Polskie Radio
Section05
dochody

Niemiecka klasa średnia kurczy się. Eksperci: zwiększa się przepaśc pomiędzy bogatymi a biednymi

Klasa średnia w Niemczech kurczy się w zawrotnym tempie - wynika z badań monachijskiego instytutu ifo. Według niemieckich analityków, za Odrą powiększa się przepaść między bogatymi a biednymi. Przedstawiciele niemieckiej klasy średniej ponoszą największe ciężary podatkowe w Europie - informuje raport.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Europa Niemcy społeczeństwo dochody zarobki

Dodatkowe pieniądze na wsparcie odbiorców energii elektrycznej. Komisja sejmowa zaakceptowała zmiany w budżecie

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała w piątek przeniesienie 304 mln 408 tys. 24 zł rezerwy celowej zaplanowanej w budżecie na 2023 r. na sfinansowanie wypłat dodatków osłonowych w ramach ochrony odbiorców wrażliwych energii elektrycznej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski dochody wydatki podatki Sejm Ministerstwo Finansów POLSKA polityka

Prof. Modzelewski: nie mamy nadmiernego zadłużenia, a tym bardziej nie grozi Polsce bankructwo

Nie ma absolutnie żadnych powodów, aby twierdzić, że Polsce grozi bankructwo, a oszczędności Polaków są w jakikolwiek sposób z tego powodu zagrożone. Co więcej, nadwyżka w budżecie państwa nie jest sztuczna. Nieuzasadnione są też zarzuty o nadmiernym zadłużaniu się Polski, bo jest to dług jak na obecne czasy przyzwoity, a w patrząc na inne państwa europejskie nawet znacznie niższy. Nie oznacza to jednak, że nadchodzący rok nie będzie trudny, bo na pewno będzie i będzie wymagał szukania przez państwo dodatkowych dochodów - mówił w audycji Rządy Pieniądza były wiceminister finansów prof. Witold Modzelewski (UW, Instytut Studiów Podatkowych).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów budżet Polski dochody wydatki dług publiczny pkb finanse publiczne

"To odpowiedzialny i ambitny projekt na trudne czasy". Minister finansów prezentuje założenia budżetowe

To odpowiedzialny i ambitny budżet na trudne czasy, który stanowi odpowiedź rządu na sytuację geopolityczną i uwarunkowania makroekonomiczne - powiedziała w Sejmie podczas pierwszego czytania projektu budżetu na 2023 r. minister finansów Magdalena Rzeczkowska. W piątek w Sejmie trwa pierwsze czytanie projektu ustawy budżetowej na 2023 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski Sejm Ministerstwo Finansów debata wydatki dochody finanse publiczne

Dobra sytuacja finansowa samorządów po I półroczu. "Wykonanie budżetów przebiega według planów"

Nadwyżka operacyjna samorządów, czyli różnica między ich bieżącymi dochodami a wydatkami po I półroczu 2022 r. wyniosła blisko 20,5 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów. Zadłużenie samorządów na koniec II kwartału 2022 r. wyniosło 87,4 mld zł, co stanowi spadek o 3,72 mld zł w porównaniu do IV kwartału 2021 r., kiedy było na poziomie 91,1 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA samorząd finanse publiczne Ministerstwo Finansów budżet dochody wydatki

Eksperci: budżet państwa ma się nieźle, ale planowane wydatki mogą pochłonąć całą nadwyżkę

Obecna sytuacja budżetu jest dobra. W zwykłych okolicznościach nadwyżka mogłaby być uznana za wystarczającą. Jednak w drugiej połowie roku pojawią się większe wydatki, związane z polityką energetyczną czy z wynagrodzeniami, które ją w całości pochłoną. Trzeba też pamiętać, że mniejsze będą wpływy z obniżonego PIT - mówili goście audycji "Rządy pieniądza": Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, i Marcin Klucznik, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rynek pracy szara strefa budżet Polski Ministerstwo Finansów dochody wydatki