Polskie Radio
Section05
Adam Borowski

„Krzysztof Wyszkowski to człowiek wielkich zasług”

Dziś 70. urodziny obchodzi legendarny działacz Wolnych Związków Zawodowych i „Solidarności” – Krzysztof Wyszkowski. To uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. Internowany w stanie wojennym. Doradca premierów Jana Krzysztofa Bieleckiego oraz Jana Olszewskiego. Od 2016 roku członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. O roli Krzysztofa Wyszkowskiego mówił w Polskim Radiu 24 opozycjonista z czasu PRL Adam Borowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Wyszkowski Adam Borowski Wolne Związki Zawodowe

"To, co Lech Wałęsa mówi o Solidarności, to skandal"

– Lech Wałęsa z „Solidarnością” od dawna nie ma nic wspólnego. To, co on mówi o „Solidarności”, to skandal – oceniał w Polskim Radiu 24 Adam Borowski, działacz „Solidarności” i opozycji antykomunistycznej. Gościem Polskiego Radia 24 był także Wojciech Borowik ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność Lech Wałęsa porozumienia sierpniowe porozumienia sierpniowe PR24 Adam Borowski komunizm historia Polski PRL

"Wiele osób, które służyło Polsce przeszło na ciemną stronę"

Podczas ostatnich obchodów miesięcznicy smoleńskiej, 11 czerwca, grupa osób, związana z ruchem Obywatele RP chciała zablokować trasę marszu pamięci ofiar katastrofy. Interweniowała policja, która z Krakowskiego Przedmieścia usunęła m.in. Władysława Frasyniuka, byłego działacza opozycyjnego. – Gdy Władek zaczął wzywać do obalenia siłą rządu, na który głosowałem, to była granica, przy której uznałem, że nie mogę milczeć dalej i jako jego były przyjaciel powinienem go napomnieć – mówił w Polskim Radiu 24 Adam Borowski, działacz opozycji niepodległościowej.
Zobacz więcej na temat:  Adam Borowski Władysław Frasyniuk katastrofa w Smoleńsku rząd Beaty Szydło PRL

"To, co robią Obywatele RP to eskalacja nienawiści"

Podczas środowych obchodów miesięcznicy smoleńskiej szef warszawskiego Klubu „Gazety Polskiej” Adam Borowski został uderzony w twarz przez jednego z kontrmanifestantów. - Fizyczne uniemożliwianie manifestowania miesięcznic smoleńskich na Krakowskim Przedmieściu to przekroczenie granicy przyzwoitości. Rozumiem, że ktoś się nie zgadza, ale przez 7 lat one się tam odbywały i nikomu to nie przeszkadzało – mówił w audycji Debata Dnia Bogumił Łoziński („Gość Niedzielny”). Gościem audycji był również Łukasz Lipiński („Polityka Insight”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katastrofa smoleńska Warszawa Adam Borowski Bogumił Łoziński Łukasz Lipiński Jarosław Kaczyński PiS

"Funkcjonariusze SB w ogóle nie powinni otrzymywać emerytur"

W sobotę przed Sejmem odbyła się manifestacja, z udziałem m.in. Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP, przeciwko tzw. ustawie dezubekizacyjnej. – Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa, którzy pracowali w organizacji przestępczej, bo tak trzeba to nazwać, w ogóle nie powinni otrzymywać emerytur – mówił w Polskim Radiu 24 Adam Borowski, były opozycjonista.
Zobacz więcej na temat:  służba bezpieczeństwa emerytury mundurowe emerytura Adam Borowski PRL komunizm Dorota Kania POLSKA

1 maja 1982. "Protest przeciwko dyktaturze Jaruzelskiego"

1 maja 1982 roku. Święto Pracy, stan wojenny. Tego dnia, powstały pod koniec kwietnia 1982 roku, Międzyzakładowy Robotniczy Komitet Solidarności zorganizował w Warszawie manifestację, w opozycji do partyjnych obchodów Święta Pracy. W Polskim Radiu 24 to wydarzenie wspominał Adam Borowski, działacz opozycyjny w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Zobacz więcej na temat:  PRL 1 maja 1982 Adam Borowski stan wojenny historia PRL

"Społeczeństwo podzielone po katastrofie smoleńskiej"

W poniedziałek w całym kraju odbywały się obchody 7. Rocznicy katastrofy smoleńskiej. Podczas uroczystości przed Pałacem Prezydenckim prezydent Andrzej Duda apelował o wzajemny szacunek. O podziale społeczeństwa mówili w Debacie Poranka działacze opozycji niepodległościowej w PRL: Wojciech Borowik i Adam Borowski oraz prof. Jarosław Flis (Uniwersytet Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  katastrofa w Smoleńsku Smoleńsk katastrofa smoleńska Adam Borowski społeczeństwo mowa nienawiści

IPN potwierdza: Lech Wałęsa to TW "Bolek"

Przedstawiona przez Instytut Pamięci Narodowej opinia nt. teczki TW "Bolka" potwierdza współpracę Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa. Biegli z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Jana Sehna w Krakowie uznali, że pismo "Bolka" jest tożsame z pismem Lecha Wałęsy. W Debacie Poranka sprawę komentowali Zbigniew Janas i Adam Borowski, działacze opozycji w PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Lech Wałęsa IPN PRL historia Polski Adam Borowski Zbigniew Janas