Polskie Radio
Section05
getto warszawskie

Pomiędzy kontaktem a dystansem. Fotografie z Archiwum Ringelbluma

Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego (Archiwum Ringelbluma) zostało utworzone jesienią 1940 r. dzięki inicjatywie dr. Emanuela Ringelbluma. Jest jednym z najważniejszych świadectw o zagładzie polskich Żydów. Wydana właśnie książka "Rozproszony kontakt. Fotografie z Archiwum Ringelbluma na nowo odczytane" pod redakcją Anny Duńczyk-Szulc po raz pierwszy ukazuje w całości oraz w nowatorskim opracowaniu zbiór zdjęć odnaleziony w 1946 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Żydzi Holokaust II wojna światowa getto warszawskie

"Wieczna pamięć zamęczonym". List prezydenta Andrzeja Dudy w 80. rocznicę zamknięcia warszawskiego getta

- Upamiętnienie Holokaustu jest moralnym obowiązkiem całej ludzkości, ale w jeszcze większym stopniu spoczywa on na obywatelach wolnej Rzeczypospolitej - mieszkańcach ziemi, na której niemieccy naziści utworzyli "fabryki śmierci" - podkreślił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA getto warszawskie historia Polski II wojna światowa Żydzi HISTORIA Warszawa mazowieckie Andrzej Duda prezydent

80. rocznica utworzenia getta warszawskiego w muzeum POLIN

16 listopada 2020 roku przypada osiemdziesiąta rocznica zamknięcia getta warszawskiego. 80 lat temu zapadła decyzja o całkowitej izolacji Żydów warszawskich od reszty społeczeństwa, a wszelkie próby przekroczenia muru bez przepustki były srogo karane. Na okrągłą rocznicę tego wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało różnorodny program wydarzeń – wśród nich konferencja naukowa, wykład i dyskusje z ekspertami. Do tego w muzealnych serwisach dostępne będą artykuły tematyczne, archiwalne fotografie i wspomnienia świadków historii.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Warszawa getto warszawskie II wojna światowa Muzeum Historii Żydów Polskich

80. rocznica utworzenia warszawskiego getta. "To data, którą należy pamiętać"

- Data 16 listopada, czyli dzień utworzenia getta w Warszawie, nie jest powszechnie znana. Dlatego w Muzeum Getta Warszawskiego podjęliśmy decyzję, że chcemy ten dzień przypominać. To był moment, w którym Warszawa została podzielona i stała się więzieniem dla części obywateli - mówił w Dwójce dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie Dwójka Żydzi Holokaust Michał Szułdrzyński

Ulicy Gęsiej już nie ma. Wystawa w muzeum POLIN

- Na pustce, na zgliszczach bardzo szybko wyrasta miasto, ale to, co jest po wojnie nie przemienia się w żaden skansen, jest to żywe, funkcjonujące osiedle. To unikatowa rzecz w skali Europy - mówił w Programie 2 Polskiego Radia prof. Jacek Leociak, współkurator wystawy "Tu Muranów" w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie Aldona Łaniewska-Wołłk Muzeum Historii Żydów Polskich Dwójka