Polskie Radio
Section05
NATO

Premier dla agencji BNS: negocjacje ws. większej liczby żołnierzy USA w Polsce zgodnie z planem

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla agencji Baltic News Service, który ukazał się w języku litewskim, podkreślił, że w kwestii unijnego funduszu odbudowy gospodarczej Polska opowiada się za podjęciem "ambitnych środków" i szybkim ich wdrożeniem. - Czas jest bardzo ważny, a w historii integracji europejskiej potrzeba europejskiej stanowczości nigdy nie była tak pilna - wskazał szef polskiego rządu.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki ŚWIAT premier Litwa NATO Orlen lotos bezpieczeństwo

Wycofanie części żołnierzy USA z Niemiec. Doleśniak-Harczuk: warto podkreślić wątek gospodarczy

- Te bazy amerykańskie dają bardzo realne miejsca pracy. Jest taka, w której przebywa 10-12 tys. żołnierzy USA i dookoła tej bazy żyje 30 tys. członków rodzin tych żołnierzy. Proszę sobie wyobrazić, jakie to są pieniądze - mówiła w Polskim Radiu 24 ekspert ds. Niemieckich Instytutu Staszica Olga Doleśniak-Harczuk. Gościem "Spojrzenia na Wschód" był również politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maria Przełomiec NATO Donald Trump armia wojsko USA Niemcy Europa ŚWIAT

"Potrzeba działań politycznych". Jens Stoltenberg o rozwoju NATO

Szef NATO proponuje, by Sojusz bardziej niż dotychczas angażował się w działania polityczne na świecie. Jens Stoltenberg przedstawił swoją wizję rozwoju NATO na najbliższą dekadę. Wszystko to dzieje się w kilkanaście tygodni po powołaniu zespołu "mędrców", którzy mają opracować reformę Sojuszu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NATO Jens Stoltenberg reformy dyplomacja zagrożenia bezpieczeństwo Wojciech Cegielski

Szef MON: zwiększenie liczebności wojsk amerykańskich dobre dla bezpieczeństwa ojczyzny

- Przestajemy być członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego drugiej kategorii, bo tak było przez lata - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. - Zwiększenie liczebności wojsk amerykańskich w Polsce jest dobre dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny i całej wschodniej flanki NATO - dodał.
Zobacz więcej na temat:  wojsko Wojsko Polskie armia Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej MON służby i bezpieczeństwo NATO siły zbrojne POLSKA

USA przerzucą część wojsk z Niemiec do Polski? Ekspert: przeciekami do mediów też się gra

- Obracamy się w sferze spekulacji. Jest to też jednak sygnał polityczny. W naszym interesie jest utrzymanie spoistości NATO - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo, specjalista ds. bezpieczeństwa i obronności. Dziennik "Wall Street Journal” poinformował, że prezydent USA Donald Trump polecił Pentagonowi wycofać z Niemiec 9,5 tys. amerykańskich żołnierzy. "Część wycofywanych z Niemiec wojsk USA zostanie skierowana do Polski" - podał Reuters. 
Zobacz więcej na temat:  NATO USA Niemcy

NASZ WYWIAD "Niektóre nowe bronie Putina groźne dla samych Rosjan". Testy przechodzi broń hipersoniczna

- Niektóre egzotyczne bronie Władimira Putina wybuchają podczas testów i nic z nich nie będzie. Rosja wprowadza już jednak do uzbrojenia broń hipersoniczną, przy tym inaczej niż USA, ma zamiar wyposażać ją przeważnie w ładunki nuklearne – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Marcin A. Piotrowski (PiSM). Jak ocenia ekspert, np. do Floty Bałtyckiej miałby w ciągu kilku lat trafić hipersoniczny pocisk samosterujący Cyrkon. Amerykańskie badania nad tego typu uzbrojeniem są jednak zapewne dużo bardziej zaawansowane.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja wojsko USA broń atomowa NATO infografika Niemcy Chiny

NASZ WYWIAD Amerykańska broń jądrowa w Polsce to byłby właściwy sygnał dla Rosji, w przypadku gdyby Niemcy z niej zrezygnowali

- Jeśli po wyborach w Niemczech nowa koalicja zdecydowałaby się zakończyć udział w misji jądrowej NATO, wtedy opcja przeniesienia tych zasobów do Polski powinna być rozważona przez Sojusz. To byłoby właściwe posunięcie wojskowe i odpowiedni sygnał polityczny dla Moskwy – mówi portalowi PolskieRadio24.pl analityk PISM Artur Kacprzyk, zaznaczając jednak, że obecnie dla Polski korzystne jest trwanie Berlina przy zobowiązaniach, które ma wobec Sojuszu i parasola nuklearnego USA.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja wojsko USA broń atomowa NATO infografika Niemcy

Ekspert: nie ma alternatywy dla parasola atomowego USA. Jeśli Berlin wyjdzie z programu, Kreml będzie świętował

Rozmontowanie traktatów przez Rosję i agresywna polityka Kremla powinny skłonić Niemcy do innego zachowania niż obecnie, gdy SPD namawia do wyjścia z programu nuclear sharing. Mowa o składowaniu amerykańskich bomb jądrowych na terenie Niemiec. To część doktryny NATO zakładającej odstraszanie potencjalnego przeciwnika, m.in. Rosji  – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Michał Baranowski, dyrektor biura German Marshall Fund w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojsko USA broń atomowa NATO