Polskie Radio
Section05

Władimir Putin

"Polska musi budować swoją siłę na niezależnych mediach". Siemoniak o obecności dziennikarzy na granicy

- Wojna informacyjna jest ważnym aspektem, Polska musi budować swoją siłę na niezależnych mediach, także czasem na krytyce działania służb. Armia amerykańska podlegała krytyce mediów, ale nikomu nie przyszło do głowy, by nie było dziennikarzy np. w Afganistanie czy Iraku - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Siemoniak (Platforma Obywatelska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kryzys migracyjny Rosja Aleksander Łukaszenka granica Białoruś służby i bezpieczeństwo POLSKA Eliza Olczyk Tomasz Siemoniak

"To jest już bardziej rosyjska gra niż Łukaszenki". Ekspert OSW o kryzysie na granicy

- Łukaszenka musi wchodzić w tę grę, bo nie ma innego wyjścia. Jest zależny od Rosji. Mam nawet wrażenie, że utracił on już suwerenność w polityce zagranicznej. Cały kryzys migracyjny, szczególnie na obecnym etapie, to jest już bardziej rosyjska gra niż Łukaszenki - mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Białoruś Aleksander Łukaszenka Rosja ŚWIAT Europa Ukraina

"Mamy fazę demonstracji wojskowych ze strony Rosji". Jan Parys o sytuacji na Ukrainie

- Jeżeli kraje Zachodu uznają, że problem suwerenności Ukrainy jest wyłącznie jej sprawą, to znaczy, że zgodzą się na to, by Rosja pełniła rolę hegemona i dyktowała Europie, jaki jest status poszczególnych państw - mówił w Polskim radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kryzys migracyjny Rosja Aleksander Łukaszenka granica Białoruś służby i bezpieczeństwo POLSKA Antoni Trzmiel Jan Parys

"Wkrótce do Polski będą docierać agenci lub zdesperowani fanatycy". Szeremietiew o sytuacji na granicy

- Do Polski będą zmierzali albo tylko agenci, albo jacyś zdesperowani fanatycy tego, aby się na Zachód dostać właśnie tą drogą - ocenił w rozmowie z portalem wpolityce.pl były minister obrony narodowej prof. Romuald Szeremietiew. Dodał, że z czasem imigranci zauważą, że próba przedostania się do Europy Zachodniej przez naszą granicę jest ryzykowna i bardzo niebezpieczna.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo granica kryzys migracyjny Aleksander Łukaszenka Romuald Szeremietiew

Kryzys migracyjny. Dr Michał Kuź: to będzie długie testowanie wytrzymałości polskiej granicy

- Łukaszenka ma pewne cele polityczne, związane z sankcjami, jakie UE wprowadziła wobec Białorusi, dopóki ta nie ustąpi, napięcia będą trwały. Unia Europejska nie może zaś ustąpić, ponieważ jest to szantaż o naturze terrorystycznej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Kuź, politolog (Uczelnia Łazarskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kryzys migracyjny Rosja Aleksander Łukaszenka granica Białoruś Dorota Kania służby i bezpieczeństwo POLSKA Magdalena Złotnicka

"W tym czasie powinniśmy być solidarni i odpowiedzialni". Pawłowska o sytuacji na granicy

- Musimy pamiętać o tym, że za granicą mamy reżim i Łukaszenkę, który być może nie zawaha się, by przedsięwziąć jakieś bardziej radykalne kroki niż tylko wykorzystywanie tych biednych ludzi na granicy - mówiła w Polskim Radiu 24 Monika Pawłowska (Prawo i Sprawiedliwość), która dyskutowała z Bogusławem Wontorem (Lewica).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kryzys migracyjny Rosja Aleksander Łukaszenka granica Białoruś Dorota Kania służby i bezpieczeństwo POLSKA

Dr Jacek Raubo o zagrożeniu konfliktem hybrydowym: ważna jest kooperacja UE i NATO

- Od początku kluczowe było podkreślanie kooperacji UE z NATO. Jako wspólnota europejska wykonaliśmy tutaj o wiele większą pracę, niż miało to miejsce wcześniej w podobnych sytuacjach kryzysowych - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo, analityk portalu Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kryzys migracyjny Rosja Aleksander Łukaszenka granica Białoruś ŚWIAT Europa Krzysztof Grzybowski

"Chcesz liczyć, licz na siebie". Joachim Brudziński o kryzysie przy granicy z Białorusią

- Gdyśmy się oglądali na Europę, gdyśmy się oglądali na Brukselę, gdybyśmy się pozycjonowali na Berlin, to mielibyśmy dziesiątki tysięcy nielegalnych migrantów na polskiej granicy. Udało się tę falę powstrzymać - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia europoseł PiS Joachim Brudziński. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Joachim Brudziński kryzys na granicy granica Europa konflikty międzynarodowe służby i bezpieczeństwo Wojska Obrony Terytorialnej policja straż graniczna bezpieczeństwo Aleksander Łukaszenka Prawo i Sprawiedliwość Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Powołanie Instytutu Strat Wojennych. Prof. Bogdan Musiał: duża szansa dla Polski

- Państwo niemieckie robiło wszystko, by nie zapłacić po wojnie reparacji wojennych i chronić niemieckich zbrodniarzy, którzy dopuścili się swoich czynów na terenie Polski - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał, historyk polityki niemieckiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Białoruś kryzys migracyjny Rosja Aleksander Łukaszenka polityka Angela Merkel reparacje wojenne Niemcy

OPINIA Putin chce być postrzegany jako szaleniec. A jest pragmatyczny aż do bólu

Dotychczasowa krytyka Zachodu pod adresem Rosji za jej agresywną postawę przy granicy z Ukrainą, w Donbasie, w basenie Morza Czarnego, wywołanie kryzysu energetycznego i wspieranie reżimu Alaksandra Łukaszenki nie przynosi rezultatów. Dzieje się tak dlatego, że działania UE, pod wpływem Niemiec, prowadzone są niekonsekwentnie, a nakładane kary są nieadekwatne do czynów. Nie można bowiem domagać się od Moskwy zmiany polityki i w tym samym czasie traktować ją jako rozjemcę, partnera w rozmowach o bezpieczeństwie, czy godzić się na powstanie gazociągu Nord Stream 2.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina USA

"Atak hybrydowy na Polskę miał odwrócić uwagę". Antoni Macierewicz o kryzysie na granicy

- Atak hybrydowy na Polskę miał niewątpliwie odwrócić uwagę i podzielić państwa Europy. Wobec ataku na Ukrainę myślę, że dzięki jedności świata zachodniego i dzięki sile, jaką Polska pokazała w ostatnich tygodniach, miesiącach, zdołamy odeprzeć i powstrzymać agresję rosyjską - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wiceprezes PiS Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA kryzys na granicy granica Europa konflikty międzynarodowe służby i bezpieczeństwo

Spotkania z przywódcami największych państw. Premier: to miara naszego sukcesu

Mateusz Morawiecki powiedział, że Polsce udało się przekonać europejskich partnerów, iż kryzys na granicy nie jest tylko lokalnym sporem. - Włączenie całej wspólnoty międzynarodowej w sprawę działań reżimu Aleksandra Łukaszenki jest miarą naszego sukcesu - podkreślił premier w najnowszym podcaście.
Zobacz więcej na temat:  granica Białoruś Aleksander Łukaszenka Rosja dyplomacja grupa wyszehradzka Mateusz Morawiecki imigranci w Europie bezpieczeństwo POLSKA polityka