Polskie Radio
Section05

emerytura

Prof. Uścińska o składce, szybszej wypłacie emerytur, zwrocie dotacji i sukcesie informatycznym ZUS

Najczęściej płacona przez przedsiębiorców składka na ubezpieczenie, liczona od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, wyniesie w 2024 r. 1.485,18 zł, co oznacza jej wzrost o 12,8 proc. - poinformowała w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, zaznaczając, że wiąże się to ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia, a zasada ta nie została zmieniona od 25 lat. Poinformowała, że emeryci dostaną grudniowe świadczenia już jutro, a te dodatkowe - czyli 13-ki i 14-ki, które właśnie zapowiedział rząd - będą wypłacone w terminie, bez żadnych dodatkowych wniosków, co ułatwia znakomicie rozwinięty w ostatnich latach proces informatyzacji ZUS.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS świadczenia społeczne 800+ zwolnienie lekarskie

Eksperci: podwyżki w budżetówce są potrzebne, choć dojdzie do nich kosztem zwiększenia zadłużenia państwa

Znaczny spadek inflacji bazowej był przewidywany i jest to dobra informacja, ale są też oznaki, że inflacja konsumencka będzie utrzymywała się dłużej na podwyższonym poziomie. W pewien sposób wpłyną na to także dodatkowe wydatki państwa na świadczenia czy podwyżki wynagrodzeń, choć te dla budżetówki są uzasadnione bo w stosunku do rynku były przez lata zaniżone  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA senior rodzina ulga podatkowa deficyt budżetowy

Marek Belka nie chce rozkładać przed seniorami "czerwonego dywanu". Sam ma wysoką emeryturę

Europoseł Marek Belka wypowiedział się niedawno na temat przywilejów, jakie wobec seniorów wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości. W TVN stwierdził, że "nie należy dalej rozkładać tego czerwonego dywanu przed emerytami". Jak wynika z jego oświadczenia majątkowego, były premier o przywileje nie musi się martwić, bo ma naprawdę wysoką emeryturę - czytamy na portalu tvp.info.
Zobacz więcej na temat:  Marek Belka POLSKA polityka

Eksperci: cele prospołeczne i osłony przed wzrostem cen - to zadania dla nowego rządu

Polskę jest stać na to, żeby nawet z długu realizować cele prodemograficzne, pomoc do rodzin i seniorów. To oznacza wzrost konsumpcji i te pieniądze i tak wrócą do budżetu - mówił w audycji "Rządy Pieniądza":  Andrzej Stefaniak, analityk finansowy. Z kolei dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha uznał że wzrost konsumpcji powinien podchodzić z pracy, a zadłużanie się może stać się obciążeniem kilku pokoleń. Co do zerowego VAT na żywność i blokowania wzrostu cen energii to w opinii obu gości audycji zostaną one utrzymane w przyszłym roku. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA konsumeryzacja polityka rodzina

Eksperci: składka zdrowotna nie może być preferencyjna tylko dla przedsiębiorców kosztem ich pracowników

Zasady płacenia składki zdrowotnej trzeba zmienić, bo obecnie panuje chaos w składkach od przedsiębiorców. Jednak proste przywrócenie stanu sprzed Polskiego Ładu doprowadzi do znacznej niesprawiedliwości w stosunku do pracowników, którzy będą płacić aż 9 procent na zdrowie, a otrzymywać taką samą opiekę medyczną jak prowadzący firmy, którzy będą płacić ryczałt znacznie niższy w stosunku do swoich przychodów - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW i Adam Ruciński, prezes spółki BTFG.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA składka zus ZUS

Eksperci: dobra sytuacja na rynku pracy pozwala Polakom patrzeć w przyszłość z większym optymizmem

Polscy konsumenci z coraz większym optymizmem patrząc w przyszłość. Cenią sobie dobrą sytuację na rynku pracy i wzrost wynagrodzeń przewyższający już inflację. Czekają oczywiście na to co zdarzy się z VAT na żywność i cenami energii ale podobnie jak wojak Szwejk coraz częściej twierdzą, że "jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było"  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak dyrektor biura strategii rynkowych banku PKO BP i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rynek pracy inflacja oszczędzanie depozyt konsument recesja

Marlena Maląg: nie ma obaw o wzrost bezrobocia czy brak podwyżek wynagrodzeń, potrzebne są dalsze rozwiązania wspierające rodziny

Nie ma obaw ani o wyższe bezrobocie, ani o to, że wynagrodzenia w kolejnych miesiącach nie będą rosły. Cały czas będzie rynek pracownika z presją na wzrost płac choć płaca minimalna może rosnąć w kolejnych latach znacznie wolniej. Będziemy jednak zabiegać, nawet jako opozycja, o to, żeby Polakom nie wiodło się gorzej. Teraz proponujemy kolejne prospołeczne rozwiązania, także te pochodzące z obietnic innych ugrupowań aby stworzyć  koalicję mającą za swój cel dbałość o dzieci, seniorów, o rodziny - mówiła  audycji "Rządy Pieniądza" minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA 500+ senior rodzina