Polskie Radio
Section05
PPK

Wiceprezes z PFR: środki w PPK systematycznie rosną i są w pełni bezpieczne

- Wartość aktywów w Pracowniczych Planach Kapitałowych wynosi ponad 20 mld złotych, a liczba uczestników zbliżyła się do 3,4 mln osób - powiedział Bartosz Marczuk, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. Dodał, że środki zgromadzone w PPK są bezpieczne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA oszczędności oszczędzanie Bartosz Marczuk emerytura

Pracownicze Plany Kapitałowe. Przybywa osób przekonanych do tej formy oszczędzania

Powszechność programu, zaangażowanie pracodawców, prostota w formie, przejrzyste zasady i stabilność Pracowniczych Planów Kapitałowych przekonują do siebie coraz więcej uczestników - powiedział Prezes PFR Portal PPK Robert Zapotoczny. 20 listopada wartość aktywów netto w Pracowniczych Planach Kapitałowych osiągnęła 20,22 mld złotych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura pieniądze oszczędności

Dlaczego warto oszczędzać na emeryturę?

"Tylko 31 proc. Polaków do 30. roku życia oszczędza na emeryturę" - tak wynika z badania Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Według dr. Antoniego Kolka, prezesa Instytutu Emerytalnego, warto jednak odkładać na swoją emeryturę już teraz. - Jest to niezwykle istotne - mówi ekspert w Programie 1 Polskiego Radia. Dlaczego?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski emerytura ike ikze Antoni Kolek Filip Pietkiewicz-Bednarek Krzysztof Kuczyński

Reforma OFE miała poprawić w oczach UE stan finansów państwa. Spowodowała utratę zaufania do systemu emerytalnego

Pierwsza reforma Otwartych Funduszy Emerytalnych miała miejsce w 2014 roku i to wtedy ponad 50 procent środków przyszłych emerytów zostało przeniesionych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Poprawiło to wskaźniki zadłużenia budżetu państwa, ale czy wpłynęło na poprawę całego systemu emerytalnego?
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura ZUS zus składki OFE oszczędności społeczeństwo POLSKA

Giełda w Warszawie w 2022 r. Największy udział w obrotach mieli zagraniczni inwestorzy

Największy udział w obrotach na rynku głównym GPW w 2022 r., tak jak w poprzednich latach, mieli inwestorzy zagraniczni. Wygenerowali oni 64 proc. obrotów akcjami - poinformowała giełda. Dodano, że krajowi inwestorzy instytucjonalni odpowiadali za 19 proc. obrotów. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gpw giełda papierów wartościowych emerytura oszczędzanie oszczędności obligacje POLSKA społeczeństwo

Pracownicze Plany Kapitałowe - czy to się opłaca?

PPK to program rządowy, który ma na celu zabezpieczyć naszą finansową przyszłość na emeryturze. - W ramach programu do naszych oszczędności dokłada się pracodawca oraz państwo. Warto rozważyć, czy nam się to opłaci, zwłaszcza że zbliża się termin kolejnego autozapisu - wyjaśnia bloger finansowy Hubert Świerczewski. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA oszczędności oszczędzanie finanse pieniądze Mateusz Kulik

Eksperci: zbyt wielu Polaków nie wierzy, że PPK są szansą na godną emeryturę

PPK powinny okazać się rozwiązaniem korzystnym dla ludzi młodych, wchodzących teraz na rynek pracy. Ich emerytury z systemu powszechnego będą niewielkie ze względów demograficznych więc powinni już myśleć jak zapewni sobie emeryturę, właśnie np. w PPK. Dla starszych nie będzie to już  tak znaczące. Te osoby mogą jednak skorzystać na IKE czy IZE- mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i dr Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura