Polskie Radio
Section05

Donald Trump

M. Baranowski o strzelaninie w USA: odbija się echem medialnym, a nie ustawodawczym

- To będzie coś, co skupi uwagę Ameryki przez następne miesiące, a tak naprawdę do końca kampanii prezydenckiej - mówi Michał Baranowski z warszawskiego biura German Marshall Fund. W weekend 21-latek zabił w Teksasie 20 osób i ranił 26 z powodu nienawiści etnicznej. Jakie mogą być polityczne skutki masowych strzelanin w USA?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT polityka zabójstwo Teksas Brexit Wielka Brytania

dr R. Żółtaniecki: referendum jest niebezpiecznym narzędziem

- Szybka deklaracja premiera Borisa Johnsona o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE może zmobilizować klasę polityczną tego kraju do znalezienia jakiegoś rozwiązania. Na ogół przyjmuje się myślenie, że to jest problem Brytyjczyków, ale to problem także Europejczyków - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Ryszard Żółtaniecki, były dyplomata i były ambasador RP na Cyprze.
Zobacz więcej na temat:  USA Wielka Brytania Brexit Boris Johnson

W. Jakóbik: Nord Stream II dla Polski wyzwaniem ekonomicznym

- Nord Stream 2 nie leży w interesie zarówni Unii Europejskiej, jak i Stanow Zjednoczonych. Nawet jednak po ewentualnym wprowadzeniu sankcji amerykańskich, nie ma narzędzi, żeby Nord Stream 2 zatrzymać - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl. - Rozpoczynająca się 31 sierpnia wizyta Donalda Trumpa w Polsce daje okazję, żeby wysłać z Warszawy, a następnie z Kopenhagi sygnał. Nie wiem jednak, czy prezydent USA z tej okazji skorzysta – dodał.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Mateusz Morawiecki Nord Stream 2 Nord Stream II USA

Wybory parlamentarne. "Kampania wyborcza to awantura"

- Prezydent powiedział, że kampania wyborcza to awantura, spór i brak stabilizacji. Dlatego słusznie zaproponował 13 października jako datę wyborów – zaznaczył w audycji "Tydzień kontra tydzień" Jan Dziedziczak (PiS). Czesław Mroczek (PO) podkreślił zaś, że nie można używać takich słów w kontekście wyborów, które "są solą demokracji".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Dziedziczak Czesław Mroczek kampania wyborcza Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska Powstanie Warszawskie wybory parlamentarne