Polskie Radio
Section05
Przemysław Czarnek

"Musi wrócić na drogę praworządności". Przemysław Czarnek o przyszłości Unii Europejskiej

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ocenił Unię Europejską jako organizację, która nie przestrzega norm prawnych. - Nie mamy innego wyjścia niż w dalszym ciągu konsekwentnie i zgodnie z prawem działać w obliczu bezprawia UE - pokreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska prawo Przemysław Czarnek Donald Tusk Krajowy Plan Odbudowy polityka Polska w Unii Europejskiej

MEiN wspiera uczniów po powrocie do szkół. Zaproponowano cztery programy

Uczniowie mogli wziąć udział w programach wsparcia po pandemii przygotowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w 2021 roku. Programy dotyczą czterech obszarów: poprawy kondycji fizycznej uczniów, wsparcia psychologicznego dla uczniów i nauczycieli, pomocy w uzupełnianiu wiedzy i profilaktyki krótkowzroczności.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szkoła edukacja Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki

"Mamy prawo porządkowania rynku medialnego". Przemysław Czarnek komentuje weto prezydenta

- Żałuję, że doszło do weta prezydenta. Mamy prawo porządkowania rynku medialnego, jak wiele krajów europejskich. Nie miałoby to żadnego znaczenia dla naszych strategicznych, gospodarczych i obronnych sojuszów - powiedział w Polskim Radiu 24 szef MEiN Przemysław Czarnek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka ustawa medialna Przemysław Czarnek Andrzej Duda prezydent media TVN weto Ministerstwo Edukacji i Nauki

Historia i teraźniejszość od 1 września w szkołach. Czarnek: podstawy programowe są gotowe

- Podstawy programowe nowego przedmiotu szkolnego - historia i teraźniejszość - są gotowe i przekazane do konsultacji. Musimy uczyć młodzież szkół ponadpodstawowych historii najnowszej - powiedział w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Dorota Kania Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki szkoła nauczyciel dzieci edukacja

Uniwersytet Jagielloński otrzymał środki na badania naukowe. Przemysław Czarnek podpisał umowę

Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało Uniwersytetowi Jagiellońskiemu 200 mln zł. Przemysław Czarnek podpisał umowę z Uniwersytetem Jagiellońskim na wsparcie badań naukowych i prac rozwojowych z wykorzystaniem infrastruktury badawczej Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Edukacji i Nauki badania pieniądze Przemysław Czarnek NAUKA odkrycia i ciekawostki edukacja POLSKA

"Nie mają złotówki finansowania". Czarnek o braku wsparcia Polonii przez rząd niemiecki

- Nie może być dalej tak, że w Polsce płacimy 236 mln zł na mniejszość niemiecką i język niemiecki, a w Niemczech - gdzie jest dwa i dwie dziesiąte miliona Polaków - nie ma ani jednego euro od rządu federalnego dla mniejszości polskiej - powiedział  szef Ministerstwa Edukacji i Nauki przed głosowaniem nad projektem budżetu państwa, w którym jedna z poselskich poprawek zakładała zmniejszenie w 2022 r. nakładów na naukę mniejszościowych i języka regionalnego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki mniejszości narodowe

"Atak na polską historię". Przemysław Czarnek o próbach zmiany nazwy Ronda Dmowskiego

"Próba usunięcia Romana Dmowskiego ze zbiorowej pamięci jest atakiem na polską historię i kulturę" - napisał w liście otwartym do dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej prof. Jana Żaryna szef Ministerstwa Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek. List ma związek z uchwałą warszawskich radnych o zmianie nazwy Ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Przemysław Czarnek Jan Żaryn Warszawa

"Dulkiewicz i Trzaskowski przekroczyli swoje kompetencje". Szef MEiN składa zawiadomienie do prokuratury

- Ci panowie i panie - Dulkiewicz i Trzaskowski - przekroczyli, w moim przekonaniu, swoje kompetencje - powiedział w Telewizji Republika Przemysław Czarnek. Minister edukacji i nauki poinformował ponadto, że złożył zawiadomienie do prokuratury ws. możliwości popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez prezydentów Warszawy i Gdańska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki szkoła Rafał Trzaskowski Aleksandra Dulkiewicz polityka prokuratura

"Burzy porządek, który sprawdzał się przez lata". Wiceszef ZNP o projekcie zmian w prawie oświatowym

– Nowelizacja burzy porządek, który został ukształtowany jeszcze na początku lat 90. i który przez bardzo wiele lat dobrze się sprawdzał. Dawał szkole spokój, pozwalał na autonomię i normalny rozwój – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński, odnosząc się do zaproponowanego przez szefa MEiN Przemysława Czarnka projektu zmian w prawie oświatowym. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja szkoła Związek Nauczycielstwa Polskiego Ministerstwo Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek ustawa nauczyciel

Nowe uprawnienia dla kuratorów. Przemysław Czarnek wyjaśnia

- Po wyjściu w życie tej ustawy [...] kurator będzie musiał otrzymywać od dyrektora szkoły treść, jaką organizacja pozarządowa, każda, będzie chciała przekazywać w szkole dzieciom - powiedział na antenie TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Szef MEiN dodał, że projekt nowelizacji zakała, że kurator będzie mógł na wniosek rodziców sprzeciwić się wejściu do szkoły organizacji pozarządowej, która będzie na przykład chciała demoralizować dzieci.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja szkoła prawo Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki

Debata nad fenomenem "Solidarności". Czarnek: ofiary stanu wojennego zdobyły się na niebywałe bohaterstwo

W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w siedzibie redakcji "Tygodnika Solidarność" odbyła się debata dotycząca fenomenu Solidarności. Przed dyskusją uczczono trzynaście ofiar tamtejszych wydarzeń, w tym Grzegorza Przemyka i dziewięciu górników z kopalni "Wujek", którzy zginęli podczas pacyfikacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski 13 grudnia stan wojenny PRL komunizm Przemysław Czarnek Solidarność Sławomir Cenckiewicz