Polskie Radio
Section05
Trzech Króli

Kim byli mędrcy ze Wschodu?

Trzej Królowie przybyli, by oddać pokłon nowonarodzonemu Jezusowi – to fakt historyczny czy jedynie biblijne opowiadanie? Wzmianka o tym wydarzeniu znajduje się w Ewangelii św. Mateusza. Co na ten temat mówią naukowcy i sztuka? O wędrówce trzech mędrców mówili w Polskim Radiu 24 Grzegorz Górny, autor książki "Trzej królowie. Dziesięć tajemnic" i fotograf Janusz Rosikoń.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Trzech Króli Kościół katolicki Kościół Jezus Chrystus Biblia

Orszak Trzech Króli. "Świadectwo wiary i rodzinności"

Orszak Trzech Króli to przedstawienie Jasełek, wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce i zagranicą. O zaangażowaniu różnych środowisk w to przedsięwzięcie, tradycji i historii orszaków Trzech Króli mówili w Polskim Radiu 24 m.in. Przemysław Goławski z Naczelnej Redakcji Programów Katolickich i ks. Dariusz Kowalczyk z fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Trzech Króli chrześcijaństwo katolicyzm Kościół

Tradycja święta Trzech Króli. "Konfrontacja z tajemnicą"

6 stycznia w Kościele katolickim obchodzone jest święto Trzech Króli. Upamiętnia mędrców ze wschodu, którzy przybyli pokłonić się Jezusowi. – To święto pokazuje, że wszyscy mamy wrócić inną drogą, nawrócić się do Chrystusa, jemu zanieść dary – mówił w Polskim Radiu 24 ks. Michał Orlicki, duszpasterz akademicki z kościoła św. Anny w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Trzech Króli Boże Narodzenie religia wiara

Prezydent: każdy człowiek potrzebuje pokoju i dobra

Naszym zadaniem - ludzi wierzących - jest, pokój i dobro nieść i sobie nawzajem okazywać - mówił Andrzej Duda, który z małżonką uczestniczył w Cieszynie w Orszaku Trzech Króli. Orszak jest tradycyjnym elementem obchodów przypadającego 6. stycznia Święta Objawienia Pańskiego. W Polsce odbył się po raz dziewiąty, a w Cieszynie po raz trzeci. W tym roku pod hasłem "Pokój i dobro".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Boże Narodzenie Cieszyn religia wiara Trzech Króli prezydent

Przyszli za późno, czyli w samą porę

Po raz dziewiąty ulicami 515 miast i wiosek w Polsce i 21 za granicą przeszły Orszaki Trzech Króli. Jak wyglądają i czym różnią się od siebie Orszak warszawski i krakowski? Czy zgodnie z tradycją kolędowania znajdą się w nich odniesienia do aktualnych spraw naszego życia? Co się zmieniło po tylu latach „budowania” tradycji Orszaku Trzech Króli?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół Wojciech Polak Nowy Rok Trzech Króli