Polskie Radio
Section05

fortepian

Jerzy Żurawlew. To on stworzył Konkurs Chopinowski

Choć muzyka Chopina była obecna w domu Żurawlewów od zawsze, to mały Jurek zakochał się w niej dopiero, gdy otrzymał od starszego brata płytę gramofonową z mistrzowskim wykonaniem Poloneza A-dur. Jak wspominał, ze wzruszenia nie mógł spać przez kilka nocy. Ten dziecięcy zachwyt nie opuścił go do końca życia i zaowocował jednym z najbardziej niezwykłych wydarzeń muzycznych na świecie. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA konkurs chopinowski Fryderyk Chopin MUZYKA

I Konkurs Chopinowski. Skromny debiut wyjątkowego święta muzyki klasycznej

- Konkurs można było usłyszeć przez skomplikowane aparaty, a akurat mój ojciec taki aparat w Poznaniu kupił, nazywał się Superheterodyna. Był na akumulatorach automobilowych, bo oczywiście nie było u nas elektryczności w Rękawczynie. No i słuchało się przez słuchawki Blaupunkt - wspominał krytyk muzyczny Jerzy Waldorff na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia warszawy konkurs chopinowski Fryderyk Chopin II Rzeczpospolita

Barbara Drazkov Drążkowska i Miejscówka w samym sercu Brukseli

- Mój koncert odbędzie się w miejscu prezentacji alternatywnych sztuk. To miejsce w centrum Brukseli, nad kanałem Charleroi. Znajduje się tam bardzo stare pianino Gerhard Adam, a ponieważ bardzo lubię preparować stare instrumenty, to pianino dało mi naprawdę szerokie możliwości, zarówno preparacyjne, jak i kompozytorskie - opowiadała w Dwójce Barbara Drazkov Drążkowska, która w sobotę (18.09) zagra podczas kolejnej "Miejscówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Dwójka muzyka klasyczna Roch Siciński