Polskie Radio
Section05
Siergiej Ławrow

Ławrow chce dialogu Kijowa, Doniecka i Ługańska. Ukraińskie MSZ: to złamanie zasad

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wziął udział w rozmowach z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Na konferencji prasowej Ławrow podkreślił, że "najważniejsze obecnie jest zapewnienie bezpośredniego dialogu między Kijowem, Donieckiem i Ługańskiem". Zdaniem ukraińskiego MSZ "uznanie przez Rosję suwerenności Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych będzie złamaniem mińskich uzgodnień pokojowych".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Europa Kijów Donieck Ługańsk Siergiej Ławrow Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ serwis wschodni infografika ŚWIAT

"Głównym celem rozmów będzie załagodzenie sytuacji na Ukrainie". Rzecznik MSZ o wizycie Zbigniewa Raua w Moskwie

- Wśród tematów rozmów szefów MSZ Polski Zbigniewa Raua i Rosji Siergieja Ławrowa będą agenda związana z OBWE, jej problemy i rola Rosji w tej organizacji, ale także i to, co dzieje się w tej chwili na Ukrainie, gdzie OBWE odgrywa niepoślednią rolę - powiedział rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina serwis wschodni Zbigniew Rau MSZ Łukasz Jasina Siergiej Ławrow ŚWIAT OBWE Europa

Biden rozmawiał z Putinem. "Rosja może zdecydować się na rozpoczęcie akcji militarnej"

Rozmowa telefoniczna prezydentów USA i Rosji nie przyniosła przełomu. Według Białego Domu prezydent Joe Biden powiedział prezydentowi Putinowi, że Stany Zjednoczone są otwarte na dyplomację ale również przygotowane na inne scenariusze. Amerykański prezydent podkreślił też jedność Zachodu wobec działań Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja USA Ukraina polityka Antony Blinken Siergiej Ławrow

Rozmowa szefów dyplomacji USA i Rosji. Padło wezwanie do deeskalacji

- Stany Zjednoczone obawiają się napaści Rosji na Ukrainę - oświadczył amerykański sekretarz stanu Antony Blinken w rozmowie telefonicznej z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem. Rosyjski minister kolejny raz zapewnił, że Moskwa nie zamierza na nikogo napadać. Wcześniej państwa NATO ostrzegły, że w przypadku rosyjskiej agresji na sąsiednie państwo nie pozostaną obojętne i nałożą na Rosję dotkliwe sankcje.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja USA Ukraina polityka Antony Blinken Siergiej Ławrow

Biały Dom odpowiada na doniesienia amerykańskich mediów. "Nie mówimy, że Putin podjął już decyzję"

- Błędne są doniesienia sugerujące, że zdaniem Stanów Zjednoczonych prezydent Rosji Władimir Putin podjął już decyzję o inwazji na Ukrainę - powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan, odnosząc się do informacji podanych przez reportera amerykańskiej telewizji publicznej PBS. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Europa Stany Zjednoczone USA wojna na Ukrainie konflikty międzynarodowe serwis wschodni infografika ŚWIAT Unia Europejska NATO Siergiej Ławrow

Moskwa odrzuca wspólne stanowisko UE i NATO. Domaga się oddzielnych 37 odpowiedzi

MSZ Rosji oświadczyło w piątek, że nie przyjmuje wspólnej odpowiedzi udzielonej przez Unię Europejską oraz NATO na pisma skierowane do krajów zachodnich przez szefa jej dyplomacji Siergieja Ławrowa. MSZ dodało, że Moskwa oczekuje odpowiedzi od każdego z adresatów.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Europa Stany Zjednoczone USA wojna na Ukrainie konflikty międzynarodowe serwis wschodni infografika ŚWIAT Unia Europejska NATO Siergiej Ławrow

TYLKO U NAS Kraje UE wystosują wspólną odpowiedź na pytania Rosji. Wbrew żądaniom Ławrowa

Unia Europejska ignoruje sugestie szefa rosyjskiego MSZ i zamierza wspólnie odpowiedzieć na pytania dotyczące europejskiego bezpieczeństwa. Siergiej Ławrow oczekuje odpowiedzi każdego kraju z osobna. O planowanej, wspólnej odpowiedzi UE pierwsza poinformowała agencja Bloomberg. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka potwierdziła tę informację u unijnych dyplomatów i urzędników.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja serwis wschodni Europa Unia Europejska Bruksela Beata Płomecka Siergiej Ławrow

"Wypowiedzi wskazują na rozbieżność stanowisk". Jarosław Guzy ocenia rozmowę Blinkena z Ławrowem

- Sądząc po oświadczeniach wygłoszonych przez Blinkena i Ławrowa po rozmowie, widzimy rozbieżność stanowisk - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy, ekspert do spraw międzynarodowych. Gościem audycji był także Mateusz Piotrowski (PISM).
Zobacz więcej na temat:  USA Rosja ŚWIAT Siergiej Ławrow serwis wschodni Antony Blinken NATO polityka Ukraina dyplomacja Polskie Radio 24 Europa

Justyna Gotkowska o konflikcie na Ukrainie

Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał telefonicznie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem na temat deeskalacji napięcia wokół Ukrainy. - Dla Rosjan to, co Zachód położył na stole, to za mało - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Rosja Paweł Lekki ŚWIAT Europa serwis wschodni Ukraina USA Antony Blinken Siergiej Ławrow Jedynka Ukraina

Kolejne rozmowy po starciu USA i Rosji na forum ONZ. Blinken zadzwoni do Ławrowa

Rosja przekazała Stanom Zjednoczonym pisemną odpowiedź na amerykańskie propozycje deeskalacji konfliktu wokół Ukrainy. Dziś sekretarz stanu USA Antony Blinken będzie rozmawiał na ten temat telefonicznie z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Wczoraj dyplomaci obu krajów starli się na forum ONZ.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja USA Siergiej Ławrow Antony Blinken serwis wschodni infografika polityka dyplomacja Ukraina NATO

Groźba agresji wobec Ukrainy. Dr Adamski: deklaracje Ławrowa oznaczają niewiele

- Deklaracje Siergieja Ławrowa oznaczają w zasadzie niewiele. Trudno, żeby Rosja przyznała się, że jest gotowa prowadzić wojnę przeciwko Ukrainie, skoro systematycznie zaprzecza, że kiedykolwiek prowadziła działania militarne wobec tego kraju - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Łukasz Adamski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina Władimir Putin serwis wschodni bezpieczeństwo agresja Siergiej Ławrow

Rosja czeka na odpowiedź ws. "gwarancji bezpieczeństwa". Ławrow straszy podjęciem "niezbędnych kroków"

- Jeśli Rosja nie otrzyma konstruktywnej odpowiedzi i Zachód będzie kontynuował agresywną politykę, Moskwa podejmie niezbędne kroki - powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, odnosząc się do wysuniętych przez Rosję żądań dotyczących m.in. nierozszerzania NATO.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni Europa Siergiej Ławrow NATO USA Moskwa Kijów

"Ukraina stoi w obliczu zdecydowanej agresji Rosji, jest zostawiona sama sobie". Publicyści o sytuacji na Wschodzie

- Ukraina kiedyś zrezygnowała z broni jądrowej, bo została zapewniona przez Rosję i Zachód, że jej integralność terytorialna nie będzie naruszona. Teraz stoi w obliczu zdecydowanej agresji Rosji i jest zostawiona sama sobie. Ta sytuacja jest fatalna - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Robert Knap. Gościem audycji był także Hubert Biskupski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja Ukraina USA Siergiej Ławrow bezpieczeństwo Europa agresja