Polskie Radio
Section05
Trybunał Sprawiedliwości UE

"Decyzja niebezpieczna dla obywateli UE". Anna Kwiecień o stanowisku TSUE ws. kopalni Turów

- Tego rodzaju środka zapobiegawczego nie można stosować w przedmiocie zamknięcia kopalni. To pokazuje, że TSUE potrafi podjąć decyzję pozbawioną zdrowego rozsądku - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Kwiecień (PiS). W audycji wziął również udział Stefan Krajewski (PSL).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 polityka POLSKA Trybunał Sprawiedliwości UE Czechy energia elektryczna energetyka Dorota Kania

"Można było tego uniknąć". Bogusław Liberadzki o sprawie kopalni Turów

- Dlaczego pozwoliliśmy na to, żeby sprawa aż tak narosła? Można było wcześniej zaproponować Czechom rekompensatę lub wspólny fundusz. Niepotrzebnie naraziliśmy naszą reputację. Obstaję przy swoim stanowisku, że zaniedbanie powstało po stronie polskiej - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł Lewicy Bogusław Liberadzki, odnosząc się do sprawy elektrowni Turów. 
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE Czechy energetyka energia elektryczna

"Jest niepraworządne". Szef MEiN o orzeczeniu TSUE ws. wymiaru sprawiedliwości w Polsce

 - Zasadę pierwszeństwa prawa wspólnotowego przed prawem krajowym mamy tylko w przypadku kompetencji przekazanych. Nie przekazaliśmy kompetencji do organizacji wymiaru sprawiedliwości na poziom UE, stąd twierdzę, że te orzeczenia są niepraworządne - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska

"To dla mnie nieodpowiedzialne i niezrozumiałe". Prezydent o orzeczeniu TSUE ws. Turowa

- Szokujące jest to, że tak uderzającą w państwo decyzję podejmuje jedna osoba. Byłem tym głęboko zdumiony. Jest to dla mnie niepoważne, nieodpowiedzialne i niezrozumiałe - powiedział w wywiadzie w "Gościu Wiadomości" prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE węgiel energetyka energia prąd Unia Europejska gospodarka polska Andrzej Duda prezydent POLSKA polityka

Orzeczenie TSUE ws. Turowa. Dr Piekarz: w decyzji jest dwie trzecie polityki i jedna trzecia energetyki

- Cała historia z wyrokiem TSUE jest kompletnie nie o kopalni Turów. Można odnieść wrażenie, że w całej tej decyzji jest dwie trzecie polityki i maksymalnie jedna trzecia energetyki. Myślę, że samo meritum skargi czeskiej nie uzasadniało, aż tak radykalnej decyzji - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Dawid Piekarz, ekspert ds. energetyki.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE węgiel energetyka prąd pieniądze Czechy POLSKA polityka Polskie Radio 24

"Przedmiot gry politycznej". Teresa Wójcik o reakcjach na wyrok TSUE ws. kopalni Turów

- Błędem było to, że ten problem nie zaistniał w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Tego rodzaju problemy powinny być rozpatrywane wewnątrz tej grupy, nie był tu potrzebny TSUE i awantura na całą Europę - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik z portalu BiznesAlert.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 polityka POLSKA Trybunał Sprawiedliwości UE Czechy energia elektryczna energetyka Nord Stream 2

"Parodia, a zarazem akt terroru". Jan Pietrzak o orzeczeniu TSUE ws. kopalni Turów

- Sam atak na Turów można określić aktem terroru. Ten niby wyrok, postanowienie jakiejś jednej pani sędzi, które zamyka z dnia na dzień kombinat przemysłowo-energetyczny, od którego zależą losy kilkudziesięciu tysięcy ludzi, to jest po prostu jakaś parodia - pytał w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA energetyka górnictwo Trybunał Sprawiedliwości UE Polska w Unii Europejskiej

Rafał Zasuń: Czesi zdają sobie sprawę, że zatrzymanie eksploatacji węgla jest niemożliwe

- Polska w ostateczności złożyłaby wniosek do TSUE o uchylenie środka zabezpieczającego ze względu na zmienne okoliczności. Pewnie poczekalibyśmy kilka miesięcy i Trybunał uchyliłby ten środek, bo samo zaprzestanie wydobycia niczego nie zmieni - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Zasuń z portalu wysokienapięcie.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Czechy Trybunał Sprawiedliwości UE węgiel

"Zespoły negocjacyjne obu stron cały czas pracują". Fogiel o sprawie kopalni Turów

- Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że trwają prace nad porozumieniem, które powinno się zakończyć wycofaniem wniosku przez Czechy z TSUE. Zespoły negocjacyjne obu stron cały czas pracują - jest już umowa ramowa, która została przyjęta - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS.
Zobacz więcej na temat:  Radosław Fogiel Prawo i Sprawiedliwość PiS polityka Grzegorz Jankowski Sygnały Dnia POLSKA Czechy energia elektryczna energetyka Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska

"Porozumienie jest w interesie obu stron". Majmurek o sporze ws. kopalni Turów

- Czesi chcą odszkodowania za to, co oceniają jako swoje straty hydrologiczne powodowane przez odkrywkę w Bogatyni. Zależy im na tym, by szybko zobaczyć te pieniądze, a nie bawić się w proces przed TSUE. Z drugiej strony Polska ma nóż na gardle - mówił Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna"). Gościem audycji był również Jarosław Popek (Radio Gdańsk). 
Zobacz więcej na temat:  Czechy energia elektryczna energetyka Trybunał Sprawiedliwości UE

"Polubowne rozwiązanie sporu". Michał Kurtyka o porozumieniu ws. kopalni Turów

- Dzięki porozumieniu będziemy mogli zagwarantować bezpieczeństwo środowiskowe dla tego regionu, samego kompleksu przemysłowego, ale również bezpieczeństwo energetyczne, którego elektrownia jest ważnym elementem - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 polityka POLSKA Trybunał Sprawiedliwości UE Czechy energia elektryczna energetyka michał kurtyka