Polskie Radio
Section05
jedynka hp

Prof. Igor Kąkolewski: historia była obecna w domu rodzinnym od moich najwcześniejszych lat

Prof. Igor Kąkolewski jest historykiem i dydaktykiem, a najbliższe są mu dzieje Polski i Europy w XVI-XVIII w. oraz historia stosunków polsko-niemieckich od schyłku średniowiecza do XX w. Przez wiele lat związany z Uniwersytetem Warszawskim, a także z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka historia Polski Niemcy średniowiecze bitwa pod grunwaldem

Upały w Polsce. Boleśnie odczuwamy anomalie klimatyczne

Upały i ekstremalne warunki pogodowe z gwałtownymi ulewami, wahaniami ciśnień oraz tropikalną duchotą czekają nas tego lata. Tak wynika z długoterminowych prognoz pogody opracowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. A jak tego typu anomalie klimatyczne wpłyną na nasze samopoczucie i funkcjonowanie, szczególnie seniorów?
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Tadeusz Jędrzejczyk pogoda upały Grzegorz Pruszyński

Konkurs "Klasyka Żywa" rozstrzygnięty. "Chłopi" i "Wyzwolenie" z nagrodami głównymi

Znamy rozstrzygnięcia finału Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" w ramach 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Jury podjęło decyzję o przyznaniu dwóch równorzędnych nagród: dla twórców "Wyzwolenia" w reżyserii Jana Klaty i dla twórców "Chłopów" w reżyserii Remigiusza Brzyka. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Konfrontacje Teatralne chłopi Władysław Reymont wieś równouprawnienie wykluczenie społeczne Remigiusz Brzyk

Polska po zaborach. Ekspert: sukcesem było utrzymanie niepodległości w naprawdę trudnych warunkach

Czy Polska po zaborach była odrodzoną Rzeczpospolitą, czy całkiem nowym państwem? – Ziemie polskie były zrujnowane po tym, jak odbywały się tutaj bardzo ciężkie walki – mówi prof. Marek Michalski z UKSW. A co na ten temat uważają pozostali goście Programu 1 Polskiego Radia: prof. Jolanta Żyndul z Archiwum Kobiet przy Instytucie Badań Literackich PAN i Marcin Dobrowolski, dziennikarz zajmujący się historią polskiej gospodarki?
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski Marek Michalski Żydzi Marcin Dobrowolski Jolanta Żyndul

Co nowego u Matysiaków? Polskie Radio świętuje 3500. odcinek kultowego słuchowiska. Posłuchaj!

Od kilku dekad, co tydzień, goszczą w naszych domach, przypatrują się naszym sprawom, cieszą się i smucą razem z nami. Rozniecają w nas iskierkę nadziei na lepsze jutro i mówią o tym, jak żyć dobrze, godnie i uczciwie. Ta rodzina jest z nami już od ponad pół wieku! Polskie Radio świętuje jubileuszowy 3500. odcinek "Matysiaków". Zapraszamy do posłuchania nagrania tego legendarnego słuchowiska.
Zobacz więcej na temat:  Matysiakowie radio słuchowisko Marta Rebzda Waldemar Modestowicz Maciej Kubera Teresa Skoczylas Ewa Kania Leon Charewicz Maria Pakulnis emilia krakowska aktualności teatru - artykuł wyróżniony Teatr Polskiego Radia TEATR

"Wariant zerowy". W jakie perypetie szpiegowskie została wplątana kapitan polskiego wywiadu?

- Czasami mamy wrażenie, że fiction, które popełniliśmy, gdzieś w małych fragmentach pojawia się w życiu codziennym i staje się faktem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Sieńko, współautor powieści szpiegowskiej "Wariant zerowy". O czym opowiada książka, którą napisał z Jakubem Ritterem, i kim jest Klara Klinger?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Rożej książki Piotr Sieńko Jakub Ritter