Polskie Radio
Section05
konkurs chopinowski

Jerzy Waldorff: w 1927 roku słuchałem Konkursu Chopinowskiego przez radio

- Działo się to u nas na wsi w Rękawczynie w głębokim Poznańskim. Pamiętam, że zacząłem od ambitnych planów, że sobie sam zbuduję aparat, ale oczywiście nic z tego nie wyszło. Do momentu, gdy mój zdenerwowany ojciec pojechał do Poznania i kupił olbrzymi aparat o nazwie Superheterodyna - wspominał w archiwalnym nagraniu Jerzy Waldorff, bohater audycji "Dwie do setki".
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Waldorff Polskie Radio Dwójka radio Jakub Kukla Andrzej Zieliński KULTURA Bohdan Łazuka Jerzy Kisielewski konkurs chopinowski Stefan Kisielewski

Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Artur Szklener: będą pianiści z całego świata

- Ideą konkursu jest połączenie dwóch pomysłów, do pewnego stopnia dwóch światów. Z jednej strony to magia wielkiego Konkursu Chopinowskiego, w 2027 roku będziemy obchodzić jego stulecie. Drugim aspektem tego wciąż nowego przedsięwzięcia jest wykonawstwo "historycznie zorientowane", na instrumentach z epoki, zgodnie z prawidłami z epoki, gdy te utwory powstały - mówił w Dwójce Artur Szklener, dyrektor NIFC.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Artur Szklener Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych konkurs chopinowski Jakub Kukla Fryderyk Chopin fortepian instrumenty instrument MUZYKA

Jan Ekier. "Spłacić dług Narodu wobec Fryderyka Chopina"

– Oddzielenie tego, co było obcym nalotem, a co intencją Chopina, stanowiło niezwykle trudne zadanie. Ale była to fantastyczna przygoda – mówił w archiwalnych radiowych nagraniach Jan Ekier. 29 sierpnia wspominamy 110. rocznicę urodzin tego wielkiego znawcy kompozytora z Żelazowej Woli, a także cenionego pianisty i pedagoga.
Zobacz więcej na temat:  Jan Ekier Fryderyk Chopin muzyka klasyczna Kraków II wojna światowa Powstanie Warszawskie koncert konkurs chopinowski wspomnienie

Awantury, bale i sędziowski dzwonek. Trudne początki Konkursu Chopinowskiego

Przed wybuchem II wojny światowej odbyły się trzy edycje Konkursu Chopinowskiego, które zgromadziły blisko czterystu muzyków, ponad stu jurorów i tłumy widzów. Taka frekwencja powodowała, że turnieje nie obyły się bez komplikacji - raz występ uczestnika został nawet przerwany przez... szczekającego psa. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA historia warszawy Fryderyk Chopin konkurs chopinowski MUZYKA

Czerny-Stefańska. "To nie była pianistka od fajerwerków"

Tym razem Przemysław Psikuta i jego gość Marcin Zgliński prezentowali nagrania jednej z najsłynniejszych polskich pianistek w historii - Haliny Czerny-Stefańskiej. - Jan Popis jeden ze swoich esejów poświęconych Czerny-Stefańskiej nazwał "Majestat i charakter Polski". Coś w tym jest - mówił prowadzący audycję.
Zobacz więcej na temat:  Halina Czerny-Stefańska Dwójka pianino fortepian konkurs chopinowski Przemysław Psikuta

"Pianoforte" Jakuba Piątka z szansą na nagrodę w Sundance

- Staraliśmy się używać ludzkich obiektywów, być bardzo blisko, zarówno w ćwiczeniówkach, jak i w sytuacjach prywatnych, gdy idą na spacer z dziewczyną wieczorem albo rozmawiają z rodzicami, bo z tego składa się życie - mówił na antenie Dwójki Jakub Piątek - reżyser filmu "Pianoforte", który zawalczy o nagrodę w prestiżowym konkursie World Cinema Documentary Competition na Sundance Film Festival.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla kino dokument konkurs chopinowski FILM