Polskie Radio
Section05
depozyt

Eksperci: dobra sytuacja na rynku pracy pozwala Polakom patrzeć w przyszłość z większym optymizmem

Polscy konsumenci z coraz większym optymizmem patrząc w przyszłość. Cenią sobie dobrą sytuację na rynku pracy i wzrost wynagrodzeń przewyższający już inflację. Czekają oczywiście na to co zdarzy się z VAT na żywność i cenami energii ale podobnie jak wojak Szwejk coraz częściej twierdzą, że "jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było"  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak dyrektor biura strategii rynkowych banku PKO BP i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rynek pracy inflacja oszczędzanie emerytura konsument recesja

Obniżki stóp procentowych. Ekspert: kredytobiorcy wkrótce powinni je odczuć

O tym, kiedy kredytobiorcy odczują spadek stóp procentowych dzięki obniżce raty kredytu, decydować będzie moment, kiedy banki aktualizują oprocentowanie. Część klientów obniżkę zobaczy już w listopadzie, ale niektórzy dopiero na początku przyszłego roku - powiedział główny analityk firmy Expander Advisors Jarosław Sadowski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bank centralny stopy procentowe kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy

"Dowodzi dojrzałości światowego systemu bankowego". Eksperci o przejęciu Credit Suisse przez UBS

Wykupienie udziałów Credit Suisse przez UBS dowodzi dojrzałości światowego systemu bankowego – ocenia Przemysław Szczygielski z Deloitte Polska. Ale banki w Europie i USA mają problemy z coraz większą ingerencją państw, wysokimi stopami procentowymi, co jest efektem inflacji wywołanej COVID-19 oraz wojną na Ukrainie, która wpływa na zaufanie do sektora finansowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Szwajcaria banki finanse bank centralny frank szwajcarski bankructwo stopy procentowe fed ebc

TYLKO U NAS Sprawdziliśmy, jak wygląda oprocentowanie depozytów w największych bankach. Koniec trendu wzrostowego?

Ostatnie decyzje Rady Polityki Pieniężnej mogą cieszyć kredytobiorców, ponieważ wyhamowały wzrost rat. Powody do niezadowolenia mają natomiast właściciele depozytów bankowych. Oprocentowanie większości lokat i kont oszczędnościowych zatrzymało się na 8 proc. - to ponad dwa razy mniej niż listopadowa inflacja, która wyniosła 17,5 proc. rdr.  
Zobacz więcej na temat:  NBP stopy procentowe bank lokata terminowa oszczędności GOSPODARKA