Polskie Radio
Section05

Władimir Putin

Merkel tłumaczy się z rozmów z Łukaszenką i Putinem. "Mają bardzo bliskie relacje"

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w czwartek w Berlinie z Angelą Merkel. Spotkanie dotyczyło kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej. Kanclerz Niemiec na wspólnej konferencji prasowej odniosła się do rozmów telefonicznych, które przeprowadziła z przywódcą białoruskiego reżimu i prezydentem Rosji. - Wiemy, że Łukaszenka oraz prezydent Putin mają bardzo bliskie relacje. Dlatego rozmawiałam również z rosyjskim prezydentem o tej sytuacji - zapewniła Merkel.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy polityka Białoruś granica Angela Merkel premier Mateusz Morawiecki Aleksander Łukaszenka

"Bronimy zewnętrznej granicy UE, a także Niemiec". Premier po spotkaniu z Angelą Merkel

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w czwartek (25.11) w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel. Rozmowa dotyczyła m.in. bieżącej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej oraz koordynacji odpowiedzi państw europejskich i członków NATO na działania hybrydowe ze strony reżimu Alaksandra Łukaszenki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Mateusz Morawiecki Angela Merkel kryzys na granicy granica Aleksander Łukaszenka imigranci w Europie migracja Unia Europejska Europa

Kryzys migracyjny. Dominika Ćosić o instytucjach UE: prawie wszyscy rozumieją Polskę

- Grecja jako jedna z pierwszych wyraziła pełną solidarność z działaniami Polski (…). Wszystkie kraje mające zewnętrzną granicę Unii Europejskiej rozumieją, jak to wygląda w praktyce. Czym innym jest teoretyzowanie niefrasobliwego premiera Luksemburga na temat tego, jak powinien dany kraj się zachowywać, a budowa muru czy zasieków w XXI w. jest barbarzyństwem - mówiła w Polskim Radiu 24 Dominika Ćosić, korespondentka TVP w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kryzys migracyjny Rosja Aleksander Łukaszenka granica Białoruś ŚWIAT Europa Michał Rachoń

Szydło w PE: Łukaszenka wspierany przez Putina wypowiedział wojnę hybrydową UE

- Polska i kraje bałtyckie bronią dziś bezpieczeństwa i suwerenności Unii - mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło. Europoseł PiS przestrzegała, że Łukaszenka wspierany przez Putina wypowiedział wojnę hybrydową UE.
Zobacz więcej na temat:  kryzys na granicy Białoruś ŚWIAT służby i bezpieczeństwo Unia Europejska Beata Szydło imigranci w Europie Parlament Europejski Aleksander Łukaszenka Rosja

Marek Budzisz: to dopiero początek globalnego starcia, Putin chce doprowadzić do zmiany układu sił

- Kryzys na granicy polsko-białoruskiej oraz białorusko-litewskiej i łotewskiej, który w ostatnich dniach nieco przycichł, to dopiero początek jakiegoś globalnego starcia, które w zamyśle Moskwy ma doprowadzić do generalnego przetasowania, zmiany układu sił w naszej części Europy - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Białoruś migracja Rosja ŚWIAT Europa

Aleś Zarembiuk o polityce Putina: nie można wykluczyć kontynuacji wojny przeciwko Ukrainie

- Koordynacja państw bałtyckich i Polski jako członków Unii Europejskiej graniczących z Rosją jest bardzo wskazana, szczególnie w  sytuacji doniesień wywiadu USA, że Rosja może rozpocząć drugą część wojny przeciwko Ukrainie w przyszłym roku - mówił w Polskim Radiu 24 Aleś Zarembiuk, prezes Domu Białoruskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kryzys migracyjny Rosja Aleksander Łukaszenka granica Białoruś ŚWIAT Europa Tadeusz Płużański

Rosja oskarża Ukrainę o prowokacje w Donbasie. Dr Łukasz Adamski: celowa strategia Kremla

- Rosjanom zależy przede wszystkim na tym, abyśmy nie wiedzieli, jakie są ich zamiary. To jest celowa taktyka - z jednej strony potwierdzania obaw, a z drugiej strony dementowania - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Adamski (ekspert ds. Europy Wschodniej, wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Białoruś Aleksander Łukaszenka Rosja Niemcy ŚWIAT Europa Ukraina

NASZ WYWIAD 15 lat od otrucia Litwinienki. Kuczyński: tego typu operacji możemy się spodziewać także w przyszłości

- Rosja, wbrew podpisanym dokumentom międzynarodowym, nie zrezygnowała z prowadzenia prac nad bronią chemiczną i biologiczną. Skrytobójstw, również z użyciem trucizn, możemy spodziewać się więcej, także w najbliższych latach - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. Wschodu z Warsaw Institute, autor książki "Jak zabijają Rosjanie". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Europa Aleksander Litwinienko rocznica Kreml Moskwa Siergiej Skripal Anna Politkowska Borys Niemcow zabójstwo FSB KGB

Kempa o możliwości ataku Rosji na Ukrainę: trzeba jak najszybciej odwoływać się do sojuszy państw środkowoeuropejskich

- Polska powinna liczyć na siebie, ale także starać się o sojusze, prowadzić mądrą politykę także wobec Ukrainy, która jest teraz zagrożona - mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Kempa, europoseł, komentując sytuację w Europie Wschodniej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Białoruś kryzys migracyjny Rosja Aleksander Łukaszenka granica polityka służby i bezpieczeństwo Dorota Kania Beata Kempa

Wojciech Konończuk o działaniach dezinformacyjnych Rosji

Rosja już od dłuższego czasu prowadzi kampanie dezinformacyjne przeciwko krajom Unii Europejskiej, wykorzystując do tego media tradycyjne i społecznościowe. - Rosjanie są jednymi z pionierów, jeśli chodzi o kwestię dezinformacyjną. Mają długie tradycje jeszcze z czasów sowieckich - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Konończuk, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska Rosja dezinformacja

Gen. Gromadziński: obrona granicy jest efektywna, łączy nas wspólny cel

- Ostatnie dwa lata wskazywały na zagrożenia, z którymi musimy się zmierzyć, i spowodowały, że rozumiemy się wzajemnie z różnymi służbami, znamy procedury. Właścicielem obrony granicy jest Straż Graniczna, my ją wzmacniamy we współdziałaniu z kolegami z policji - mówił w Polskim Radiu 24 gen. dywizji Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. Tadeusza Buka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Białoruś kryzys migracyjny Rosja Aleksander Łukaszenka granica polityka Angela Merkel Emmanuel Macron służby i bezpieczeństwo