Polskie Radio
Section05
Aleś Bialacki

NASZ WYWIAD "Ihar Łosik to geniusz internetu, próba samobójcza to krzyk o pomoc". Reżim znęca się nad blogerem i jego rodziną

- Ihar Łosik był bardzo popularnym białoruskim blogerem, nazywaliśmy go geniuszem mediów społecznościowych, od zawsze bardzo dobrze je rozumiał. Został skazany na 15 lat więzienia. Próba samobójcza to w takich przypadkach wołanie o pomoc, bo kontakt z więźniami jest prawie niemożliwy. Trzeba zakładać, że poddawany jest torturom, w tym wynikającym z dramatycznie złych warunków - powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl Hanna Liubakowa, ekspertka Atlantic Council i przyjaciółka Ihara Łosika.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś Aleś Bialacki represje Raport Białoruś ŚWIAT Swiatłana Cichanouska NASZ WYWIAD

"Sytuacja mojego męża się nie zmieniła". Szef MSZ spotkał się z żoną Alesia Bialackiego

- Ostatnio nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o sytuację mojego męża, a nawet są pewne utrudnienia w kontakcie z nim - mówiła Natalia Pinczuk. Szef MSZ Zbigniew Rau spotkał się we wtorek z Natalią Pinczuk, żoną przebywającego w białoruskim więzieniu laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś Europa Aleś Bialacki represje MSZ Łukasz Jasina Zbigniew Rau

NASZ WYWIAD Działacz Wiasny: przy dziecku bili mnie w potylicę, uszkodzili kręgosłup. Łukaszenka chce zabrać dom, który budowałem

- Reżim Łukaszenki torturował mnie dwa lata temu. Byłem bity w obecności rodziny, cios uszkodził mi kręgosłup. Żonę straszono więzieniem, córka słyszała, że trafi do domu dziecka – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Dźmitry Sałaujeu, skazany w procesie Wiasny. Dodaje, że oprócz wieloletnich wyroków więzienia, działaczom zasądza się duże grzywny, by reżim mógł odebrać cały ich majątek, dorobek całego życia.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś Aleś Bialacki represje NASZ WYWIAD Raport Białoruś ŚWIAT Swiatłana Cichanouska

NASZ WYWIAD Wyrok na Cichanouską. Jej doradca: mimo represji od czerwca nie ma nowych sankcji przeciw Łukaszence

- Wyrok 15 lat więzienia dla Swiatłany Cichanouskiej wzmacnia naszą determinację w walce o obalenie Alaksandra Łukaszenki - powiedział portalowi Polskiego Radia Walery Kawaleuski. Dodał, że Cichanouska walczy obecnie z dwiema dyktaturami, Łukaszenki i Putina, a Rosja realizuje wobec Białorusi podobne cele, co wobec Ukrainy. Zaznaczył, że mimo wyroków na Alesia Bialackiego, na Andrzeja Poczobuta, od czerwca nie ma nowych sankcji przeciwko reżimowi w Mińsku.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś Aleś Bialacki represje NASZ WYWIAD Raport Białoruś ŚWIAT Swiatłana Cichanouska

Wyrok dla Bialackiego. Prof. Zybertowicz: to przejaw narastania niekorzystnych dla Łukaszenki nastrojów

Aleś Bialacki, białoruski obrońca praw człowieka i laureat Pokojowej Nagrody Nobla, został w piątek skazany przez sąd w Mińsku. O tym, jakie znaczenie ma ten wyrok oraz w jaki sposób wpłynie na dalszą działalność opozycjonistów na Białorusi, debatowali na antenie Programu 3 Polskiego Radia: Radosław Fogiel (PiS), Maciej Gdula (Nowa Lewica), Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska), Marek Sawicki (Koalicja Polska), Michał Woś (Solidarna Polska) i prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta).
Zobacz więcej na temat:  Beata Michniewicz Trójka ŚWIAT Europa Białoruś Aleś Bialacki represje

Wyrok dla Bialackiego. Zarembiuk: białoruski reżim zamierza kontynuować politykę brutalnych represji

Wyrok na Alesia Bialackiego pokazuje, że reżim Łukaszenki kontynuuje politykę brutalnych represji, bo boi się utraty władzy - skomentował szef fundacji "Białoruski Dom" Aleś Zarembiuk. Jak ocenia, sytuację Bialackiego i innych więźniów politycznych może poprawić pisanie listów w ich obronie i wsparcie finansowe.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Aleś Bialacki represje

Wyrok dla Alesia Bialackiego. Charles Michel i Ursula von der Leyen wzywają do jego uwolnienia

Hańba - tak przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel określił skazanie białoruskiego laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego na 10 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Wraz z założycielem Centrum Praw Człowieka "Wiosna" zostało skazanych w Mińsku także trzech działaczy na kary od 7 do 9 lat pozbawienia wolności - informuje Beata Płomecka, korespondent Polskiego Radia w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleś Bialacki areszt więźniowie polityczni Unia Europejska ŚWIAT Europa

NASZ WYWIAD "Jak za Stalina, reżim uznał, że mu wszystko wolno". Działacz: wyrok dla noblisty to wyzwanie rzucone Zachodowi

- Wyrok 10 lat więzienia dla Alesia Bialackiego to wyzwanie reżimu łukaszenkowskiego wobec całej europejskiej cywilizacji. To także dobra ilustracja białoruskiej rzeczywistości, tego, jak władze niszczą białoruski naród - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl działacz, dysydent Wiaczesław Siwczyk. Dodał, że Białorusini w Warszawie planują kolejną demonstrację, podczas której zamierzają przypomnieć o więźniach politycznych.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś Aleś Bialacki represje NASZ WYWIAD Raport Białoruś ŚWIAT

"Apel o wolność jest głośny nawet zza krat". Szef unijnej dyplomacji potępił skazanie Alesia Bialackiego

Szef unijnej dyplomacji potępił skazanie białoruskiego laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego na 10 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Wraz z założycielem Centrum Praw Człowieka "Wiosna" zostało skazanych także trzech działaczy na kary od 7 do 9 lat pozbawienia wolności. Decyzję ogłosił sąd w Mińsku. Josep Borrell nazwał procesy pokazowymi i fikcyjnymi, a zarzuty motywowane politycznie - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś reżim Unia Europejska Aleś Bialacki opozycja demokratyczna

"Konieczne surowe sankcje". Stanowisko Polski ws. wyroku na Bialackiego

Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej wezwało do natychmiastowego nałożenia surowych sankcji na białoruski reżim. Polska ambasada skomentowała w ten sposób na Twitterze wyrok dla Alesia Bialackiego, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, założyciela Centrum Praw Człowieka "Wiosna". Został on skazany na 10 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś prawa człowieka Aleś Bialacki

Aleś Bialacki skazany. W 2011 r. rząd Tuska wydał go reżimowi. "Dane trafiły do służb w Mińsku"

Aleś Bialacki, białoruski obrońca praw człowieka, twórca centrum praw człowieka "Wiasna" i laureat ubiegłorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, został skazany przez sąd w Mińsku na karę 10 lat kolonii karnej. Niestety, w 2011 r. to władze polskie, a także litewskie, mogły przysłużyć się do jeszcze większych represji wobec aktywisty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Donald Tusk Radosław Sikorski Aleś Bialacki Białoruś opozycja demokratyczna