Polskie Radio
Section05
Andrzej Rzepliński

Wyrok TK z 2016 r. argumentem za odwołaniem Rady Mediów Narodowych? Wyjaśniamy

"Nowa koalicja rządowa już we wtorek ma przeprowadzić zamach na media publiczne. Z medialnych przecieków wynika, że ma się to odbyć drogą sejmowej uchwały. Podstawą tych działań ma być wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2016 r., z czasów prezesa Andrzeja Rzeplińskiego. Jednak wskazywane orzeczenie za niekonstytucyjne uznało tylko niektóre artykuły tzw. małej ustawy medialnej, a w zakresie Rady Mediów Narodowych postępowanie umorzono" - podkreślono na łamach portalu tvp.info.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA media media publiczne Rada Mediów Narodowych Trybunał Konstytucyjny

"Patrzę na to z obrzydzeniem, a jako katolik – ze smutkiem". Andrzej Rzepliński o protestach

- Jako obywatel patrzę na to z obrzydzeniem, jako katolik ze smutkiem – tak o protestach w sprawie aborcji mówił były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński w rozmowie z "Dziennikiem Gazeta Prawna". Dodał, że nie ma jego aprobaty dla "wycia pod oknami Jarosława Kaczyńskiego".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo aborcja protest Trybunał Konstytucyjny

Zaradkiewicz o publikacji "GW": to próba odwrócenia mojej uwagi od wykonywania obowiązków I prezesa SN

W rozmowie z portalem wPolityce.pl, wykonujący obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego prof. Kamil Zaradkiewicz odniósł się do artykułu "Gazety Wyborczej", w którym zarzucono mu m.in. mobbing wobec podwładnego. Ocenił, że publikacja ta miała na celu odwrócenie jego uwagi od spraw związanych z Sądem Najwyższym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kamil Zaradkiewicz Gazeta Wyborcza sądownictwo Sąd Najwyższy

Rzepliński: wybór członków KRS przez posłów daje silniejszą legitymację

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński przyznał, że był zwolennikiem zmiany zasad wyboru członków KRS. Jak wskazał, wyłonienie części składu rady "daje członkowi Krajowej Rady Sądownictwa silniejszą legitymację demokratyczną". - Ale Sejm może wybierać wyłącznie spośród dwóch kandydatów wybranych przez sędziów - doprecyzował na antenie Radia Zet.
Zobacz więcej na temat:  sąd sądownictwo krs POLSKA

"Wniosek Zbigniewa Ziobry nie paraliżuje prac Trybunału"

Trybunał Konstytucyjny odroczył wtorkową rozprawę, na której w pełnym składzie miał rozpoznać wniosek prezydenta, dotyczący kuratorów sądowych. Ma to związek z decyzją prokuratora generalnego o wyłączenie ze składu orzekającego w tej sprawie trzech sędziów TK. – Wniosek zostanie oceniony w orzeczeniu, ale absolutnie nie paraliżuje on prac Trybunału – mówiła w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania prezes TK, Julia Przyłębska.
Zobacz więcej na temat:  Julia Przyłębska Trybunał Konstytucyjny POLSKA

„Wzywam wszystkich, by zakończyć spór wokół TK”

Do Kancelarii Prezydenta wpłynęła uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK. Dotyczy ona przedstawienia prezydentowi kandydatów na prezesa Trybunału. Dokument zawiera dwa nazwiska: sędzi Julii Przyłębskiej oraz sędziego Mariusza Muszyńskiego. – Próbuje się przedstawić nowych sędziów jako osoby uwikłane i zależne od PiS, podczas gdy dotychczasowi byli bezstronni, apolityczni. To wizerunek nieprawdziwy – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Kamil Zaradkiewicz, prawnik, były dyrektor Biura Orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny Kamil Zaradkiewicz PiS