Polskie Radio
Section05

Krzysztof Michalski

Rok 1920 - Rząd Obrony Narodowej. Zgoda narodowa przeciwko bolszewikom

100 lat temu - 24 lipca 1920 roku utworzony został Rząd Obrony Narodowej, jeden z najważniejszych gabinetów II Rzeczypospolitej, pierwszy rząd, którego premierem został Wincenty Witos. Warunki, w jakich powstawał były krytyczne. Armia bolszewicka wkroczyła na etniczne ziemie polskie, zbliżała się w kierunku Grodna, Wilna, szła w kierunku Warszawy i Lwowa.
Zobacz więcej na temat:  Wincenty Witos 1920 II Rzeczpospolita bitwa warszawska Marian Drozdowski

Mukopolisacharydoza - przyczyny choroby, diagnostyka i możliwości leczenia

Mukopolisacharydoza (MPS) to bardzo rzadko występująca choroba przemiany materii, dziedziczna i trudna do zdiagnozowania. Występuje raz na 100 tys. urodzeń. Jej przyczyną jest wada metabolizmu, polegająca na gromadzeniu się w organizmie mukopolisacharydów, które uszkadzają komórki i narządy ciała. W efekcie prowadzi to do wyniszczenia niemal całego organizmu dziecka.
Zobacz więcej na temat:  choroby rzadkie zdrowie medycyna

Ziemia bez człowieka? "Odetchnęłaby z ulgą"

Kilka lat temu ewolucjoniści i klimatolodzy z Uniwersytetu w Arizonie przedstawili swoją prognozę losów naszej planety. Według niej - na skutek ostrych zmian klimatu spowodowanych działalnością człowieka, a także z powodu zmian w samej planecie - takich, jak np. wędrówki kontynentów, Ziemia może stać się planetą zamieszkałą przez niespotykane dzisiaj gatunki flory i fauny, ale... bez człowieka.
Zobacz więcej na temat:  Ziemia planeta ludzie NAUKA infografika

Osteoporoza - groźna choroba kości atakująca głównie kobiety

Ograniczenia związane z czasem pandemii mają znaczący wpływ na zwiększone ryzyko rozwoju osteoporozy - choroby szkieletu charakteryzującej się obniżeniem wytrzymałości kości, prowadzącej do zwiększenia ryzyka złamań. Według najnowszych danych na osteoporozę cierpi w Polsce ok. 2 milionów osób - zdecydowana większość to kobiety (ponad 1,5 mln).
Zobacz więcej na temat:  osteoporoza zdrowie medycyna infografika

Symbole i praktyki Świąt Wielkanocnych mają swoje znaczenie

Święta to niezwykły czas, mają swoje rekwizyty i symbole, które z kolei mają swe własne znaczenie także w czasach obecnych. Te zwyczaje i symbole opisała szkicu "O wiosennym trwaniu czasu niezwykłego, Wielkim Poście i Wielkanocy, palmach, pisankach i micie odrodzenia" zawartym w książce "Powtarzać czas początku" wybitna polska antropolog - profesor Anna Zadrożyńska.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc zwyczaje symbole jajko