Polskie Radio
Section05

piosenka

Eurowizja i słowiańska mantra. O czym śpiewa Steczkowska?

W piosence Justyny Steczkowskiej "Gaja" – którą polska artystka prezentuje podczas 69. Konkursu Piosenki Eurowizji 2025 – pojawiły się słowa określane jako "słowiańskie mantry" czy też "słowiańskie agmy". O religioznawczy komentarz do tych słowiańskich słów mocy poprosiliśmy dr Joannę Malitę-Król z Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Eurowizja Słowianie ezoteryka buddyzm hinduizm

Roxie z nowym singlem "Bez słów". Artystka śmiało eksploruje nowe brzmienia

Roxie Węgiel powraca z nowym utworem, który zaskakuje zmysłowym brzmieniem i dojrzałym podejściem do relacji. - Myślę, że każdy może się utożsamić z tą piosenką. Jak jesteśmy u siebie w domu, w bezpiecznym miejscu, z bliską osobą czy osobami, czujemy się najbardziej sobą. Utwór opowiada o relacji, miłości, więc jest bardzo intymny - mówi w Jedynce Roxi Węgiel. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA album Anna Will muzyka rozrywkowa

45. Przegląd Piosenki Aktorskiej. Od tego festiwalu zaczęła się kariera wielu gwiazd sceny

- Wokół naszego festiwalu odbywa się co roku nawet 50 wydarzeń artystycznych, wydarzeń klubowych, które przekształcają się w jam sessions z udziałem aktorów, którzy tego dnia prezentowali swoje interpretacje piosenek - powiedział w Polskim Radiu 24 Konrad Imiela, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, który gościł 45. Przegląd Piosenki Aktorskiej (PPA).
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Polskie Radio 24 aktorzy

Jerzy Jurandot. "Zawód satyryk. Włosy szpakowate, wzrost średni, dorobek takiż"

- Mam coś powiedzieć o sobie? Proszę bardzo. Nazwisko Jurandot, imię Jerzy. Urodzony w Warszawie, dość dawno. Włosy szpakowate, wzrost średni, dorobek takiż. Zawód satyryk - mówił na antenie Polskiego Radia słynny dramaturg, autor słów do takich piosenek, jak "Ada to nie wypada" i "Na moje wady już nie ma rady".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia warszawy getto warszawskie Żydzi Jerzy Jurandot II wojna światowa Holokaust literatura Dwudziestolecie międzywojenne