Polskie Radio
Section05
historia Polski

"To było przyniesienie nowej niewoli". MSZ o "wyzwoleniu" Warszawy i oszczerstwach Rosji

Gdy 17 stycznia 1945 r. Armia Czerwona wkroczyła do Warszawy zrujnowanej po Powstaniu, to nie było wyzwolenie, to było przyniesienie nowej niewoli, komunistycznej - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. "Kolejną próbą zakłamywania historii" nazwał opublikowanie dokumentów, według których Polacy mieli mordować Żydów i Ukraińców w Warszawie w 1945 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja MSZ historia Polski Warszawa II wojna światowa Siergiej Ławrow Władimir Putin

"To nie było wyzwolenie Warszawy". Piotr Dmitrowicz o 17 stycznia 1945 r.

- Używam określenia poety Kazimierza Wierzyńskiego, który napisał porażający wiersz "Wkroczenie Rosjan do Warszawy". Wkroczenie to zasadne określenie. Ale czy do Warszawy, czy też do morza ruin? Zabudowa miasta została przez Niemców zniszczona w ponad 80 proc. - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa ZSRR Warszawa Powstanie Warszawskie historia Polski POLSKA Piotr Dmitrowicz HISTORIA

Kolejne oszczerstwa Kremla. Rosja odtajniła dokumenty o "wyzwoleniu" Warszawy

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało o publikacji odtajnionych dokumentów dotyczących m.in. wkroczenia Armii Czerwonej do Warszawy 17 stycznia 1945 r. Resort podkreślił, że publikacja dokumentów to "kontynuacja działalności mającej na celu ochronę prawdy historycznej". Polska przeciwstawia się zakłamywaniu historii II wojny światowej przez Kreml. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Warszawa Siergiej Ławrow II wojna światowa historia Polski dokument

Nowa publikacja IPN. Pokaże represje wobec Polaków za pomoc Żydom

Dziś w Instytucie Pamięci Narodowej zostanie zaprezentowana publikacja "Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej". Opracowanie opisuje 333 przypadki dotyczące represji wobec 654 osób za udzielanie schronienia, utrzymanie ukrywanych, pośredniczenie w znalezieniu kryjówki czy jej organizacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Żydzi IPN historia Polski sprawiedliwi wśród narodów świata

Bohater ratujący Żydów. Posłuchaj jego historii w reportażu Polskiego Radia

Instytut Pileckiego realizuje projekt "Zawołani po imieniu" upamiętniając Polaków, którzy zostali zamordowani za niesienie pomocy Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Jednym z takich bohaterów był Franciszek Andrzejczyk, który w 1943 roku w Czyżewie został zastrzelony za ukrywanie pod swoim dachem 18 Żydów.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki historia Polski II wojna światowa Żydzi reportaż w Jedynce

Rocznica wyzwolenia Auschwitz. Wiemy, kto przyjedzie na uroczystości

Już 31 delegacji państwowych potwierdziło przyjazd na obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które odbędą się 27 stycznia - podało w środę Muzeum Auschwitz. Na uroczystości przybędzie około 200 byłych więźniów i ocalonych z Holokaustu. Rosję reprezentował będzie ambasador w Polsce Siergiej Andriejew.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Auschwitz rocznica Oświęcim historia Polski II wojna światowa

Bartosz Rydliński: decyzja TSUE ws. wniosku będzie raczej po myśli KE niż Polski

- Unia Europejska nie będzie chciała Polsce odpuścić. Ma silniejsze karty w ręku. To Komisja Europejska będzie postulowała różne zapisy nowej perspektywy budżetowej, które później Rada Europejska będzie dyskutować - powiedział dr Bartosz Rydliński (UKSW). Gościem audycji była także publicystka Elżbieta Królikowska-Avis.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA Andrzej Duda historia Polski Komisja Wenecka Komisja Europejska Tomasz Grodzki Senat