Polskie Radio
Section05
konkurs chopinowski

Jan Ekier. "Spłacić dług Narodu wobec Fryderyka Chopina"

– Oddzielenie tego, co było obcym nalotem, a co intencją Chopina, stanowiło niezwykle trudne zadanie. Ale była to fantastyczna przygoda – mówił w archiwalnych radiowych nagraniach Jan Ekier. 29 sierpnia wspominamy 110. rocznicę urodzin tego wielkiego znawcy kompozytora z Żelazowej Woli, a także cenionego pianisty i pedagoga.
Zobacz więcej na temat:  Jan Ekier Fryderyk Chopin muzyka klasyczna Kraków II wojna światowa Powstanie Warszawskie koncert konkurs chopinowski wspomnienie

Awantury, bale i sędziowski dzwonek. Trudne początki Konkursu Chopinowskiego

Przed wybuchem II wojny światowej odbyły się trzy edycje Konkursu Chopinowskiego, które zgromadziły blisko czterystu muzyków, ponad stu jurorów i tłumy widzów. Taka frekwencja powodowała, że turnieje nie obyły się bez komplikacji - raz występ uczestnika został nawet przerwany przez... szczekającego psa. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA historia warszawy Fryderyk Chopin konkurs chopinowski MUZYKA

Czerny-Stefańska. "To nie była pianistka od fajerwerków"

Tym razem Przemysław Psikuta i jego gość Marcin Zgliński prezentowali nagrania jednej z najsłynniejszych polskich pianistek w historii - Haliny Czerny-Stefańskiej. - Jan Popis jeden ze swoich esejów poświęconych Czerny-Stefańskiej nazwał "Majestat i charakter Polski". Coś w tym jest - mówił prowadzący audycję.
Zobacz więcej na temat:  Halina Czerny-Stefańska Dwójka pianino fortepian konkurs chopinowski Przemysław Psikuta

"Pianoforte" Jakuba Piątka z szansą na nagrodę w Sundance

- Staraliśmy się używać ludzkich obiektywów, być bardzo blisko, zarówno w ćwiczeniówkach, jak i w sytuacjach prywatnych, gdy idą na spacer z dziewczyną wieczorem albo rozmawiają z rodzicami, bo z tego składa się życie - mówił na antenie Dwójki Jakub Piątek - reżyser filmu "Pianoforte", który zawalczy o nagrodę w prestiżowym konkursie World Cinema Documentary Competition na Sundance Film Festival.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla kino dokument konkurs chopinowski FILM

Ingolf Wunder: trzeba przywrócić muzykalność

- Wszystkie przedsięwzięcia, które powołujemy do życia, wynikają z głębokiego poczucia misji i z przekonania, że świat muzyki musi ulec poważnym przeobrażeniom - mówił w Dwójce Ingolf Wunder, laureat Konkursu Chopinowskiego, który kontestuje muzyczny "wyścig szczurów". Wirtuoz dzieli swój czas pomiędzy fortepian a liczne przedsięwzięcia edukacyjne.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski pianino fortepian kompozytor Dwójka muzyka klasyczna Monika Zając

DCz #604 Pianiści rodem ze Lwowa i Kijowa

- To jest pianistyka z czasów, kiedy jeszcze w tym świecie pełno było lwów, tygrysów, nosorożców fortepianu - stara, złota szkoła - mówił w Dwójce Wojciech Barcikowski. Bohaterami kolejnego wydania audycji było dwoje pianistów rodem z Ukrainy: uczennica Emila von Sauera i Eugena d’Alberta, urodzona we Lwowie w 1902 roku Lubka Kolessa oraz zwycięzca II Konkursu Chopinowskiego Aleksander Uniński, który przyszedł na świat w Kijowie w 1910 roku.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski fortepian Dwójka Dwójka Ukraina