X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
Słowem Niepodległa

Józef Piłsudski w Częstochowie

Józef Piłsudski tylko raz odwiedził Częstochowę z oficjalną wizytą, jako Naczelnik Państwa. Bywał jednak w Częstochowie wcześniej, by organizować na terenie Królestwa Polskiego walkę o niepodległość. O Marszałku i wkładzie częstochowian w walkę o wolną Polskę mówili goście PR24: dr Ryszard Stefaniak (historyk, autor szeregu publikacji o Częstochowie), dr Juliusz Sętowski (Muzeum Częstochowski, Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy), Mariusz Grzyb (Muzeum Częstochowskie, Dział Historii) oraz Tadeusz Piersiak (dyrektor Muzeum Częstochowskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Częstochowa odzyskanie niepodległości Józef Piłsudski Jasna Góra Słowem Niepodległa

Oblęgorek - dar narodu dla Henryka Sienkiewicza

Słowem Niepodległa odwiedziła Oblęgorek - majątek ufundowany w 1900 r. przez społeczeństwo polskie dla Henryka Sienkiewicza, z okazji 25-lecia pracy literackiej. Od 1902 do 1914 r. Sienkiewicz mieszkał w Oblęgorku, używając go głównie jako letniej rezydencji i pracowni. Po śmierci pisarza osiadła tu jego żona Maria i syn Henryk Józef, a w 1958 r. dzieci Henryka Sienkiewicza podarowały państwu dworek, w którym powstało Muzeum Henryka Sienkiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Słowem Niepodległa Henryk Sienkiewicz

Dwie drogi Wielkopolski do niepodległości

"Słowem Niepodległa" gościła w Poznaniu, w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości, które znajduje się w Odwachu na Starym Rynku. Gośćmi audycji byli profesor Olaf Bergmann i Anna Sochacka z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, dr Marek Rezler - historyk, znawca historii miasta i regionu oraz Jan Gruszka z Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niepodległość Poznań odzyskanie niepodległości powstanie wielkopolskie rozbiory Polski Słowem Niepodległa

Muzeum Ordynariatu Polowego. "Jedyne tego typu na świecie"

Muzeum Ordynariatu Polowego mieszczące się w podziemiach Katedry Polowej Wojska Polskiego działa od grudnia 2010 r. W muzeum można zapoznać się z historią duszpasterstwa wojskowego, począwszy od chrztu Polski, aż do czasów współczesnych. O roli kościoła podczas zaborów rozmawiali w PR24: ks.  Zbigniew Kępa - rzecznik prasowy ordynariatu polowego, prof.  Janusz Odziemkowski - UKSW, płk. Jacek Macyszyn – dyrektor Muzeum Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 odzyskanie niepodległości Kościół historia Polski muzeum Warszawa Słowem Niepodległa

Pierwsze miasto w Królestwie Polskim, które się oswobodziło

- Radom to robotnicze miasto. Była tu kolportowana rewolucyjna bibuła, która trafiała na bardzo podatny grunt w młodych, rozpalonych umysłach. Tutejsza młodzież była wychowywana w duchu patriotycznym – mówił w audycji Słowem Niepodległa pisarz, regionalista Marcin Kępa z Radomskiego Towarzystwa Naukowego. O walce o niepodległość w Radomiu opowiadali także założyciel Radomskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. 72 pułku piechoty Przemysław Bednarczyk, Adam Zieleziński z Muzeum Jacka Malczewskiego i historyk Krzysztof Skarżyński.
Zobacz więcej na temat:  Radom niepodległość Słowem Niepodległa

Premier o Rejsie Niepodległości: Płyńcie w imię Polski

Dar Młodzieży wyruszył w Rejs Niepodległości. „Niech zachwyca swoim pięknem i przypomina o wielkim dziele odbudowy niepodległej Rzeczypospolitej; niech mówi o dziele, które jest przed nami, czyli budowie wielkiej Rzeczpospolitej w najbliższych latach” - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Dar Młodzieży odzyskanie niepodległości Słowem Niepodległa Piotr Gliński Andrzej Duda historia Polski

Dar Młodzieży wypłynął w Rejs Niepodległości dookoła świata

W Gdyni zakończyły się uroczystości z okazji wypłynięcia Daru Młodzieży w Rejs Niepodległości, który ma uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Żaglowiec rozpoczął dziesięciomiesięczny rejs. Z okazji wypłynięcia przemówienie wygłosił premier Mateusz Morawiecki. O rejsie mówili w audycji Słowem Niepodegła m.in. rektor Akademii Morskiej w Gdyni prof. Janusz Zarębski, prezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjna Salvatti ks. Jerzy Limanówka, a także komendant Daru Młodzieży Ireneusz Lewandowski i żeglarka Monika Witkowska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dar Młodzieży odzyskanie niepodległości Gdynia Słowem Niepodległa historia Polski

Warmia i Olsztyn. Historia polskiej tożsamości

- W II połowie XIX wieku lud warmiński na tyle się wzbogacił, że zaczął się interesować kulturą polską, szukać swoich śladów tożsamości. Wojny napoleońskie pobudziły tożsamość niemiecką, natomiast uwłaszczenie, Powstanie Styczniowe i kulturkampf pobudziły szukanie drogi do tożsamości polskiej na południowej Warmii – powiedział w audycji Słowem Niepodległa prof. Stanisław Achremczyk z Ośrodka Badań Naukowych im. Kętrzyńskiego w Olsztynie. Gościem audycji była także kustosz Danuta Syrwid z Domu Gazety Olsztyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Olsztyn niepodległość odzyskanie niepodległości Słowem Niepodległa

Słowem Niepodległa w Lublinie. Powstanie rządu Daszyńskiego

7 listopada 1918 roku powołany został w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim jako premierem. „Skutki powołania rządu lubelskiego odczuwamy do dzisiaj, ponieważ to on pchnął Polskę w kierunku demokratyzacji i wolnych wyborów” – mówił w audycji Słowem Niepodległa historyk z działu edukacji Muzeum Lubelskiego dr Mateusz Gapski. W audycji gościli także Piotr Krukowski (dział militarny Lubelskiego Muzeum) i Mateusz Lipiński (grupa rekonstrukcji historycznej „Grenediere”).
Zobacz więcej na temat:  niepodległość Józef Piłsudski Ignacy Daszyński odzyskanie niepodległości Słowem Niepodległa Lublin

Broniewski symbolem walki o niepodległość Płocka

Jedno z najstarszych miast w Polsce, czyli Płock w 1921 roku został odznaczony przez marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyżem Walecznych za bohaterską obronę podczas wojny polsko-bolszewickiej. Z walką o niepodległość mieszkańców Płocka związana jest postać poety Władysława Broniewskiego. O roli Płocka w odzyskaniu niepodległości mówili w audycji Słowem Niepodległa Joanna Banasiak (dyrektor Książnicy Płockiej) historyk dr Grzegorz Gołębiewski i Tadeusz Milke (harcerski Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”).
Zobacz więcej na temat:  Płock Władysław Broniewski Słowem Niepodległa historia Polski odzyskanie niepodległości niepodległość

Pozytywizm i romantyzm na drodze odzyskania niepodległości

– Romantycy, zarówno czynem, jak i słowem, walczyli o polską niepodległość – powiedziała Aldona Łyszkowska, kustosz w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. W specjalnej audycji Polskiego Radia 24, nadawanej z Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie, nieopodal Ciechanowa, rozmowa o roli i znaczeniu pozytywizmu oraz romantyzmu w procesie odzyskiwania niepodległości przez Rzeczpospolitą.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niepodległość Ciechanów Słowem Niepodległa Aleksander Świętochowski romantyzm

Władysław Grabski i Łowicz. Jak odzyskiwano niepodległość

7 lipca 1874 roku w Borowie koło Łowicza przyszedł na świat Władysław Grabski, polski polityk narodowej demokracji, ekonomista, historyk, minister skarbu oraz dwukrotny premier II Rzeczpospolitej. O historii rodziny Grabskich, a także o formacji ideowej rodzeństwa - Zofii, Władysława i Stanisława i różnorodnych formach ich zaangażowania patriotycznego, ale także o drodze Łomży do niepodległości opowiadali w audycji Słowem Niepodległa historyk, burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, dr Tadeusz Żaczek z Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Zdzisław Kryściak z Koła Przewodników PTTK oddział w Łowiczu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Słowem Niepodległa historia Polski Łowicz Władysław Grabski niepodległość odzyskanie niepodległości

Grodzisk Mazowiecki: drogi do wolności w 1918 roku

- Kiedy przyszła noc 11 listopada 1918 roku grodziszczanie zebrani w jednej z sal rzucili się do rozbrajania Niemców. To byli młodzi ludzie – harcerze, członkowie towarzystwa gimnastycznego „Sokół”, którzy bez strachu zajęli posterunki niemieckie – mówił w audycji Słowem Niepodległa znawca historii miasta Łukasz Nowacki. O drodze Grodziska Mazowieckiego do niepodległości mówili też Janusz Sobieraj i Sylwester Stankiewicz (komenda hufca ZHP).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 odzyskanie niepodległości Szare Szeregi 11 listopada historia Polski II wojna światowa Słowem Niepodległa

Drogi Pułtuska do Niepodległości

– Miasto było wolne 11 listopada 1918 roku, w południe – mówił w audycji Słowem Niepodległa prof. Radosław Lolo, historyk z Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora. W Polskim Radiu 24 historię drogi do niepodległości w Pułtusku przybliżała również Monika Żebrowska z Muzeum Regionalnego w Pułtusku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Pułtusk odzyskanie niepodległości Legiony Polskie Słowem Niepodległa historia Polski niepodległość