Polskie Radio
Section05
Tadeusz Różewicz

Patryk Kencki: Różewicz nie jest intensywnie grany w teatrach

- Jeśli chodzi o Tadeusza Różewicza, to bardzo silny odbiór jego twórczości miał miejsce za jego życia. Lata 60. i 70. to był najsilniejszy okres jego obecności. We współczesnym teatrze Różewicz pojawia się trochę z innej pozycji, nie jako twórca awangardowy, ale jako klasyk - przekonywał Patryk Kencki, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek TEATR Tadeusz Różewicz Rok Tadeusza Różewicza

Dariusz Błaszczyk: "Próba rekonstrukcji" to esencja myśli i tekstów Różewicza

- Pozwoliłem sobie zapożyczyć od Różewicza taką koncepcję, mówiącą, że życie każdego człowieka jest pewnego rodzaju indywidualnym filmem, który zapisuje się w naszym mózgu i umiera z nami. W profetycznej wizji głównego bohatera słyszymy jego przemyślenia, dotyczące kultury, wiary, cywilizacji. I one po latach są wciąż zadziwiająco aktualne - mówił w Dwójce reżyser słuchowiska "Próba rekonstrukcji" Dariusz Błaszczyk.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Dwójka Kinga Michalska KULTURA Henryk Talar Adam Woronowicz TEATR Dariusz Błaszczyk Rok Tadeusza Różewicza

Kamil Różewicz: ojciec był cichy i oszczędny w słowach

- Dom ojca był zawsze oazą spokoju i ciszy. Koledzy dziwili się: dlaczego u was jest tak cicho? Ta cisza ukształtowała nas wszystkich - opowiadał w audycji "Dwie do setki" Kamil Różewicz, starszy syn Tadeusza Różewicza, którego siódma rocznica śmierci mija właśnie dziś (24.04).
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Julia Różewicz Waldemar Modestowicz Paweł Siwek Beata Kwiatkowska Dwójka Rok Tadeusza Różewicza

Braterstwo poezji. Korespondencja Czesława Miłosza i Tadeusza Różewicza

- Miłosz odnosi się do Różewicza z sympatią, szacunkiem, chociaż niejednokrotnie ma też zastrzeżenia do jego poezji, natomiast nie ma w nim aż takiego nakierowania, wychylenia, jakie widzimy u Różewicza na Czesława Miłosza - mówił o relacji poetów Emil Pasierski, redaktor tomu "Braterstwo poezji. Korespondencja, wiersze i inne dialogi 1947-2013".
Zobacz więcej na temat:  poezja Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka Andrzej Franaszek Czesław Miłosz Tadeusz Różewicz

"Zagadkowa niedziela" z Festiwalu Stolica Języka Polskiego

Miłośnicy i twórcy literatury oraz badacze słowa i języka już za kilka dni ponownie zagoszczą na Roztoczu. Tegoroczna odsłona Festiwalu Stolica Języka Polskiego odbędzie się w dniach 1-7 sierpnia. Patronem tegorocznego święta języka ojczystego wybrano Tadeusza Różewicza, a radiowa Trójka w dniu otwarcia wydarzenia zaplanowała specjalne, plenerowe wydanie „Zagadkowej niedzieli”. Autorka audycji, Katarzyna Stoparczyk, została również jedną z kuratorek festiwalowego programu dla dzieci i młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  Trójka dzieci Kasia Stoparczyk patronat Zamość język polski Krystyna Czubówna Tadeusz Różewicz

Festiwal Stolica Języka Polskiego: "Podnośmy poprzeczkę"

- Mimo że jest to festiwal wakacyjny, to docierają do nas takie głosy naszych bywalców, żebyśmy coraz wyżej podnosili poprzeczkę. Domagają się tego, żebyśmy poważnie rozmawiali o literaturze i tak staramy się robić - mówił w Dwójce Piotr Duda, dyrektor nadchodzącego 7. Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.
Zobacz więcej na temat:  literatura Tadeusz Różewicz Zamość Dwójka KULTURA język polski

"Wielu krytyków uważa go za najważniejszego poetę". Mazur w PR24 o Różewiczu

- Tadeusz Różewicz jest wymieniany jako jeden z wielkich poetów współczesnych obok Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta i Wisławy Szymborskiej. Podobnie jak Herbert nie dostał Nagrody Nobla, ale zarówno wielu krytyków, jak i poetów współczesnych uważa Różewicza za poetę najważniejszego, jest on najaktualniejszy czy najbliższy poetom młodego i średniego pokolenia - mówił w Polskim Radiu 24 Waldemar Mazur (Wrocławski Dom Literatury).
Zobacz więcej na temat:  wystawa poezja KULTURA Maja Kluczyńska Wrocław Tadeusz Różewicz

Twórca wyjątkowy. Tadeusz Różewicz 

– To jest świadectwo nie tyle osobiste Różewicza, co człowieka, który jest po przejściu tej straszliwej traumy. Kultura upadła, cywilizacja zniszczona, człowiek już nie brzmi dumnie. Człowiek to jest albo bydło prowadzone na rzeź, albo ktoś, kto dokonuje tej rzezi. Jak w tym świecie istnieć, mówić. W tym wierszu jest zarazem świadectwo traumy, ale też pragnienie, żeby jednak dało się jakoś odbudować cywilizację, żeby człowiek mógł mówić, żyć – zwraca uwagę prof. Teresa Dobrzyńska, analizując wiersz "Ocalony". 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Złotnicka Trójka Tadeusz Różewicz literatura literatura polska

"Czy wie(r)sz, że?". Młodzieńczy bunt według Tadeusza Różewicza

Tadeusz Różewicz cenił sobie poetycką autonomię. - Charakteryzuje go wolność i niezależność. Buntował się przeciwko wszystkiemu, więc wielu młodych ludzi odnajduje się w jego twórczości i identyfikuje się z nim - mówiła Natalia Izdebska, studentka polonistyki. W tym roku poeta obchodziłby 100. urodziny. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka poezja Kasia Dydo Katarzyna Dydo Oliwia Krettek Tadeusz Różewicz

Prof. Kisiel: Różewicz sam mówił o zmąconych formach

- Kiedy mówimy, że Różewicz jest poetą, prozaikiem i dramaturgiem, to jest prawda. Jest także korespondentem, pisze dużo listów, to mieści się w obrębie jego twórczości - w audycji "Rozmowy po zmroku" razem z prof. Marianem Kisielem z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego przyjrzeliśmy się prozatorskiej twórczości Tadeusza Różewicza.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Kinga Michalska Dwójka literatura Rok Tadeusza Różewicza