Polskie Radio
Section05

Wojska Obrony Terytorialnej

Wiceszef MON: w przeciwdziałaniu pandemii wojsko będzie nadal wspierać służby cywilne i samorządy

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz zapowiedział, że wojsko nadal będzie wspierało cywilną służbę zdrowia w czasie pandemii. Poinformował, że w całym kraju żołnierze będą tworzyli i obsługiwali punkty pobierania wymazów, nazywane również "test&go".
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki premier pandemia Koronawirus w Polsce służby i bezpieczeństwo POLSKA

Wsparcie Wojska Polskiego przy transporcie chorych na COVID-19. MON o pomocy w czasie pandemii

"Wojsko Polskie utrzymuje sześć Lotniczych Zespołów Poszukiwawczo-Ratowniczych w stałej gotowości do wsparcia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przy ewentualnym transporcie chorych na COVID-19" - poinformował resort obrony narodowej na Twitterze.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Obrony Narodowej MON Wojsko Polskie wojsko pomoc Mariusz Błaszczak POLSKA społeczeństwo COVID-19 Koronawirus w Polsce

TYLKO U NAS Scenarzysta i nauczyciel, czyli kto może służyć w Wojskach Obrony Terytorialnej

- Powinniśmy zaszczepiać rzemiosło wojskowe w jak najszerszych kręgach społeczeństwa i służba w Wojskach Obrony Terytorialnej to umożliwia - mówi scenarzysta Jan Pawlicki. Z kolei Marek Langer, nauczyciel WF-u tłumaczy, że trafił do terytorialsów, ponieważ chciał rozwijać swoją pasję związaną ze strzelectwem i służyć ojczyźnie. Z żołnierzami na poligonie pod Wędrzynem rozmawiał nasz reporter.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA 81. rocznica wybuchu II wojny światowej

Kolejne nabory, rewolucyjne rozwiązania szkoleniowe i nowe wyposażenie. Dowódca WOT o planach rozwoju formacji

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła mówił w rozmowie z dziennikarzem portalu PolskieRadio24.pl, że formację czeka rewolucyjna zmiana. - Bardzo mocno zastanawiamy się nad budową, i to będzie rewolucja, ośrodków szkolenia i szkół podoficerskich przy każdej brygadzie - mówił. Generał dodał, że żołnierze otrzymają też nowe wyposażenie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA 81. rocznica wybuchu II wojny światowej

REPORTAŻ Krew, pot, łzy i ... "psychol". Byliśmy z kamerą na szkoleniu poligonowym WOT

- Ciemno strasznie. Hełm to podstawa, bo inaczej głowa będzie urwana. Dźwięki straszne podkładają. Jak ktoś nie ma spokojnego ducha, to jest bardzo ciężko - Mówi szer. Konrad Dąbek o "psycholu" - jednym z zadań, które musiał wykonać. - Jestem tu, by wyjść ze swojej strefy komfortu - tłumaczy z kolei szer. Beata Bardziak. Jak ciężkie są ćwiczenia Wojsk Obrony Terytorialnej, sprawdził też na własnej skórze nasz reporter. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA 81. rocznica wybuchu II wojny światowej