Polskie Radio
Section05
Krystian Zimerman

Krystian Zimerman bohaterem audycji "Koncert Chopinowski"

W świątecznym wydaniu audycji wyemitowaliśmy pierwsze nagranie Koncertu f-moll op. 21 dokonanego przez Krystiana Zimermana - krótko po zwycięskim dla niego IX Konkursie Chopinowskim - w Los Angeles, z tamtejszymi filharmonikami pod batutą włoskiego kapelmistrza Carla Marii Giuliniego. W "Koncercie Chopinowski" można także posłuchać, jak nasz wielki pianista, który obchodził 5 grudnia swoje 65. urodziny, gra Barkarolę Fis-dur op. 60 (nagranie z drugiej połowy lat 80. ub. wieku dla Deutsche Grammophon).
Zobacz więcej na temat:  Krystian Zimerman MUZYKA muzyka klasyczna Adam Rozlach

Krystian Zimerman najmłodszym laureatem Konkursu Chopinowskiego

46 lat emu, po trzech tygodniach konkursowych zmagań, Krystian Zimerman został zwycięzcą IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Tę niezwykle radosną informację jury ogłosiło we wtorek 28 października 1975 roku, późnym wieczorem, po wysłuchaniu wszystkich uczestników ostatniego, czwartego etapu.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski Krystian Zimerman muzyka fortepianowa Fryderyk Chopin

"Krystian Zimerman to kolosalny artysta, który tworzy kolosalną muzykę"

- To nie jest artysta, na występ którego ludzie walą drzwiami i oknami. To artysta, na występ którego przychodzi się aby przeżyć muzykę. Każdy pianista ma swoją publiczność - mówi w "Muzycznej Jedynce" Adam Rozlach, który nie tylko był na środowym koncercie pianisty w Berlinie, ale także zna go osobiście. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke MUZYKA muzyka hp KULTURA Krystian Zimerman Adam Rozlach