Polskie Radio
Section05
Przemysław Czarnek

Nowelizacja prawa oświatowego. Małopolska kurator mówi o "bezpardonowej walce" i apeluje do prezydenta

"Pomysł opozycji parlamentarnej na wykazanie, że tzw. lex Czarnek jest niepotrzebny i że żadnych zagrożeń dla szkół nie ma, jest wyjątkowo perfidny" - napisała w artykule dla wPolityce.pl małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Jak stwierdziła, "walka wokół nowelizacji jest bezpardonowa".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Ministerstwo Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek szkoła ustawa prezydent Andrzej Duda

Kownacki: do szkół wchodzi ogromny natłok niekontrolowanych organizacji lewicowych

- Natłok organizacji lewicowych, które wchodzą do szkół jest ogromny i to jest problem w Polsce. Niestety ani rodzice, ani państwo nie mieli na to wpływu. Gdy odpowiedzialność będzie spoczywała na kuratorze, to będzie można rozliczać jakie organizacje oraz w jakim celu wchodzą do szkół - powiedział, odnosząc się do nowelizacji prawa oświatowego, poseł Bartosz Kownacki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 edukacja Ministerstwo Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek szkoła dzieci młodzież Tomasz Rzymkowski Krzysztof Bosak Bartosz Kownacki Marek Sawicki

TYLKO U NAS Szef MEiN: odejście od kwarantanny z kontaktu usprawni funkcjonowanie szkół

- Kwarantanna z kontaktu była uciążliwa dla dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców i samych dzieci, bo wystarczył przypadek czy dwa COVID-19 w klasie i cała klasa była na kwarantannie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, odnosząc się do nowych decyzji ws. łagodzenia obostrzeń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Przemysław Czarnek szkoła edukacja kwarantanna społeczeństwo dzieci COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce

"Zakładajcie »Sport Kluby« w waszych szkołach". Przemysław Czarnek apeluje do nauczycieli

W czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zaapelował do wszystkich nauczycieli wychowania fizycznego i wychowania wczesnoszkolnego, którzy mają certyfikaty i którzy zostali przeszkoleni, aby zakładali "Sport Kluby" w szkołach, w których pracują. Na ten cel w 2022 r. przeznaczono 36 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek dzieci szkoła społeczeństwo SPORT Ministerstwo Edukacji i Nauki

"Nie chcemy dziadostwa w szkole". Kaleta o nowelizacji prawa oświatowego

- Dla mnie jest to świetna ustawa, ponieważ przede wszystkim ona doprowadza do tego, że mamy kontrolę w tych trudnych czasach. Widzimy, w jaki sposób młode pokolenie zalewane jest w internecie różnymi treściami - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kaleta (PiS), podkreślając by "nie wprowadzać dziadostwa do szkół." Gościem "Dwóch stron" był również Jakub Kulesza (Konfederacja). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 społeczeństwo pandemia Konfederacja PiS Ministerstwo Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek dzieci edukacja szkoła

Przemysław Czarnek po głosowaniu nad prawem oświatowym: ustawa radykalnie rozszerzy uprawnienia rodziców

- Jeżeli prezydent podpisze nowelizację prawa oświatowego, to radykalnie rozszerzą się uprawnienia rodziców dot. kontrolowania, które organizacje wchodzą do szkoły. Nie ma w tym nic dziwnego: jeśli ktoś chce uczyć nasze dzieci, powinien pokazać najpierw, czego chce uczyć - powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek po sejmowym głosowaniu, na którym odrzucono sprzeciw Senatu wobec noweli. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Ministerstwo Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek szkoła Sejm ustawa

Dyskusja o wynagrodzeniach nauczycieli. Czarnek: propozycja szefa ZNP mało poważna

- Związki zawodowe bardziej skupiały się na zabetonowaniu swoich pozycji i obronie grup interesów wewnątrz środowiska nauczycielskiego, a nie na perspektywach pracy nauczyciela - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Szef resortu odniósł się w ten sposób do braku porozumienia ze związkami zawodowymi w sprawie wysokości wynagrodzeń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek Solidarność Ministerstwo Edukacji i Nauki Związek Nauczycielstwa Polskiego edukacja

Przemysław Czarnek: 21 lutego definitywny koniec nauki zdalnej

Jak zapowiedział minister edukacji i nauki, uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej 21 lutego - tydzień wcześniej niż pierwotnie planowano. Informację tę Przemysław Czarnek przekazał podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia na temat łagodzenia obostrzeń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo koronawirus COVID-19 Adam Niedzielski Koronawirus w Polsce pandemia Przemysław Czarnek edukacja szkoła dzieci

Laboratoria Przyszłości, czyli rządowe wsparcie dla szkół. Czarnek: wielkie unowocześnienie jest już faktem

Jak przekazał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, środki finansowe z programu Laboratoria Przyszłości wkrótce trafią do szkół podstawowych niepublicznych i niesamorządowych. - Wielkie unowocześnienie polskiej szkoły jest już faktem - podkreślił szef MEiN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Edukacji i Nauki szkoła edukacja Przemysław Czarnek dzieci młodzież

Czarnek: rząd przeznaczył miliard złotych na Laboratoria Przyszłości

- Laboratoria Przyszłości to nowoczesne pracownie techniczne, informatyczne, interdyscyplinarne. To wszystko po to, żeby szkoła była wyposażona w nowoczesne pomoce dydaktyczne - powiedział w szef MEiN Przemysław Czarnek podczas wizyty w Nowej Sarzynie. Przypomniał, że rząd przeznaczył na ten program miliard złotych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki szkoła

Powrót do szkół przed końcem lutego? Przemysław Czarnek: przyglądamy się pięciu województwom

- Widzimy możliwość szybszego przywrócenia nauki stacjonarnej w klasach V-VIII i w szkołach ponadpodstawowych, zwłaszcza w tych pięciu województwach, które najwcześniej miały ferie - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podkreślił, że na takie rozwiązanie muszą pozwolić odpowiednie warunki epidemiczne. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja zdalne nauczanie Ministerstwo Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek szkoła COVID-19 Koronawirus w Polsce