Polskie Radio
Section05
Trybunał Sprawiedliwości UE

"Sędziowie TSUE są oderwani od rzeczywistości". Michał Wójcik o decyzji ws. Izby Dyscyplinarnej

"Dziś walczymy o życie i zdrowie ludzi. To jest dla nas najważniejsze! Sędziowie Trybunału Sprawiedliwości UE są niestety oderwani od rzeczywistości" - napisał na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Sprawiedliwości UE Michał Wójcik Sebastian Kaleta Piotr Müller reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny

Prof. Czesław Kłak: TSUE chce, żeby rząd ingerował w niezależne sądownictwo

Prawnik i sędzia Trybunału Stanu profesor Czesław Kłak ocenił, że unijny Trybunał Sprawiedliwości nie może zawiesić lub zamrozić żadnego konstytucyjnego organu państwa. W swoim postanowieniu TSUE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących właściwości Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawach dyscyplinarnych sędziów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska Trybunał Stanu Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy

Marek Król: TSUE potwierdził, że system sądownictwa to kompetencja Polski

- W tym samym rozstrzygnięciu, w którym Trybunał Sprawiedliwości UE wzywa do zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, stwierdza się również, że organizacja systemu sądownictwa jest domeną państwa polskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Król, publicysta tygodnika "Sieci". Gościem audycji był także Grzegorz Osiecki z "Dziennika Gazety Prawnej". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Sprawiedliwości UE Sąd Najwyższy reforma sądownictwa

"Przekażemy odpowiedź w stosownym czasie". Premier skomentował wyrok TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej

- Podejmiemy odpowiednie analizy i przekażemy odpowiedź w stosownym czasie zgodnie z procedurami. Skierujemy również zapytanie do Trybunału Konstytucyjnego, do jakiego stopnia Trybunał Sprawiedliwości UE może wydawać tego typu wyroki zabezpieczające - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o środowe rozstrzygnięcie TSUE.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE premier Mateusz Morawiecki sądownictwo Sąd Najwyższy Unia Europejska POLSKA sąd

"Poważne naruszenie zasady niezawisłości sędziowskiej". Politycy o postanowieniu TSUE

Unijny Trybunał Sprawiedliwości nakazał natychmiastowe zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Sędziowie z Luksemburga przychylili się do wniosku Komisji Europejskiej w tej sprawie. Ta decyzja jest szeroko komentowana przez polityków oraz środowisko sędziowskie. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że sprawę skieruje do TK.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Sprawiedliwości UE Ministerstwo Sprawiedliwości

TSUE żąda zawieszenia Izby Dyscyplinarnej SN. Kaleta: to akt naruszający suwerenność Polski

Unijny Trybunał Sprawiedliwości nakazał natychmiastowe zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Sędziowie z Luksemburga przychylili się do wniosku Komisji Europejskiej w tej sprawie. "TSUE nie ma kompetencji do oceny, ani tym bardziej zawieszania konstytucyjnych organów państw członkowskich" - skomentował decyzję wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Trybunał Sprawiedliwości UE reforma sądownictwa Sąd Najwyższy

Polska odmówiła relokacji uchodźców. Szefowa KE: Bruksela weźmie pod uwagę orzeczenie TSUE

Przewodnicząca Komisji Europejskiej powiedziała, że Bruksela weźmie pod uwagę orzeczenie unijnego Trybunału podczas prac nad reformą prawa azylowego. Chodzi o dzisiejszy werdykt sędziów z Luksemburga, że Polska, Czechy i Węgry złamały unijne prawo, odmawiając udziału w programie relokacji 160 tysięcy uchodźców z obozów we Włoszech i w Grecji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen uchodźcy Trybunał Sprawiedliwości UE

Odmowa relokacji uchodźców przez Polskę. Jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE

Unijny Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Polska złamała europejskie prawo odmawiając przyjęcia uchodźców. Sędziowie z Luksemburga napisali w werdykcie, że zobowiązaniom państw członkowskich uchybiły także Czechy i Węgry. Do sprawy odniósł się rzecznik rządu, który stwierdził, że orzeczenie "nie będzie miało znaczenia praktycznego".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE Luksemburg prawo ue uchodźcy imigranci w Europie imigracja

Prof. G. Grabowska: nie mamy mądrej opozycji

Prof. Genowefa Grabowska uważa, że skoro Parlament Europejski mógł wprowadzić zdalne głosowanie, tym bardziej powinno się to udać w polskich warunkach, gdzie mniej jest deputowanych. Jednak sprzeciwiły się temu dwa opozycyjne ugrupowania, które zażądały zwołania normalnego posiedzenia, aby dokonać zmian w regulaminie Sejmu.
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski Trybunał Sprawiedliwości UE Sejm Genowefa Grabowska Paweł Lekki

"Zgodne ze stanowiskiem Polski". Ministerstwo Sprawiedliwości o orzeczeniu TSUE

- Niedopuszczalne wnioski sędziów odbiły się negatywnie na polskim wymiarze sprawiedliwości. Skierowanie pytań prejudycjalnych do TSUE spowodowało przedłużenie trwających postępowań, a ich autorzy kierowali się przede wszystkim motywami politycznym - uważa resort sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Trybunał Sprawiedliwości UE Ministerstwo Sprawiedliwości sąd Unia Europejska