Polskie Radio
Section05
pomoc humanitarna

Pomoc humanitarna dla Gazy. Pływający pomost działa

Stany Zjednoczone rozpoczęły dostawy pomocy humanitarnej dla Palestyńczyków poprzez zbudowany przez amerykańskie wojsko pływający pomost u wybrzeża Strefy Gazy. Konstrukcję pomostu ogłosił w marcu tego roku prezydent Joe Biden. O szczegółach korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy pomoc humanitarna Stany Zjednoczone USA Marek Wałkuski Palestyna Autonomia Palestyńska

Dramat cywilów w Strefie Gazy. Ujawniono szokujące działania

Human Rights Watch wzywa do przeprowadzenia dochodzeń w sprawie ataków żołnierzy Izraela na pracowników organizacji pomocowych i konwoje z pomocą humanitarną w Strefie Gazy. Głód jest wykorzystywany jako metoda prowadzenia wojny w Strefie Gazy - alarmuje organizacja. Według HRW, od października 2023 roku siły izraelskie przeprowadziły co najmniej osiem ataków na konwoje i obiekty organizacji pomocowych w Strefie Gazy.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Strefa Gazy Bliski Wschód pomoc humanitarna Caritas Polska społeczeństwo

Pomoc dla Ukrainy i Izraela. Zapadła kluczowa decyzja

Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła pakiety pomocowe dla Ukrainy i Izraela. Ich łączna wartość to 95 mld dolarów, z czego 61 mld trafi do Kijowa. Po ogłoszeniu wyników głosowania na sali rozległy się gromkie brawa. Eksperci podkreślają, że pomoc jest kluczowa dla przebiegu wojny, bo bez niej Ukraina byłaby skazana na porażkę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 Tajwan Izrael konflikt w Strefie Gazy pomoc pomoc humanitarna

Śmierć Polaka w Gazie. "Potrzebne międzynarodowe śledztwo"

- Polska powinna domagać się międzynarodowego śledztwa ws. śmierci Polaka w Strefie Gazy - uważa Andrzej Talaga, ekspert ds. międzynarodowych Warsaw Enterprise Institute. Gość na antenie Polskiego Radia 24 mówił w czwartek na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie, a także reakcji po ataku Izraela na konwój humanitarny. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Talaga pomoc humanitarna Izrael Strefa Gazy Bliski Wschód śmierć

Atak na konwój humanitarny. USA wzywają Izrael do śledztwa

Stany Zjednoczone wzywają armię Izraela do przeprowadzenia szybkiego i przejrzystego śledztwa, udostępnienia publicznie wniosków i pociągnięcia do odpowiedzialności winnych ataku na konwój humanitarny organizacji World Central Kitchen. W izraelskim precyzyjnym nalocie zginęło siedem osób, w tym Polak.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy wolontariat Palestyna Izrael zbrodnie wojenne pomoc humanitarna USA