Polskie Radio
Section05
Aleś Bialacki

Radosław Sikorski: Polska i Stany Zjednoczone mają wspólny cel jakim jest porażka Putina

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział, że Polska i Stany Zjednoczone mają wspólny cel jakim jest porażka Putina. Szef polskiej dyplomacji złożył wizytę w Waszyngtonie, gdzie spotkał się między innymi z dyrektorem ds. Europy w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Michaelem Carpenterem. 
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Ministerstwo Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski Aleś Bialacki Senat Polonia Wilno Polacy za granicą

Przełom ws. Białorusi. "Specjalny trybunał osądzi zbrodnie"

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka opublikowało raport na temat represji na Białorusi w przededniu sfałszowanych wyborów prezydenckich 2020 i po nich. - Publikacja raportu i przyjęcie go przez Radę ONZ ds. Praw Człowieka to pierwszy krok do stworzenia specjalnego trybunału, który osądzi winnych - mówi portalowi Polskieradio24.pl Dźmitry Sałaujeu, działacz Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Europa prawa człowieka ONZ TYLKO U NAS Aleś Bialacki

Białoruski noblista wpisany na listę ekstremistów. Aleś Bialacki nadal odsiaduje wyrok

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Aleś Bialacki został wpisany na "listę ekstremistów" przez ministerstwo spraw wewnętrznych Białorusi. Razem z nim na listę, opublikowaną przez MSW, trafili jego koledzy z Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna", którzy przebywają w więzieniu za swoją działalność.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Aleś Bialacki represje Aleksander Łukaszenka procesy polityczne

Aleś Bialacki w izolatce. "Reżim robi z Białorusi kraj bez narodu, platformę dla agresywnych planów obcych"

Białoruski laureat Pokojowej Nagrody Nobla Aleś Bialacki został umieszczony przez administrację więzienną w izolatce za rzekome naruszenia regulaminu. Poinformowała o tym jego żona Natalia Pinczuk, występując na Światowym Forum na rzecz Demokracji w Strasburgu.
Zobacz więcej na temat:  represje więźniowie polityczni reżim Białoruś Aleksander Łukaszenka komunizm ŚWIAT Ukraina Aleś Bialacki Natalia Pinczuk nagroda Nobla

TYLKO U NAS "Wolna Białoruś" gościem Targów Książki w Katowicach. "Nasz kraj zmieniają w kolonię Rosji, ale wierzymy w zwycięstwo"

"Wolna Białoruś" po raz pierwszy w ty roku jest gościem honorowym trwających właśnie Targów Książki w Katowicach. To jedno z największych wydarzeń rynku wydawniczego w Polsce. - My, Białorusini, kontynuujemy walkę o lepszą wolę i los. Podobnie jak Adam Mickiewicz, na emigracji nauczyliśmy się bardziej cenić Białoruś. I nie mam wątpliwości, że Białoruś znów będzie wolna i demokratyczna i na pewno tam wrócimy - mówiła na otwarciu targów Alina Kouszyk, przedstawiciel ds. odrodzenia narodowego w gabinecie Swiatłany Cichanouskiej. Podziękowała, że Polacy przyjęli twórców białoruskich jak "bracia i siostry". - Nasz kraj przekształcany jest obecnie w rosyjską kolonię - powiedziała. 
Zobacz więcej na temat:  represje więźniowie polityczni reżim Białoruś Aleksander Łukaszenka komunizm Ukraina Swiatłana Cichanouska książki Aleś Bialacki literatura MSZ KULTURA Adam Mickiewicz POLSKA

"Ja się nie boję, niech oni się boją". W Brukseli otwarto wystawę poświęconą Alesiowi Bialackiemu

"Ja się nie boję, niech oni się boją" - to tytuł wystawy w Brukseli, w Misji Demokratycznej Białorusi, poświęconej Alesiowi Bialackiemu, laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla, którego więzi reżim w Mińsku. Wystawa opowiada o życiu Bialackiego i jego działalności od lat '80, jeszcze za czasów Związku Radzieckiego, także o stworzeniu w 1996 roku centrum obrony praw człowieka Wiasna oraz o oporze wobec reżimu Łukaszenki od prawie 30 lat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Bruksela Aleś Bialacki Aleś Zarembiuk Andrzej Halicki społeczeństwo Białoruś Aleksander Łukaszenka represje reżim więźniowie polityczni Pokojowa Nagroda Nobla Mińsk Beata Płomecka prawa człowieka

Białoruś: reżimowy sąd potwierdził wyrok dla Alesia Bialackiego. Noblistę czeka 10 lat więzienia

Sąd w Mińsku potwierdził wyrok dla laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego. On i jego współpracownicy, obrońcy praw człowieka Walancin Stefanowicz i Uładzimir Łabkowicz, zostali skazani w marcu na 10, dziewięć i siedem lat kolonii karnej za rzekomy przemyt pieniędzy oraz finansowanie protestów społecznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Aleś Bialacki represje prawa człowieka opozycja demokratyczna

ONZ przedłuża dochodzenie ws. działań białoruskiego reżimu. MSZ zwraca uwagę na prześladowania polskich działaczy

MSZ poinformowało, że Rada Praw Człowieka ONZ przyjęła rezolucję przedłużającą funkcjonowanie mechanizmu międzynarodowego, służącego dochodzeniu odpowiedzialności za naruszenia praw człowieka na Białorusi, do których dochodzi w tym państwie w związku ze sfałszowanymi wyborami prezydenckimi w 2020 r.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś ONZ Aleksander Łukaszenka MSZ represje społeczeństwo prawa człowieka więźniowie polityczni Andrzej Poczobut Aleś Bialacki Swiatłana Cichanouska Europa ŚWIAT

TYLKO U NAS Natalia Pinczuk dla Polskiego Radia: najważniejsze, byśmy Dzień Woli świętowali kiedyś na Białorusi

- Od Alesia nie ma szczególnych informacji. Korespondencja jest u nas teraz utrudniona – przekazała portalowi PolskieRadio24.pl Natalia Pinczuk, żona laureata pokojowej Nagrody Nobla, pytana przez Polskie Radio o ostatnie doniesienia na temat sytuacji uwięzionego lidera Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś ŚWIAT media Aleś Bialacki Raport Białoruś Natalia Pinczuk Artur Michalski

TYLKO U NAS "Aleś": nowa książka o więzionym nobliście. Uroczysta premiera z udziałem Natalii Pinczuk i ambasadora RP [ZDJĘCIA]

W Warszawie miała miejsce promocja książki "Aleś" o liderze Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna Alesiu Bialackim, zawierającej także wybór jego pism, z udziałem Natalii Pinczuk, żony noblisty, skazanego niedawno na Białorusi na 10 lat kolonii karnej. Spotkanie prowadziła prezes białoruskiego PEN Clubu Tacciana Niadbaj. – Aleś wywodził się ze środowiska literackiego. To spowodowało, że białoruskość, białoruska kultura były dla niego zawsze w centrum uwagi – powiedziała ona Polskiemu Radiu.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś ŚWIAT media Aleś Bialacki

TYLKO U NAS "Wspierajcie niepodległość Białorusi, nie jesteśmy małym ZSRR, jak marzy sobie Putin". Dlaczego ważny jest Dzień Woli?

- Po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji na Ukrainę nasza niepodległość jest coraz bardziej zagrożona. Solidarność z Białorusią w Dniu Woli, w czasie święta, które odcina nas od sowieckiej genealogii, to wsparcie dla niezależności, dla przetrwania Białorusi jako niezależnego państwa - powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl Hanna Liubakowa. - A pamiętajmy - najgorsze sankcje dla Putina - to wolna Białoruś - dodała.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś Aleś Bialacki represje Raport Białoruś ŚWIAT Swiatłana Cichanouska TYLKO U NAS dyplomacja Artur Michalski Natalia Pinczuk

TYLKO U NAS Ambasador RP na Białorusi: widzimy, jak bardzo Białorusini pragną wolności, jak cierpią, by móc być wolni

- 25 marca, Dzień Woli, czyli Dzień Wolności, jest bardzo ważny dla Białorusinów - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Ambasador RP na Białorusi Artur Michalski. - Wierzę, że dzięki ich determinacji wolność zawita na Białoruś - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś Aleś Bialacki represje Raport Białoruś ŚWIAT Swiatłana Cichanouska TYLKO U NAS dyplomacja Artur Michalski Natalia Pinczuk

Cichanouska wzywa, by włączyć się w Dzień Solidarności z Białorusią 25 marca. Co zrobić? Proponuje konkretne działania

25 marca na całym świecie obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Solidarności z Białorusią. - Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji, wzywa do przyłączenia się do obchodów tego dnia - przekazała rzecznik prasowa Anna Krasulina w komunikacie dla mediów. Swiatłana Cichanouska zaznaczyła, że wedle ustaleń ośrodka Wiasna od lutego 2022 r. za działalność antywojenną zatrzymano na Białorusi co najmniej 1575 osób, a partyzantów kolejowych, blokujących transporty, skazano do tej pory na łącznie 191,5 roku więzienia.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś Aleś Bialacki represje Raport Białoruś ŚWIAT Swiatłana Cichanouska TYLKO U NAS