Polskie Radio
Section05

Poranek Polskiego Radia Dzieciom

Smok Diplodok zawita do kin. "Fajna zabawa i jednocześnie ciężka praca"

- Bywało tak, że aby znaleźć właściwą emocję czy sposób jej wyrażenia musieliśmy nagrywać to samo zdanie nawet po kilkanaście razy. Często dopiero np. ten piętnasty raz był czymś, co idealnie pasowało do tego, co czuła postać na ekranie - mówił Wojciech Wawszczyk, reżyser filmu, który wraz z Mikołajem Wachowskim, który użyczył głosu Smokowi Diplodokowi, goście w studiu Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska film polski film animowany

Nośmy odblaski! Dla własnego bezpieczeństwa

- Niestety w modzie królują kolory szare, czarne, które ciężko jest zobaczyć z perspektywy kierowcy. Pieszy, który nie jest wyposażony w elementy odblaskowe, jest widoczny dla kierującego samochodem z odległości 30 czy 40 metrów, a to może być stanowczo za późno, by wykonać właściwy manewr - mówił w Polskim Radiu Dzieciom komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska bezpieczeństwo na drodze

Maciej Szymanowicz w studiu PR Dzieciom o wyobraźni, rysowaniu i przygodach najmniejszego słonia świata

Maciej Szymanowicz, ilustrator i autor m.in. książki "Najmniejszy słoń świata", był gościem audycji Polskiego Radia Dzieciom, gdzie opowiedział o procesie twórczym oraz inspiracjach, które doprowadziły do powstania jego najnowszej książki. Choć bohater książki, tytułowy słoń, nie ma imienia, jest on postacią niezwykłą i zapadającą w pamięć, co, jak przyznał sam autor, zupełnie nie przeszkadza w śledzeniu jego fascynujących przygód.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Szymanowicz ilustracja Big Book Cafe Martyna Chuderska radio dla dzieci DAB+

"Kostka" neuroróżnorodny spektakl dla najmłodszych inspirowany matematyką!

Dialog z percepcją dzieci, z wykorzystaniem potencjału neuroróżnorodności. Wrażenia, zmysły, gesty, obraz, dźwięk – to klocki, z których zbudowane jest przedstawienie. W centrum znajduje się kostka i liczby. Czy liczba może mieć charakter? A emocje? Co znaczy konkretna liczba na ścianie kostki? Co znaczy dla ciebie? Więcej o spektaklu usłyszeć mozna było w audycji "Poranek". Gościem Polskiego Radia Dzieciom była Anna Ługowska, współtwórczyni "Kostka".
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci premiera kultura dla dzieci radio dla dzieci

"O rety, skarpety!..." Justyna Bednarek w "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom

W audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom, Justyna Bednarek opowiedziała o swojej książce, "O rety, skarpety! Małe pomieszanie z poplątaniem plus trochę zagadek, dowcipów i jedna zwariowana historia", która jest kontynuacją przygód popularnej serii o skarpetkach. W rozmowie autorka wyjaśniła, że jej najnowsza publikacja różni się od dotychczasowych, ponieważ zawiera elementy aktywnościowe, takie jak rebusy, zagadki czy krzyżówki. Znalazło się w nim też miejsce na psychotest, który pozwala dzieciom odkryć, która skarpetka najlepiej pasuje do ich osobowości. W audycji nie zabrakło także wątku o kolejnej scenicznej adaptacji "Bandy Czarnej Frotte". Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca książki dla dzieci DAB+ Martyna Chuderska

Ewelina Flinta: sprzątanie świata zaczyna się od nas samych

W ramach obchodów kolejnej edycji akcji Sprzątania Świata, w Polskim Radiu Dzieciom gościła Ewelina Flinta, ambasadorka tej inicjatywy. W rozmowie artystka opowiedziała o swoim zaangażowaniu w ochronę środowiska oraz podkreśliła, jak wielką rolę odgrywa każdy, nawet najmniejszy gest w dbaniu o planetę. Polskie Radio Dzieciom jest partnerem 31. Akcji Sprzątania Świata.
Zobacz więcej na temat:  Ewelina Flinta radio dla dzieci ekologia

Małgorzata Strzałkowska i jej najnowsza książka dla dzieci "Las. Fakty, wierszyki i inne wybryki"

Małgorzata Strzałkowska, autorka i ilustratorka książek dla dzieci, była gościem "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom. Pretekstem do tego spotkania była jej najnowsza książka "Las. Fakty, wierszyki i inne wybryki". To kolejna część po książce o łące. W rozmowie usłyszeć można było wiele fascynujących faktów dotyczących przyrody a które to można także znaleźć w książce i obserwacjach przyrody. Autorka, jak sama zdradziła, przyroda pasjonuje ją od lat.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca książki dla dzieci Martyna Chuderska

Warszawski Rzecznik Praw Uczniowskich: nikt nie ma prawa naruszać godności ucznia

Uczniowie, podobnie jak inni członkowie społeczeństwa, mają swoje prawa, które chronią ich godność, zapewniają odpowiednie warunki nauki i dbają o ich rozwój w przyjaznym środowisku szkolnym. Niestety, często zdarza się, że młodzi ludzie nie są świadomi swoich praw albo nie wiedzą, jak z nich korzystać. Warto przyjrzeć się, co tak naprawdę przysługuje uczniom, jakie są ich podstawowe prawa, i jak mogą dążyć do ich egzekwowania. W Polskim Radiu Dzieciom o prawach ucznia rozmawialiśmy w audycji "Poranek" z Damianem Jaworkiem - Warszawskim Rzecznikiem Praw Uczniowskich. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  prawa ucznia uczniowie szkoła szkoła podstawowa radio dla dzieci DAB+

Na czym polega praca ratownika medycznego?

Jak podkreślił w "Poranku" Mateusz Wawryszuk, praca ratownika medycznego to nie tylko pomoc w najtrudniejszych schorzeniach, w czasie wypadków, czy zdarzeń losowych, ale samo dodanie otuchy i potrzymanie poszkodowanego za rękę. A o tym jakie cechy musi mieć ratownik medyczny i na czym polega jego praca ekspert opowiedział w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ dzieci kultura dla dzieci podróże po Polsce podróż z dzieckiem ratownik medyczny ratownictwo medyczne medycyna pierwsza pomoc

Grzegorz Kasdepke o czasach, gdy sam był uczniem. Czy perypetie szkolne inspirują autora w procesie tworzenia?

Grzegorz Kasdepke, znany i ceniony autor książek dla dzieci, był gościem audycji Poranek w Polskim Radiu Dzieciom. W rozmowie z Martyną Chuderską, podzielił się wieloma opowieściami i refleksjami na temat swojej twórczości, ale także doświadczeniami ze szkolnej ławki. Jak sam przyznał, to właśnie szkolne czasy i perypetie ucznia, często inspirowały i nadal inspirują go w procesie tworzenia historii przedstawianych w książkach.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kasdepke Martyna Chuderska radio dla dzieci powrót do szkoły

Wyprawa do niezwykłego świata grzybów

- Borowiki mamy dość dobrze przebadane, ale jest całe mrowie grzybów, których zupełnie nie znamy - powiedziała dr Alicja Okrasińska z Wydziału Biologii UW. Skąd się wzięły kropki na muchomorze i na banknocie jakiego kraju znajdziemy niebieskie grzyby? Zapraszamy do posłuchania "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ dzieci kultura dla dzieci podróże po Polsce podróż z dzieckiem przyroda grzyby grzyby marynowane las

Ile włosków na kolanie ma mrówka? Poznajmy świat pracowitych owadów

- Czasami żeby zidentyfikować mrówkę trzeba policzyć jej włoski na kolanku na czółku, można też policzyć jej zęby. Tych włosków może nie mieć w ogóle, a może mieć trzydzieści i po tym będziemy mogli zorientować się z jakim gatunkiem mamy do czynienia - powiedział Franciszek Mika, przyrodnik, student SGGW, pasjonata entomolgii i myrmekologii, który był gościem "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ dzieci kultura dla dzieci podróże po Polsce podróż z dzieckiem mrówka owady przyroda

Królestwo ptaków, czyli z wizytą w Narwiańskim Parku Narodowym

Narwiański Park Narodowy zachwyca niezwykle bogatą fauną i florą. Wypatrzono tutaj ponad 200 gatunków ptaków oraz wiele gatunków ssaków, ryb, płazów, gadów. Narwiański Park Narodowy jest stawiany przez ekspertów na równi z najcenniejszymi obszarami przyrodniczymi naszego kraju, takimi jak Tatry czy Puszcza Białowieska. Do Parku wyruszyła ekipa odkrywców Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ dzieci kultura dla dzieci podróże po Polsce zamki w Polsce podróż z dzieckiem historie historia Polski

Ziołowy "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom. Co warto wiedzieć o roślinach w naszym otoczeniu?

- Zioła to była taka naturalna apteczka, na długo przed tym zanim mogliśmy kupić lekarstwa takie jak syropy czy maści w aptece. Dodatkowo dostęp do specjalistów był przed laty bardzo ograniczony, stąd zielarki były specjalistkami od wielu chorób - powiedziała w Polskim Radiu Dzieciom Iga Samól, zielarka, doktor biochemii i biologii molekularnej roślin.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ dzieci kultura dla dzieci podróż z dzieckiem zioła naturalne metody leczenia

Historia żywa, czyli opowieści o życiu codziennym dawnych mieszkańców zamków

- Co tydzień, w każdy weekend pokazujemy zamkową codzienność. Co jedzono, jak gotowano, w co się ubierano i jak dbano o swoją urodę. Warto przyjść i posłuchać - zachęcał w "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom Dariusz Falana, ktory zapraszał do odwiedzin zamku książąt mazowieckich w Czersku.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ dzieci kultura dla dzieci podróże po Polsce zamki w Polsce podróż z dzieckiem historie historia Polski

Nela Mała Reporterka o swoich ulubionych kierunkach wakacyjnych podróży

Nela, znana jako najmłodsza reporterka i podróżniczka w Polsce, od lat inspiruje dzieci i dorosłych swoimi opowieściami o najdalszych zakątkach świata. Jej fascynacja podróżami zaczęła się już w dzieciństwie, kiedy zamiast bajek oglądała programy przyrodnicze. Ta ciekawość świata doprowadziła ją do eksploracji najbardziej egzotycznych miejsc na Ziemi, od gorących pustyń Australii po lodowe pustkowia Antarktydy. W audycji Polskiego Radia Dzieciom opowiedziała o swoich ulubionych kierunkach podróżniczych nie tylko na wakacje. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  podróże podróż z dzieckiem Nela Mała Reporterka nurkowanie