Polskie Radio
Section05

Martyna Chuderska

Historie ludowe. Rozmowa z autorką książki "Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej"

Nierzadko kiedy książki prowadzą do stworzenia się wspólnoty. Zwłaszcza wtedy, gdy zawierają w sobie dawne historie czy bajki napisane językiem współczesnym, dzięki czemu łączą ze sobą różne pokolenia. Przykładem takiego dzieła jest książka „Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej” autorstwa Justyny Bednarek, gościa "Kulturoteki".
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla dzieci literatura dziecięca DAB+

"Tatry. Przewodnik dla dużych i małych". Rozmowa z Barbarą Gawryluk - współautorką książki

"Być może słyszeliście kiedyś o Morskim Oku, Kasprowym Wierchu albo Giewoncie. Wszystkie te tajemniczo brzmiące nazwy łączą się z jednym miejscem: Tatrami". Tak zaczyna się pierwsza książka dla dzieci o najsłynniejszych polskich górach. W audycji "Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom, na wyprawę do miejsca, które zachwyca tajemnicami zabrała nas współautorka książki "Tatry. Przewodnik dla dużych i małych" Barbara Gawryluk. Rozmawiała z nią Martyna Chuderska.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca radio dla dzieci

"Asiunia" opowiadała dzieciom o Powstaniu. Spotkanie z Joanną Papuzińską

17.06 w sali Małego Powstańca Muzeum Powstania Warszawskiego, miejscu niezwykle ważnym na mapie Warszawy, zainaugurowano kolejną, 3. już edycję Międzypokoleniowego Festiwal Literatury Dziecięcej. Było to spotkanie wypełnione ważnymi opowieściami. Profesor Joanna Papuzińska, autorka "Asiuni" czyli wzruszającej książki dla dzieci, spotkała się z młodymi czytelnikami, żeby opowiedzieć o tym, co mała, bo pięcioletnia wówczas, dziewczynka, myślała o wojnie. I jak ten trudny czas postrzegała.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa literatura dziecięca patronat Polskiego Radia Dzieciom

Czy na pewno rozumiemy nasze dzieci? O "Smakach Dzieciństwa" opowiada Mirosława Kątna

Wspólne rodzinne wyjazdy, mnóstwo przygód, pozytywne zdarzenia, które kształtują nas na całe życie...nie każdy z nas miał takie dzieciństwo. O tych innych - trudnych - barwach i smakach dzieciństwa, Mirosława Kątna - psycholog, współtwórczyni Komitetu Ochrony Praw Dziecka, a także  pełnomocnik rządu do spraw dzieci w Kancelarii Premiera RP - opowiada w swojej książce "Smaki dzieciństwa". Książka jest zapisem dramatycznych historii które dotykają młodych ludzi, krzywdzonych, zranionych lub unieszczęśliwionych przez rówieśników i dorosłych.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla rodziców radio dla dzieci literatura dziecięca

Premiera "Pippi Långstrump" w teatrze Andersena w Lublinie

Na pewno znacie i lubicie tę historię nawet, jeśli jesteście już całkiem duzi. Pippi Langstrumpf to dziewczynka, która mieszka sobie w Willi Śmiesznotce razem z koniem Alfonso i Panem Nillsonem -  małpką kapucynką, ma walizkę pełną złotych monet i… - co jest marzeniem wielu dzieci - wcale nie chodzi do szkoły.  
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa radio dla dzieci radio dla rodziców spektakle dla dzieci patronat Polskiego Radia Dzieciom

Jaki jest przepis na dobry kryminał? "Czarci młyn"

Wartka akcja, sensacyjne zagadki, trzymająca w napięciu fabuła i nietuzinkowi bohaterowie? Taką mieszankę znaleźć można w najnowszej książce Agnieszki Płoszaj "Czarci młyn". Lato, dom babci, uroczysko, ruiny dworku i stary opuszczony młyn, w którym – jak głosi legenda – straszy! To - jak się okazuje - przepis na dobry kryminał. Agnieszka Płoszaj, autorka książki "Czarci Młyn" - opowiedziała w "Kulturotece" o  kulisach powstania tej pełnej pomysłów historii dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca

Rozmowa z mistrzynią kryminału - autorką książki "Czarci Młyn".

Agnieszka Płoszaj, łódzka pisarka, wraca z kolejnymi przygodami sióstr Brylskich, Piotra Szwendaka i psa - Julka. Tym razem akcja zaprowadzi czytelników do jednego z podłódzkich miasteczek. Wartka akcja, sensacyjne zagadki, trzymająca w napięciu fabuła i barwni bohaterowie - czego chcieć więcej od kryminału dla młodych czytelników? Do tego niezawodnego koktajlu dorzućmy jeszcze ekscentryczną babcię (widzieliście jej klapki z puszkiem?), tajemnicze hałasy, tajnych agentów policji i najprawdziwszą szajkę rabusiów. Włos na głowie się jeży (a przynajmniej puszek na klapku babci)! Dziś po godzinie 16.00 w audycji "Popołudnik" zapraszamy do wysłuchania rozmowy z autorką.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca Kulturoteka

Z kulturą za pan brat. 8. edycja Rabka Festival

Poznawanie historii własnej rodziny, kultury Łemków, Romów i Żydów, opowieści o ludowych legendach, literacka gra miejska, warsztaty ilustratorskie "Book Face" a nawet escape room "na polu"! Tegoroczna, ósma już edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej "Rabka Festival 2021" odbyła się z powodzeniem, pomimo ograniczeń związanych z pandemią.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci Muzyka dla dzieci Rabka Zdrój Kulturalna strefa

Rozmowa o 28. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Szafarni

Dobiegł końca 28. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. Jego głównym założeniem jest wczesne odkrycie młodych talentów, a także propagowanie twórczości Fryderyka Chopina oraz polskiej kultury wśród dzieci i młodzieży w Polsce i poza jej granicami. Nieprzypadkowo Konkurs odbywa się w Szafarni. Wielbiciele talentu Fryderyka Chopina twierdzą, że to miejsce jest kluczem do zrozumienia muzyki wybitnego kompozytora.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla dzieci Radio Dzieciom kultura dla dzieci Muzyka dla dzieci

Rozmowa z autorami książki "Doba na oceanie. Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem?"

Jeśli wśród słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom są podróżnicy, to na pewno ucieszy ich ta audycja. Usłyszeliśmy w niej o tym, że można kajakiem przepłynąć ocean. I o człowieku, który tego dokonał. Aleksander Doba, latał szybowcem, skakał na spadochronie, a ocean kajakiem przepłynął aż trzy razy! A na koniec życia zdobył Kilimandżaro - "dach Afryki"!
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca kultura dla dzieci

"Dwa królestwa i wielkie morze". Pokazać w książkach bogactwo świata

Jeśli dzieciństwo naszych dzieci ma być niebanalne i niezwykłe, warto  już od pierwszych lat życia oswajać je z wartościową literaturą. Wartościową, czyli taką która pokaże dzieciom różnorodność otaczającego je świata - przekonują pomysłodawcy "Poławiaczy Pereł" - wydawnictwa, które od lat proponuje młodym czytelnikom pieczołowicie wydane książki.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa