Polskie Radio
Section05

Żydzi

Archiwum Ringelbluma. O upamiętnianiu Zagłady Żydów

W stolicy powstanie Muzeum Getta Warszawskiego – zapowiedzieli podczas wspólnej konferencji premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Piotr Gliński. Tymczasem, już od kilku lat działa społeczny Komitet Upamiętnienia Archiwum Ringelbluma przy stowarzyszeniu „Stacja Muranów”. W Polskim Radiu 24 o zbiorze mówili Aleksandra Engler-Malinowska i Marcin Urbanek, przedstawiciele Komitetu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 getto warszawskie II wojna światowa Holokaust

Nos Kleopatry: Różne oblicza Marca ‘68

Przez dziesięciolecia każdy interpretował wydarzenia Marca'68 r. inaczej. Na sposób postrzegania Marca'68 wpływ miało m.in. to, kto w jakim środowisku się obracał i jaki doraźny cel w ocenie tamtych dni mu przyświecał. Jak wydarzenia sprzed 50 lat wpływają na naszą obecną kondycję polityczno-społeczną? Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: dr Paweł Sasanka z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Grzegorz Sieczkowski, publicysta i dokumentalista.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael marzec 1968 Władysław Gomułka

Komentarz do słów prezydenta o Marcu’68

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości związanych z obchodami 50. rocznicy wydarzeń Marca’68 zwrócił się do wygnanych w 1968 roku o wybaczenie. „Moja Polska nie ma powodu przepraszać, ale ja ich proszę o wybaczenie Polsce w ogóle” – powiedział prezydent Duda. Słowa głowy państwa komentował na antenie Polskiego Radia 24 Miłosz Lodowski z portalu Rebelya.pl.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda marzec 1968 prezydent Izrael Tel Awiw Holokaust

Prof. Wojciech Roszkowski: polityka milczenia doznała fiaska

- Bez żadnej reakcji ze strony Polski światu wmówiono, że Polacy są współodpowiedzialni za Holokaust podczas gdy Polacy są społeczeństwem, które ucierpiało bodaj najbardziej w trakcie II Wojny Światowej i którego członkowie jako jedyni naprawdę pomagali Żydom w czasie wojny – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 historyk prof. Wojciech Roszkowski. Gość odniósł się także do tzw. wydarzeń marcowych.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Roszkowski Holokaust II wojna światowa IPN

Historyk: Marzec ’68 był buntem pokoleniowym

- Spojrzenie tylko na Warszawę dominowało dotychczas ze względu na impuls, który wiązał się z pierwszym protestem na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego. Natomiast to się rozlało na całą Polskę. Do gwałtownych wydarzeń dochodziło w ośrodkach, gdzie trudno było mówić o młodzieży akademickiej. To był bunt powszechny – mówił prof. Włodzimierz Suleja, historyk, uczestnik Marca ‘68 we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  marzec 1968 Wojciech Jaruzelski antysemityzm

"Marzec’68 - najbardziej złożony kryzys w historii PRL-u"

- Marzec’68 to najbardziej złożony kryzys w historii PRL-u. Jego geneza jest bardzo trudna do wyjaśnienia. Protest studentów i nagonka antysemicka to dwa najbardziej wyraziste elementy, ale Marzec’68 to splot kilku wątków – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Sasanka z Instytutu Pamięci Narodowej. Gośćmi byli także Piotr Legutko z TVP Historia i senator, historyk prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 Władysław Gomułka PRL Izrael

"Marzec '68 powinien być powodem do dumy, a nie do wstydu"

Na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się debata „Marzec'68. Ogólnopolski Ruch Społeczny Przeciwko Komunizmowi” w związku z obchodami 50. rocznicy studenckich protestów, w której wzięli udział: Irena Lasota, prof. Wojciech Roszkowski, prof. Jerzy Eisler, prof. Dariusz Gawin i Mateusz Fałkowski. Debatę poprzedził wystąpieniem premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki premier kancelaria premiera marzec 1968 sprawiedliwi wśród narodów świata

Marzec'68. Prawdziwe przyczyny exodusu Żydów z Polski

Z okazji 50 rocznicy tzw. wydarzeń marcowych Warsaw Enterprise Institute zaprezentuje publikację przypominającą prawdziwe przyczyny exodusu Żydów z Polski pod koniec lat 60. W trakcie konferencji uczestnicy chcą pokazać, że antysemicka kampania nie miała społecznego charakteru, lecz była wynikiem walk frakcyjnych wewnątrz partii komunistycznej. O konferencji i wydarzeniach Marca’68 mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Rybikowski z WEI.
Zobacz więcej na temat:  marzec 1968 PRL komunizm

“Those Poles should be appreciated who rescued Jews and were not afraid of neighbours’ denunciation”

“Those Poles should be appreciated who rescued Jews and were not afraid of neighbours’ denunciation,” said Joanna Sobolewska-Pyz on Polish Radio 24. President of the Association the Children of the Holocaust Association in Poland was rescued by a Polish marriage from the extermination of Jews lead by German. During the broadcast she told about her story, but also about gratitude for rescuing her life.
Zobacz więcej na temat:  Izrael sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa Holokaust Świadkowie Holokaustu