Polskie Radio
Section05
bezpieczeństwo na drodze

ANALIZA Infrastruktura i prawo. Jak poprawić bezpieczeństwo na drogach?

Słoneczna niedziela, wspólny spacer. Sielankę przerywa kierowca rozpędzonego bmw, który na pasach wjeżdża wprost w rodzinę. Ojcu udaje się odepchnąć wózek z trzyletnim dzieckiem i żonę, sam ginie pod kołami. Tragiczny wypadek na ul. Sokratesa w Warszawie odbija się szerokim echem w całej Polsce, jednak nie dlatego, że był wyjątkiem, anomalią w polskiej drogowej rzeczywistości. Potwierdza smutną prawdę - nasze drogi należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych w Europie. Czy naprawdę musi tak być?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo wypadek policja bezpieczeństwo na drodze

Policja podsumowała akcję "Telefony". Ponad 14 tys. wykroczeń

W poniedziałkowej akcji wzięło udział ok. 5 tys. policjantów ruchu drogowego. Celem było egzekwowanie od kierowców przestrzegania zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. - Przy okazji ujawniliśmy 50 osób poszukiwanych - przekazał rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo policja kierowcy bezpieczeństwo na drodze

Policja: dobre warunki nie znaczą, że jest bezpiecznie

U progu wakacji i w środku długiego weekendu, policja przypomina, że dobre warunki pogodowe nie zawsze oznaczają, że na drodze jest bezpieczniej. – Przy ładnej pogodzie zdarzeń drogowych jest więcej – przekonywał w "Pulsie Trójki" podkomisarz Piotr Świstak z Komendy Stołecznej Policji. Gościem audycji była także psycholog transportu Ewa Odachowska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA motoryzacja bezpieczeństwo na drodze wakacje 2019 wakacje Mariusz Krzemiński Trójka

Bezpieczeństwo na przejeździe kolejowym

Pociąg, który jest rozpędzony do 120 km/h potrzebuje ok 1000 - 1300 metrów, aby się zatrzymać. Dla porównania samochód, który jedzie z tą samą prędkością potrzebuje niewiele ponad 60 m do zatrzymania. Maszynista, który widzi samochód na przejeździe kolejowo - drogowym może jedynie wcisnąć hamulec bezpieczeństwa i czekać. 
Zobacz więcej na temat:  kolejnictwo PKP bezpieczeństwo na drodze pociągi Małgorzata Raducha ciekawostki transport bezpieczeństwo