Polskie Radio
Section05
Lampedusa

Pomoc Brukseli nie przyniosła rezultatów. Sytuacja na Lampedusie wciąż zła, na wyspę przypływają kolejni migranci

Południowe Włochy zalewa największa od lat fala migracyjna, a migranci nadal dopływają łodziami na wybrzeże. Według Kamila Trzaski, reportera TVP, który od kilku dni przebywa na Lampedusie, sytuacja na wyspie wcale się nie poprawia. - Bruksela obiecywała pomóc w rozwiązaniu kryzysu, ale on trwa nadał - podkreśla korespondent.  
Zobacz więcej na temat:  Europa Włochy Lampedusa imigranci w Europie kryzys migracyjny

Nielegalni migranci z Lampedusy już w Paryżu. Część jednak chce jechać dalej, na Wyspy i do Niemiec

Od kilku dni w Paryżu zatrzymują się migranci, którzy na początku września przybyli do Europy przez włoską wyspę Lampedusa. Część migrantów planuje pojechać do Wielkich Brytanii i Niemiec - podały francuskie media. Przypomnijmy, że w Europejska Partia Ludowa - należą do niej PO i PSL - forsuje w Parlamencie Europejskim pakt migracyjny, narzucający państwom Unii Europejskiej przyjmowanie nielegalnych imigrantów lub płacenie kar za odmowę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Paryż Włochy Lampedusa migracja kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie

Statki niemieckich organizacji wciąż dostarczają nielegalnych migrantów do Włoch. Kolejny okręt zmierza do Toskanii

Do Włoch, po krótkiej przerwie spowodowanej wzburzonym morzem, znów masowo przypływają migranci. Dziś w nocy na wyspę Lampedusa przybyło ponad 250 osób. Nielegalnych migrantów wciąż przewożą także statki należące do niemieckich organizacji. Tymczasem w Parlamencie Europejskim Europejska Partia Ludowa - należą do niej PO i PSL - forsuje pakt migracyjny, który narzuca państwom UE przyjmowanie nielegalnych imigrantów lub płacenie kar za odmowę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Lampedusa Unia Europejska migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 Rzym

Rocznica tragedii na Lampedusie. Meloni: będziemy zwalczać przemyt migrantów

Premier Włoch Giorgia Meloni zapewniła we wtorek, że jej rząd będzie nieprzerwanie zwalczał przemyt migrantów, także - jak dodała - w imię tych, którzy stracili życie na morzu. Meloni złożyła oświadczenie w 10. rocznicę katastrofy łodzi z migrantami niedaleko brzegów Lampedusy.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo imigranci w Europie ŚWIAT Europa kryzys migracyjny 2023 Włochy Lampedusa Giorgia Meloni

Dantejskie sceny na Lampedusie. W stronę wyspy płyną migranci uzbrojeni w maczety, rzucają w łodzie kamieniami [WIDEO]

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Dominik Tarczyński udostępnił w mediach społecznościowych wideo, na którym widać zmierzających w kierunku włoskiej wyspy Lampedusa migrantów z Afryki. Na nagraniu można dostrzec, że cudzoziemcy rzucają kamieniami w stronę zbliżających się do nich łodzi, a kilku z nich trzyma w ręku maczetę. Tymczasem Parlament Europejski chce przyspieszyć prace nad tzw. paktem migracyjnym, który ma pozwolić na przymusową relokację migrantów do państw Unii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Lampedusa kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Dominik Tarczyński

"Geopolis". Kryzys bezpieczeństwa w Szwecji skutkiem błędnej polityki migracyjnej

- Pamiętajmy o tym, że ten problem nie powstał teraz, ale trwa już kilka lat, od 2015 r. od czasów rządów socjaldemokratów, kiedy szwedzki rząd zaczął wdrażać swoją politykę migracyjną pozwalającą na przyjazd i osiedlenie się w Szwecji. To spowodowało narastający problem, z którym chce walczyć rząd prawicy - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Gibała (Instytut Nowej Europy).
Zobacz więcej na temat:  Lampedusa Włochy Unia Europejska imigranci w Europie migracja Antoni Opaliński Szwecja

Włochy: straż przybrzeżna uratowała 177 osób z płonącego statku. Na pokładzie byli imigranci

Włoska straż przybrzeżna uratowała 177 osób z płonącego statku, który płynął z Lampedusy do Porto Empedocle na Sycylii. Wśród uratowanych jest także 27 osób z załogi. Prawie wszyscy pasażerowie zostali przeniesieni na statek straży przybrzeżnej i kontynuują podróż do Porto Empedocle. Trzy z uratowanych osób zdecydowały się na powrót na Lampedusę. Pożar na statku wybuchł w piątek wieczorem w maszynowni.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy kryzys migracyjny 2023 Lampedusa imigranci w Europie

Ekspert: najodważniejsze sposoby rozwiązania kryzysu migracyjnego, te, które byłyby najskuteczniejsze, nie są nawet dyskutowane

– Rozwiązanie kryzysu migracyjnego jest to zadanie trudne i dodatkowo skomplikowane przez to, że jest wiele pomysłów, często ze sobą sprzecznych. Niektóre, te najbardziej odważne, które byłyby skuteczne, są odrzucane od samego początku, nie są nawet dyskutowane – powiedział w radiowej Trójce prof. Grzegorz Tomasz Grosse z Katedry Nauk Polityk Unii Europejskiej Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie Dariusz Wieczorkowski Lampedusa kryzys migracyjny Unia Europejska Trójka

Przy włoskiej granicy rozwijają się dzikie obozowiska migrantów. "Rano myją się w rzece i zostawiają śmieci na brzegach"

- Fala imigrantów, którzy od 2011 roku masowo przekraczają granicę włosko–francuską w Menton wzmaga się w ostatnich tygodniach. Mieszkańcy skarżą się na pogorszenie stanu bezpieczeństwa i bałagan w miasteczku - pisze w poniedziałek dziennik "Le Figaro".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT imigracja kryzys migracyjny 2023 Włochy Lampedusa Francja Europa imigranci w Europie

"Trwa destabilizacja Europy". Eurodeputowany PiS: migracja jest sterowana przez Rosję

Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Jacek Saryusz-Wolski powiedział w Polskim Radiu 24, że u podstaw problemu z kolejną falą nielegalnych imigrantów leży pomieszanie pojęć: imigranci i uchodźcy. - Wcześniej Rosja sterowała Europą poprzez gaz, a teraz poprzez napływ nielegalnych migrantów do Europy. Pani Ursula von der Leyen ma się na to nabierać - ocenił polityk.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Saryusz-Wolski migracja Ursula von der Leyen Lampedusa Rosja kryzys migracyjny kryzys migracyjny 2023 Europa ŚWIAT