Polskie Radio
Section05
Trzech Króli

Prezydent: każdy człowiek potrzebuje pokoju i dobra

Naszym zadaniem - ludzi wierzących - jest, pokój i dobro nieść i sobie nawzajem okazywać - mówił Andrzej Duda, który z małżonką uczestniczył w Cieszynie w Orszaku Trzech Króli. Orszak jest tradycyjnym elementem obchodów przypadającego 6. stycznia Święta Objawienia Pańskiego. W Polsce odbył się po raz dziewiąty, a w Cieszynie po raz trzeci. W tym roku pod hasłem "Pokój i dobro".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Boże Narodzenie Cieszyn religia wiara Trzech Króli prezydent

Przyszli za późno, czyli w samą porę

Po raz dziewiąty ulicami 515 miast i wiosek w Polsce i 21 za granicą przeszły Orszaki Trzech Króli. Jak wyglądają i czym różnią się od siebie Orszak warszawski i krakowski? Czy zgodnie z tradycją kolędowania znajdą się w nich odniesienia do aktualnych spraw naszego życia? Co się zmieniło po tylu latach „budowania” tradycji Orszaku Trzech Króli?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół Wojciech Polak Nowy Rok Trzech Króli

Trzech Króli. Dlaczego święcimy kredę i kadzidło?

6 stycznia obchodzimy święto Trzech Króli. To chrześcijańskie święto związane z postaciami trzech mędrców, którzy wędrowali do Betlejem, by oddać pokłon Chrystusowi. Jest jednym z najstarszych świąt ustanowionych przez kościół. Z tym dniem wiąże się wiele wyjątkowych zwyczajów i tradycji.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Trzech Króli święta król Jezus Chrystus Biblia Betlejem kolędy Kościół chrześcijaństwo

Największe uliczne jasełka na świecie

Ulicami ponad 500 miejscowości w Polsce i na świecie przejdą Orszaki Trzech Króli. Największe uliczne jasełka, przypominające historię narodzenia Jezusa Chrystusa, organizowane są już po raz dziewiąty. Tym razem Orszak przygotowano pod hasłem Pokój i Dobro. O fenomenie ulicznych jasełek i święcie Trzech Króli w Debacie Poranka mówili Jolanta Skwarek (rzeczniczka Fundacji Orszaku Trzech Króli), Dariusz Karłowicz (pomysłodawca Orszaku) i ks. Krzysztof Ołdakowski (Naczelna Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia).
Zobacz więcej na temat:  Trzech Króli Syria Dariusz Karłowicz Krzysztof Ołdakowski Caritas Polska religia

Orszak Trzech Króli w Cieszynie z udziałem prezydenta

Para prezydencka w południe ma uczestniczyć we mszy świętej w XIII-w. cieszyńskim kościele św. Marii Magdaleny pod przewodnictwem biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindela. Po mszy uczestnicy liturgii z parą prezydencką na czele przejdą na zabytkowy rynek, gdzie spotkają się orszaki, które nadejdą z kilku cieszyńskich parafii. Planuje się, że prezydent zabierze wtedy głos.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trzech Króli religia Kościół katolicki Andrzej Duda