zarzuty współpracy z rosyjską FSB.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Kijów Platforma Obywatelska Marcin Święcicki Rosja Hanna Gronkiewicz-Waltz samorząd Majdan Ukraina Fundacja Otwarty Dialog

Nowy plan pokojowy dla Ukrainy. Referendum ws. Krymu?

Prasa amerykańska ujawniła szczegóły alternatywnego planu pokojowego, przedstawionego prezydentowi USA. Zawiera on m.in. propozycję przeprowadzenia na Ukrainie referendum w sprawie wydzierżawienia Krymu Rosji na 50-100 lat. O nowych pomysłach na pokój mówili goście Debaty Poranka: Dariusz Materniak, (PolUkr.net), Olga Popowycz (historyk i analityk) i Tadeusz Iwański (analityk Ośrodka Studiów Wschodnich).
Zobacz więcej na temat:  Majdan Ukraina Krym Rosja USA Tadeusz Iwański

Ukraina 3 lata po Majdanie – bilans rewolucji

W lutym 2014 roku prezydent Wiktor Janukowycz krwawo rozprawiał się z "rewolucją godności". W ostatnich dniach jej trwania zginęło niemal 100 osób. Władzę w Kijowie przejęła prozachodnia koalicja. O osiągnięciach ukraińskiego Majdanu mówili w audycji 7 Dni: Wschód dr Łukasz Adamski z Centrum Polsko Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia i Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Majdan ŚWIAT

Trzy lata po Majdanie. "Elity nie chcą walczyć z korupcją"

Minęła trzecia rocznica rozpoczęcia protestów na Euromajdanie. Wielotygodniowe manifestacje zaowocowały odsunięciem od władzy Wiktora Janukowycza. Czy Ukraińcy dziś żyją w lepszym państwie? O tym w audycji 7 Dni Wschód mówili Piotr Kościński z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Tadeusz Iwański z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Majdan Euromajdan Piotr Pogorzelski korupcja