Polskie Radio
Section05
Trybunał Sprawiedliwości UE

Zbigniew Kuźmiuk: TSUE przestraszył się większości parlamentarnej

- Ta ostentacyjna presja Parlamentu jest zadziwiająca. Jeśli TSUE rzeczywiście ma rozstrzygać spory pomiędzy instytucjami unijnymi a krajami członkowskimi, to powinniśmy uwolnić go od tej presji - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska fundusze unijne fundusze europejskie prawo Polskie Radio 24 Trybunał Sprawiedliwości UE Komisja Europejska

Dr Arkadiusz Nyzio ws. Turowa: trzeba pracować z Pragą i z Brukselą nad roztropnym planem

- Trzeba pracować z Pragą i z Brukselą nad roztropnym planem. Proponować nasze rozwiązania, które będą korzystne i możliwe. Przedstawić plan wygaszenia kopalni z sensownym terminem i jak najszybciej zakończyć spór - mówił w Polskim Radiu 24 dr Arkadiusz Nyzio z Zakładu Bezpieczeństwa Narodowego Uniwersytetu Jagielońskiego. Skomentował w ten sposób wypowiedź wiceministra klimatu Ireneusza Zyski, który nie wykluczył, że należałoby się zastanowić, czy istnieje możliwość wcześniejszego zakończenia eksploatacji kopalni w Bogatyni.
Zobacz więcej na temat:  energetyka energia elektryczna Trybunał Sprawiedliwości UE Czechy

"Racja jest po naszej stronie". Piotr Kaleta o skardze ws. mechanizmu "pieniądze za praworządność"

 - Urzędników europejskich trzeba trochę zrozumieć. Oni nie zdają sobie sprawy, czym była komuna, że wycisnęła piętno również na wymiarze sprawiedliwości, że sprawy pozostają nieuporządkowane i reformę trzeba przeprowadzić dla obywateli. Polacy zasługują na sprawiedliwość, a nie na wyroki - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska ŚWIAT

"To bezczelność, chcą byśmy zrezygnowali z suwerenności". Jastrzębowski o liście unijnego komisarza

- To, co w tej chwili zrobiono, to bezczelność, to rzecz nie do uwierzenia. Przekaz podprogowy jest taki: zrezygnujcie ze swojej suwerenności, wasze prawo nie jest ważne. Odbiera się nam suwerenność kawałek po kawałku - powiedział w Polskim Radiu 24 Sławomir Jastrzębowski z portalu Salon24. Gośćmi audycji byli także: Piotr Cywiński ("Sieci") i Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska"). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polska w Unii Europejskiej Komisja Europejska Trybunał Konstytucyjny Trybunał Sprawiedliwości UE polityka

Wiceszef MSZ Czech: rozstrzygnięcia ws. Turowa spodziewamy się w najbliższych tygodniach

Czechy spodziewają się osiągnięcia porozumienia z Polską w sprawie kopalni Turów w ciągu dwóch-trzech tygodni - przekazał wiceminister spraw zagranicznych Czech Martin Smolek. W tym czasie Czesi nie będą domagać się egzekwowania zaproponowanych kar, a strona polska będzie mogła odnieść się do ich wniosku. Działania czeskiego rządu skrytykował czeski Greenpeace, który oczekuje twardej postawy wobec Polski.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE pieniądze energia Unia Europejska Czechy prąd węgiel ŚWIAT Europa

Kolejna rezolucja PE przeciw Polsce. Cosic: większość będzie głosować za "kotem w worku"

- Większość w Parlamencie Europejskim będzie głosować za "kotem w worku", nie mając dokładnie pojęcia o tym, co w tej rezolucji się znalazło - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Dominika Cosic, korespondentka Telewizji Polskiej w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa polityka Węgry fundusze unijne fundusze europejskie Europarlament Trybunał Sprawiedliwości UE Krajowy Plan Odbudowy Polska w Unii Europejskiej

"W czerwcu zakończymy rozmowy z Czechami". Marcin Porzucek o negocjacjach ws. kopalni Turów

- Myślę, że w czerwcu zakończymy rozmowy z Czechami. To jest kwestia tego miesiąca. Traktujemy ich naciski i ich działania jako element negocjacyjny - powiedział w audycji "Dwie strony" na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Porzucek, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Gościem programu był także Piotr Borys z Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka górnicy demonstracje protest górników protesty w Warszawie Czechy protest energetyka Trybunał Sprawiedliwości UE Polskie Radio 24

"Najlepszym rozwiązaniem jest porozumienie z Czechami". Artur Soboń o sprawie kopalni Turów

- TSUE na swoim biurku będzie miał drugi wniosek - strony polskiej. Będzie to wniosek o uchylenie środka zabezpieczającego, bo został on nałożony w oparciu o niepełne informacje, które posiadał Trybunał. Natomiast co do skargi głównej, to najlepszym rozwiązaniem jest porozumienie z Czechami - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka Artur Soboń Ministerstwo Aktywów Państwowych węgiel Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE Czechy

"Tu chodzi o naszą suwerenność". Jarosław Grzesik o sprawie kopalni Turów

- Ludzie mieszkający i tam pracujący żyją w ogromnym stresie. Być może polskie społeczeństwo nie zdaje sobie sprawy, że to zagrożenie dla mieszkańców nie tylko tego regionu, ale to olbrzymie zagrożenie utraty suwerenności energetycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Grzesik z Solidarności. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka górnictwo energetyka Trybunał Sprawiedliwości UE Czechy

Müller ws. kopalni Turów: premier Czech dostał mandat negocjacyjny, aby zakończyć sprawę polubownie

– Również z przyczyn negocjacyjnych czeski rząd korzysta z instrumentów prawnych, które przysługują mu w toku postępowania. Premier Czech dostał wczoraj mandat negocjacyjny, aby zakończyć sprawę polubownie – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Piotr Müller, rzecznik rządu.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE energia pieniądze Czechy Piotr Müller prąd Mateusz Morawiecki POLSKA polityka Trójka