Polskie Radio
Section05
getto warszawskie

Pokazać to, co niewyobrażalne. "Świadectwa z getta warszawskiego" w Muzeum Warszawy

W Muzeum Warszawy otwarto nową część wystawy głównej - "Świadectwa z getta warszawskiego". Jak zapowiadają autorzy, będzie ona "próbą ukazania tego, co niewyobrażalne". Gabinet "Świadectwa z getta warszawskiego" pokazuje moment przemiany tętniącego życiem obszaru dzielnicy północnej w morze ruin, którym stała się w czasie II wojny światowej. Na wystawie zestawione zostały ze sobą dwie skrajne perspektywy – z wnętrza getta i zza jego granic. Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Anna Stempniak historia Polski getto warszawskie Żydzi II wojna światowa Muzeum Warszawy Warszawa

"Przeżycie Marka Edelmana". Reportaż Bożeny Navickiej w Jedynce

Marek Edelman był ostatnim przywódcą powstania w getcie warszawskim, uczestnikiem powstania warszawskiego. Po wojnie pracował jako kardiolog. To właśnie traumatyczne doświadczenia wojenne popchnęły go do podjęcia studiów medycznych w Łodzi. W latach 70. XX wieku Hanna Krall przyjechała do Łodzi, aby przygotować reportaż o operacjach serca. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Bożeny Navickiej "Przeżycie Marka Edelmana".
Zobacz więcej na temat:  Marek Edelman getto warszawskie reportaż Bożena Navicka pr poleca

"Podziemny Muranów". Prof. Jacek Leociak o sposobie poznawania dawnej Warszawy

Książka "Podziemny Muranów" prof. Jacka Leociaka to szansa na poznanie warszawskiego Muranowa, który został zniszczony w trakcie II wojny światowej. W audycji "O wszystkim z kulturą" autor podzielił się m.in. sposobem na poznawanie miejsc, których już w Warszawie nie ma.
Zobacz więcej na temat:  Muranów Aldona Łaniewska-Wołłk Jacek Leociak getto warszawskie Warszawa historia Polski Dwójka KULTURA

Incydent z flagą Palestyny przy pomniku żydowskich bohaterów

Wyciem syren rozpoczęły się w piątek uroczystości 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Przedstawiciele organizacji żydowskich, kombatanci, Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata i przedstawiciele władz złożyli wieńce pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Podczas uroczystości doszło do incydentu z palestyńską flagą, interweniowała policja. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo getto warszawskie Palestyna policja

Jacek Leociak "Podziemny Muranów" - ślady po warszawskim getcie. Czyta Mariusz Bonaszewski

Niedawno (9 kwietnia) nakładem Wydawnictwa CZARNE ukazała się książka Jacka Leociaka, zatytułowana "Podziemny Muranów". I to jemu właśnie poświęca autor swoje rozważania, dziękując rodzicom, że szczęśliwym zrządzeniem losu zamieszkali na Muranowie. I że tam przyszedł na świat w 1957 roku. Fragmenty książki czytał na antenie Dwójki Mariusz Bonaszewski.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Mariusz Bonaszewski Warszawa Muranów getto warszawskie Jacek Leociak Dwójka

81. rocznica powstania w getcie warszawskim. Uroczystość w hołdzie bojownikom żydowskim

W południe przed pomnikiem Bohaterów Getta warszawskiego odbędzie się uroczystość w hołdzie bojownikom żydowskim, którzy stawili zbrojny opór Niemcom. Od rana wolontariusze rozdają papierowe żonkile, które mają przypominać o bohaterach getta i wszystkich zamordowanych przez Niemców Żydach. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski rocznica getto warszawskie Witold Banach Żydzi wspomnienie Niemcy Warszawa

"Walka garstki z wieloma". Powstanie w getcie warszawskim

"Powstanie w getcie warszawskim […] zostanie zapisane w historii jako walka garstki z wieloma, wojna dobra ze złem. W dziejach narodu żydowskiego zryw ten traktowany jest jako sprzeciw wobec niemieckiego mechanizmu zbrodni, który unicestwił sześć milionów Żydów" - napisał Mosze Arens w książce "Flagi nad gettem. Rzecz o powstaniu w getcie warszawskim".
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie powstanie w getcie Holokaust Żydzi Niemcy nazizm II wojna światowa HISTORIA

"Świat piekielny", miłość, ucieczki przed rozpaczą. Getto warszawskie w literaturze

Od pisanych na gorąco dzienników po wiersze wydane w 2020 roku. Od obrazów straszliwych cierpień po czarny humor. Teksty literackie związane z gettem warszawskim są różnorodne zarówno w formie, jak i treści. Łączy je pamięć o tych, którym przyszło żyć – i przyszło umierać – w tym odgrodzonym od świata miejscu.    
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie II wojna światowa literatura wspomnienie HISTORIA

"Próba ukazania tego, co niewyobrażalne". Wystawa "Świadectwa z getta warszawskiego"

Gabinet "Świadectwa z getta warszawskiego" to cześć wystawy głównej w Muzeum Warszawy. Ekspozycja pokazuje moment przemiany tętniącego życiem obszaru dzielnicy północnej w morze ruin, którym stała się Warszawa w czasie II wojny światowej. Na wystawie zestawione zostaną ze sobą dwie skrajne perspektywy – z wnętrza getta i zza jego granic, o czym w Trójce opowiedziała Anna Duńczyk-Szulc, kuratorka wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Justyna Grabarz Anna Duńczyk-Szulc Trójka powstanie w getcie powstanie w getcie warszawskim getto warszawskie Żydzi Muzeum Warszawy

Akcja Żonkile dla upamiętnienia 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Przyłącz się!

To już 12. edycja akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, będącej znakiem pamięci o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie warszawskim. W całej Polsce włączyło się do niej blisko 6 tys. szkół, bibliotek i instytucji. W tym roku czekają nas premiery filmów o tematyce historycznej, a także animacje dla dzieci i dorosłych. 19 kwietnia, w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariuszki i wolontariusze wręczą na ulicach Warszawy dwumilionowy papierowy żonkil.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski POLIN powstanie w getcie Żydzi powstanie w getcie warszawskim akcja żonkile Warszawa Muranów Marek Edelman Kuba Witkowski Radosław Nałęcz getto warszawskie Małgorzata Jakubowska Trójka

Jerzy Jurandot - przedwojenny mistrz słowa

- Mam coś powiedzieć o sobie? Proszę bardzo. Nazwisko Jurandot, imię Jerzy. Urodzony w Warszawie, dość dawno. Włosy szpakowate, wzrost średni, dorobek takiż. Zawód satyryk - mówił na antenie Polskiego Radia słynny dramaturg, autor słów do takich piosenek, jak "Ada to nie wypada" i "Na moje wady już nie ma rady".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia warszawy getto warszawskie Żydzi Jerzy Jurandot II wojna światowa Holokaust literatura piosenka Dwudziestolecie międzywojenne

Apogeum zaplanowanej zagłady Żydów, czyli akcja "Reinhardt"

82 lata temu rozpoczęła się akcja "Reinhardt", czyli zaplanowana przez niemieckich nazistów zagłada Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa. W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku Niemcy rozpoczęli likwidację lubelskiego getta, wysyłając pierwsze transporty Żydów do obozu zagłady w Bełżcu.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie Żydzi Holokaust II wojna światowa Niemcy nazizm III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne powstanie w getcie