Polskie Radio
Section05
podsumowanie gospodarka

Bezpieczne drogi w miejscach oddalonych od dużych centrów. W 2021 r. rządowy fundusz wsparł samorządy

Stan krajowych dróg samorządowych nadal pozostawia wiele do życzenia. To główna barierą, która ogranicza czy wręcz hamuje wzrost bezpieczeństwa. Obniża także aktywność ekonomiczną i konkurencyjność regionów. Wsparciem dla samorządów terytorialnych w tym zakresie jest ustawa z października 2018 roku o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg, która stanowi plan działań odnośnie dróg będących w gestii samorządów. 
Zobacz więcej na temat:  drogi samorząd podsumowanie gospodarka podsumowanie 2021 GOSPODARKA inwestycje transport infrastruktura

Pandemia nie wstrzymała i nie spowolniła w 2021 r. inwestycji drogowych w Polsce

Z roku na rok w Polsce poprawia się jakość dróg i rośnie ich łączna długość. Zawierane są umowy na realizację kolejnych, nowych odcinków krajowych tras. Z danych GDDKiA wynika, że w kończącym się roku ogłoszono przetargi, łącznie na blisko 680 km dróg krajowych. 
Zobacz więcej na temat:  drogi infrastruktura podsumowanie gospodarka podsumowanie 2021 GOSPODARKA GDDKiA ministerstwo infrastruktury

ANALIZA Rząd obniżył podatki. Zobacz, ile zyskasz

Zmiany w podatkach przeprowadzone przed rząd PiS, a zwłaszcza obniżenie PIT z 18 do 17 proc., zwolnienie z podatku dochodowego osób do 26. roku życia czy podniesienie wysokości kwoty wolnej od podatku, były jednym z najbardziej gorących tematów ostatnich miesięcy. Wiadomo bowiem, że to przede wszystkim podatek dochodowy wpływa bezpośrednio na sytuację ekonomiczną większości Polaków.
Zobacz więcej na temat:  podatki POLSKA pit dochody podsumowanie gospodarka

ANALIZA Dobre zmiany dla firm. Rząd wprowadził wiele udogodnień

Uchwalenie Konstytucji Biznesu, uporządkowanie kwestii sukcesji, nowe ulgi i formy działalności, uproszczenie niektórych przepisów - to tylko kilka rzeczy, które w ostatnich latach zrobił rząd, by ułatwić działalności przedsiębiorcom. W tej kwestii w kończącej się kadencji działo się sporo, a dużą aktywnością wykazywała się minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii firma podatki biznes podsumowanie gospodarka GOSPODARKA #4latarządówPiS

ANALIZA Ostatnie cztery lata w rolnictwie. Sektor się rozwija, choć nie brak mu problemów

Z jednej strony promocja żywności, wspieranie rozwoju gospodarstw rolnych i dbanie o wzrost poziomu życia na wsi, z drugiej - walka z afrykańskim pomorem świń i wspieranie rolników poszkodowanych przez suszę - tak w skrócie można opisać ostatnie cztery lata Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dziś podsumowujemy to, co rząd PiS zrobił dla tak ważnego sektora polskiej gospodarki, jakim jest rolnictwo.
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski podsumowanie gospodarka

ANALIZA CPK, budowa dróg, rozwój kolei. Cztery lata inwestycji rządu w infrastrukturę

Rząd PiS ambitnie podszedł do inwestycji w rozwój infrastruktury. Sztandarowym projektem stał się Centralny Port Komunikacyjny - lotnisko, które ma zacząć działać w połowie 2027 roku. W innych dziedzinach krajowej logistyki także dużo się działo. Oddano do użytku lub powstały projekty kolejnych obwodnic, mostów i dróg ekspresowych. Wiele uwagi poświęcono przywracaniu lokalnych połączeń PKS. Ogromne pieniądze m.in. z UE przeznaczono na modernizację sieci kolejowej.
Zobacz więcej na temat:  infrastruktura drogi Andrzej Adamczyk kolej podsumowanie gospodarka #4latarządówPiS