Polskie Radio
Section05
cyfrowa polska

Powstaje ogólnopolski system ochrony przed cyberatakami. To reakcja na działania hakerów

Rząd przyjął projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa - poinformował na Twitterze minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Projektowana nowelizacja ma m.in. zagwarantować uruchomienie bezpiecznej sieci telekomunikacyjnej wykorzystywanej na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyfrowa polska cyfryzacja biznesu nask cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo infrastruktura krytyczna wojna na Ukrainie

Ponad 7 mld zł na szybki internet. Dobre wieści dla milionów gospodarstw domowych

Uruchamiamy konkursy dla operatorów telekomunikacyjnych na największe w historii dofinansowanie budowy szerokopasmowego internetu - poinformował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Na ten cel resort przeznaczy ponad 7 mld zł z Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC) na lata 2021-2027 i Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyfryzacja szybki internet Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Krajowy Program Odbudowy cyfrowa polska

34 mld zł na cyfryzację. Marek Zagórski o rekordowych funduszach UE dla Polski

- Szacunkowa wartość wszystkich unijnych środków, jakie Polska otrzyma do wykorzystania w obszarze cyfryzacji, to mniej więcej 34 miliardy zł - przekazał sekretarz stanu w KPRM Marek Zagórski na posiedzeniu sejmowej komisji cyfryzacji. Chodzi o fundusze zawarte w programach unijnych w nowej perspektywie budżetowej na lata 2021-2027.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Cyfryzacji Marek Zagórski cyfryzacja cyfrowa polska infrastruktura społeczeństwo Unia Europejska POLSKA

Profil zaufany - jak i po co go założyć? Lista korzyści jest coraz dłuższa

W 2020 r. średnio każdego dnia ponad 11 tysięcy Polaków zakładało profil zaufany, a do urzędów dziennie trafiało niemal cztery tysiące elektronicznych pism ogólnych. To był rekordowy, cyfrowy rok. "Jeśli należycie do coraz mniejszego grona osób, które nie mają jeszcze swojego profilu zaufanego, szybko to zmieńcie" - zachęca resort cyfryzacji.  
Zobacz więcej na temat:  cyfrowa polska cyfryzacja internet Ministerstwo Cyfryzacji GOSPODARKA Marek Zagórski

Płatności elektroniczne są coraz popularniejsze, co mocno ogranicza szarą strefę

W 2004 roku szara strefa stanowiła 19,3 proc. PKB, a w 2018 spadła już do 10,8 proc. PKB. Utracone korzyści dla budżetu państwa sięgały wówczas blisko 38,4 mld zł, z czego 31 mld zł można by odzyskać, gdyby we wszystkich restauracjach, punktach usługowych i sklepach wszyscy płacili kartą – pisze serwis businessinsider.com.pl.  
Zobacz więcej na temat:  płatności bezgotówkowe szara strefa budżet Polski cyfrowa polska cyfryzacja GOSPODARKA

Eksperci: wyzwanie na nadchodzące lata to promocja polskich produktów i nowoczesnych technologii

Promowanie patriotyzmu gospodarczego w kampaniach informacyjnych, zwiększanie świadomości Polaków w tej dziedzinie oraz zachęcanie przedsiębiorców do wdrażania nowoczesnych technologii to wyzwanie na kolejne lata dla polskiej gospodarki. To także może być pozytywny skutek pandemii i kryzysu, z którym dziś się borykamy – mówili w audycji "Rządy Pieniądza" na III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni eksperci: prof. Zbigniew Krysiak z SGH oraz Maciej Wośko red. naczelny "Gazety Bankowej".
Zobacz więcej na temat:  cyfrowa polska internet wydajność telekomunikacja GOSPODARKA

Na naukę nigdy nie jest za późno. Bezpłatne szkolenia w ramach kampanii "e-Polak potrafi!"

W ramach kampanii "e-Polak potrafi!" tym razem Ministerstwo Cyfryzacji proponuje bezpłatne szkolenia dla każdej grupy wiekowej. Kursy i warsztaty można znaleźć w internecie i skorzystać z nich bezpłatnie. Sieć to nie tylko filmy, muzyka, kontakt z bliskimi i płacenie rachunków, ale także edukacja.
Zobacz więcej na temat:  cyfrowa polska Ministerstwo Cyfryzacji edukacja PARP GOSPODARKA NAUKA

"Trzeba być otwartym na każdego młodego, zdolnego człowieka"

„Cyfrowa Polska” to organizacja pracodawców o charakterze non-profit, która wraz z portalem Patronite.pl, wspierają twórców. Obecnie portal ma ponad 800 zarejestrowanych użytkowników, którzy rozwijają swoje talenty. O inicjatywie wspierającej artystów opowiedzieli goście Rozmowy kulturalnej: Krzysztof Schodowski – artysta malarz, poeta i Michał Kanownik - prezes ZIPSEE „ Cyfrowa Polska”.
Zobacz więcej na temat:  cyfrowa polska

Administracja publiczna ma pieniądze na Internet

Rządowy Program Operacyjny Polska Cyfrowa 2014-2020 będzie skierowany zarówno do urzędów administracji i jednostek im podległych, jak i operatorów telekomunikacyjnych. Projekt obejmie projekty o znaczeniu ogólnopolskim w takich obszarach jak np. e-administracja, e-zdrowie, e-sądy, e-zamówienia publiczne oraz e-kultura.
Zobacz więcej na temat:  administracja publiczna cyfrowa polska cyfryzacja e-administracja e-gospodarka internet telekomunikacja

Cyfrowa szkoła rzeczywistość czy kwestia przyszłości?

Konferencja „Nowoczesne technologie cyfrowe w edukacji – Cyfrowa Szkoła” to platforma do dyskusji o zainaugurowanym w ubiegłym roku programie rządowym „Cyfrowa Szkoła”, który spotkał się z uznaniem środowisk oświatowych i biznesowych. Jego celem jest rozwijanie kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK).
Zobacz więcej na temat:  biznes cyfrowa polska cyfrowa szkoła edukacja