Polskie Radio
Section05
CBA

Afera wiatrakowa. Rzecznik PiS: rozszerzymy wniosek do CBA i prokuratury o okoliczności powstania tego projektu

- Rozszerzymy nasz wniosek do CBA i prokuratury, by zbadały, w jakich okolicznościach powstały zapisy projektu posłów Polski 2050-TD i KO dot. mrożenia cen energii. Nie jesteśmy republiką bananową, to skandal, że te zapisy mogły stworzyć organizacje lobbystyczne - powiedział w Studiu PAP rzecznik PiS Rafał Bochenek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka CBA Sejm afera wiatrakowa Rafał Bochenek

Szef CBA wysłał list do partnerskich służb z innych krajów. Pisze w nim o planach opozycji dot. likwidacji Biura

Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego płk Andrzej Stróżny wysłał do partnerskich służb antykorupcyjnych list w sprawie pomysłu likwidacji CBA. Napisał w nim, że "już sam zamiar likwidacji Biura jest naprawdę wyjątkowy na skalę europejską, gdyż jak dotąd nikt nie zdecydował się podnieść ręki na żadną z instytucji antykorupcyjnych wymaganych przecież przepisami samej Unii Europejskiej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo CBA Centralne Biuro Antykorupcyjne koalicja polityka Unia Europejska

"Symbol nowej koalicji". Rzecznik PiS o uwolnieniu Włodzimierza Karpińskiego

- Uwolnienie z aresztu Włodzimierza Karpińskiego, który ma poważne zarzuty korupcyjne i objęcie przez niego mandatu europosła, to wydatny symbol nowej koalicji; rękami Hołowni Tusk realizuje politykę bezkarności wobec starych kumpli i odmrażania układu - napisał rzecznik PiS Rafał Bochenek na Twitterze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa CBA korupcja Włodzimierz Karpiński Rafał Bochenek polityka

"Odmrażanie starego układu". Mariusz Błaszczak o uchyleniu aresztu Włodzimierzowi Karpińskiemu

- Już wiemy, że likwidacja zamrażarki sejmowej, którą zapowiadał marszałek Szymon Hołownia będzie polegać na odmrażaniu starego układu i niezwłocznym procedowaniu spraw, które uchylają areszt kumplom Donalda Tuska i Rafała Trzaskowskiego - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak. - Wstydu nie macie - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Warszawa CBA korupcja Włodzimierz Karpiński Mariusz Błaszczak

CBA do likwidacji? Poseł KO: potencjał ludzki nie zostanie zmarnowany

- Jeżeli ktoś jest doświadczony, działa na rzecz państwa i przestrzega przepisów, to nie można go stracić. Wyszkolenie kolejnego funkcjonariusza jest kosztowne i zajmuje dużo czasu. Funkcjonariusze CBA, którzy przejdą do CBŚP, powinni mieć podobne uposażenia - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Piekarska. 
Zobacz więcej na temat:  CBA opozycja koalicja obywatelska Trzecia Droga lewica POLSKA polityka

Były szef Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie i jego córka z zarzutami w areszcie. Znamy szczegóły

Były prokurator apelacyjny z Warszawy Zygmunt K. i jego córka Magdalena K. zostali zatrzymani przez CBA w Krakowie. Usłyszeli zarzuty m. in. "powoływania się na wpływy w celu załatwienia korzystnych rozstrzygnięć w toczących się sprawach cywilnych i karnych". Trafili do tymczasowego aresztu. Zygmunt K. związany był ze sprawami SKOK-u Wołomin, afery Rywina czy zabójstwa Marka Papały.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo CBA

CBA zatrzymało burmistrza Wrześni z PO. Chodzi o łapówkę w wysokości 200 tys. złotych

Prokuratura Krajowa poinformowała, że burmistrzowi Wrześni przedstawiono zarzut żądania korzyści majątkowej w wysokości 200 tys. zł. Samorządowca zatrzymali funkcjonariusze CBA; mężczyźnie grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Tomasz K. to wieloletni szef powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  CBA korupcja areszt zatrzymanie prokuratura POLSKA polityka

Oskarżony o korupcję Karpiński ma objąć mandat europosła. Semeniuk-Patkowska: kuriozalna sytuacja

- To kuriozalna sytuacja, wizerunek Platformy Obywatelskiej po raz kolejny ulega degradacji - w ten sposób wiceszefowa MRiT, poseł elekt PiS Olga Semeniuk-Patkowska odniosła się w Studiu PAP do informacji, że przebywający w areszcie Włodzimierz Karpiński wyraził zgodę na objęcie mandatu europosła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Warszawa CBA korupcja śmieci Włodzimierz Karpiński

ANALIZA Rząd KO, Trzeciej Drogi i Lewicy zlikwiduje CBA? Przypominamy liczne sukcesy funkcjonariuszy

Z obozu dotychczasowej opozycji, która prawdopodobnie utworzy nowy rząd, dochodzą głosy o likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Ostatnio, już po wyborach, zapowiadał ją (wraz z likwidacją IPN) lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Biuro założone w czasie pierwszego rządu PiS jest także solą w oku Donalda Tuska, który kilkukrotnie wypowiadał się o nim w podobnym tonie. CBA, wbrew opiniom tego środowiska politycznego, może jednak pochwalić się licznymi sukcesami. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA CBA Centralne Biuro Antykorupcyjne służby i bezpieczeństwo Prawo i Sprawiedliwość koalicja obywatelska Platforma Obywatelska lewica Donald Tusk Włodzimierz Czarzasty Włodzimierz Karpiński przestępczość przestępczość gospodarcza

SONDAŻ Polacy są za modernizacją armii i przeciwko likwidacji IPN i CBA. Zobacz najnowszy sondaż

Jak wynika z sondażu United Surveys przeprowadzonego dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", większość ankietowanych opowiedziała się przeciwko likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Instytutu Pamięci Narodowej przez przyszły rząd. Znaczna część badanych Polaków opowiedziała się za kontynuacją modernizacji armii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo CBA IPN sondaż