Polskie Radio
Section05
bezpieczeństwo na drodze

INFOGRAFIKA Pierwsze dni akcji "Znicz". Dziesiątki wypadków i ofiary śmiertelne

Policyjna akcja "Znicz" ruszyła już w czwartek 31 października. Potrwa do niedzieli 3 listopada. Dawid Marciniak z Zespołu Prasowego Komendy Głównej Policji podał dane podsumowujące pierwsze dwa dni akcji i przypomniał, żeby w tych dniach w szczególny sposób uważać na drogach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo służby i bezpieczeństwo policja Wszystkich Świętych akcja znicz bezpieczeństwo na drodze Piotr Wąż

ANALIZA Infrastruktura i prawo. Jak poprawić bezpieczeństwo na drogach?

Słoneczna niedziela, wspólny spacer. Sielankę przerywa kierowca rozpędzonego bmw, który na pasach wjeżdża wprost w rodzinę. Ojcu udaje się odepchnąć wózek z trzyletnim dzieckiem i żonę, sam ginie pod kołami. Tragiczny wypadek na ul. Sokratesa w Warszawie odbija się szerokim echem w całej Polsce, jednak nie dlatego, że był wyjątkiem, anomalią w polskiej drogowej rzeczywistości. Potwierdza smutną prawdę - nasze drogi należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych w Europie. Czy naprawdę musi tak być?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo wypadek policja bezpieczeństwo na drodze

Ekspert: warto wpisać zarzut "zabójstwa drogowego" do kodeksu

– Jeżeli kary za wykroczenia drogowe nie będą dotkliwe i egzekwowalne, nie będzie poprawy bezpieczeństwa – mówiła w radiowej Trójce Agata Gajos z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. – Warto wprowadzić do Kodeksu karnego zarzut "zabójstwa drogowego" – mówił Janusz Popiel ze Stowarzyszenia Alter Ego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bezpieczeństwo na drodze przepisy drogowe kodeks drogowy Marcin Pośpiech Trójka

Wzmożony ruch na drogach. Policja przypomina zasady bezpieczeństwa

- Najważniejsze jest to, żebyśmy nie uważali tylko na siebie. To, że na skrzyżowaniu mamy pierwszeństwo nie oznacza, że mamy wyłączyć ostrożność. Kwalifikowana ostrożność jest niezbędna do zachowania bezpieczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Zobacz więcej na temat:  akcja znicz bezpieczeństwo na drodze komunikacja miejska samochody policja Ryszard Gromadzki