Polskie Radio
Section05
radio dla rodziców

Dziecko w obliczu żałoby. Bajki Plasterki i projekt Tumbo Pomaga

Fundacja Hospicyjna to instytucja, która między innymi wydaje serię Bajek Plasterków, które mają ukoić ból po stracie bliskiej osoby i pomóc ich opiekunom rozpocząć rozmowę na ten temat. W serii bajek plasterków powstało już kilka tytułów, a kilka dni temu, w Dzień Dziecka swoją premierę miała książka "O bracie, który nie opowiadał bajek" autorstwa Magdy Lic. Książka traktuje o chłopcu zmagającym się z ogromnym bólem spowodowanym chorobą starszego brata, która doprowadziła do śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca

Topinambur – roślina w której kryje się wielka moc

Topinambur to roślina niepopularna, choć jej właściwości zdrowotne były znane już setki lat temu. To jadalne warzywo stopniowo zaczyna powracać na nasze talerze, co dzieje się za sprawą nie tylko jego smaku, ale przede wszystkim niesamowitych właściwości. Pierwotnie topinambur obrastał jedynie Wielkie Jeziora Ameryki Północnej, jednak w połowie siedemnastego wieku trafił do Europy Zachodniej i Azji Wschodniej. U nas traktowano topinambur jako warzywo, zaś w Azji skupiono się na jego działaniu prozdrowotnym.
Zobacz więcej na temat:  rośliny zdrowie Strefa Rodzica zdrowie i dieta radio dla rodziców choroba

Jak odciągnąć dziecko od ekranu smartfona?

Farma Iluzji to miejsce, w którym nie ma rzeczy niemożliwych i można uczyć się poprzez zabawę. To także przestrzeń pozwalająca dostrzec, że naprawdę wiele zależy od naszej wyobraźni i kreatywności. Co robić, jeśli wydaje nam się, że dziecko woli ekran smartfona od kontaktów z rówieśnikami? O tym w audycji "Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościem była Karolina Józefowicz. 
Zobacz więcej na temat:  smartfon dziecko rozwój dziecka macierzyństwo radio dla rodziców psychologia dziecięca Strefa Rodzica

Problemy nauczycieli w czasie wojny w Ukrainie

W wyniku agresji Rosji na Ukrainę do polskich szkół trafiło wiele dzieci będących ofiarami wojny, które zmuszone zostały do opuszczenia swojego rodzinnego kraju i części swoich rodzin. Emocje przyjezdnych były różne. Niektóre dzieci nie widziały wojny – uciekły w porę, inne – widziały lecące bomby i rannych ludzi, czuły ogromny lęk i strach. Los tej drugiej grupy, zależał w dużej mierze od psychologów i pedagogów, którzy przyjmowali uchodźców wojennych pod swoje skrzydła.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Strefa Rodzica szkoła radio dla rodziców radio bez reklam

Weekend z Polskim Radiem Dzieciom. Na sportowo i nie tylko!

Miniony weekend był kolejną dawka wspaniałych audycji dla dzieci i ich rodziców. Sport, muzyka, kultura i rozrywka dla najmłodszych i tych nieco starszych dzieci. Zaś wieczorami audycje tematyczne dla rodziców. W niedzielę 5 czerwca spotkaliśmy się ze słuchaczami w Parku Szczęśliwickim w Warszawie podczas audycji plenerowej "Rodzinny W-f extra". Audycję poprowadził doskonale znany słuchaczom stacji, Zbyszek Kozłowski.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam DAB+

Sytuacja edukacyjna - jak stworzyć odpowiednie warunki do nauki i rozwoju

Wiele mówi się o tym, że mózg uczy się przez doświadczenie. To stwierdzenie należy jednak doprecyzować, gdyż mózg uczy się cały czas i nieustannie doświadcza. To, czego będzie uczył się w szkole zależy w dużej mierze od tego, w jakiej sytuacji zostanie postawiony. Czy rzeczywiście się czymś zainteresuje i zechce pogłębiać wiedzę w tym kierunku? A może nauczy się odpisywać prace domowe i ściągać na sprawdzianach. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja szkoła radio dla rodziców psychologia dziecięca

Dzień Matki. Jakie jest moje macierzyństwo? Czy jestem wystarczającą mamą?

Dzień Matki to czas, który może skłonić do refleksji na temat macierzyństwa. Nie tylko tego dnia, ale całemu macierzyństwu towarzyszą przecież pytania: jaką jestem matką? Czy jestem matką wystarczającą? Co robię dla swojego dziecka, a co robię dla siebie? Czy moja kariera zawodowa nie odbywa się kosztem dziecka? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiła Elżbieta Krokosz z Talent Development Institute zajmująca się rozwojem potencjału ludzi.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica macierzyństwo wychowanie radio dla rodziców Ida Nowakowska Podcast Strefa rodzica Dzień Matki

Pozytywna dyscyplina. Jak ją wdrażać? Czego się wystrzegać?

W Polsce działa około stu aktywnych edukatorów pozytywnej dyscypliny, którzy regularnie organizują spotkania, warsztaty i webinary, podczas których spodziewać się można między innymi ćwiczeń pozwalających rodzicom wejść na chwilę w rolę dzieci. Kluczem do funkcjonowania pozytywnej dyscypliny w wychowaniu dziecka jest właśnie postawienie się na miejscu swojej pociechy i spojrzenie na świat z perspektywy dziecka. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców wychowanie dyscyplina rodzicielstwo

Czy bycie mamą jest trudne? Rozmowa Idy Nowakowskiej z mamą [PODCAST]

Z okazji Dnia Mamy Polskie Radio Dzieciom przygotowało wyjątkowy podcast, w którym Ida Nowakowska rozmawia ze swoją mamą o tym, jak to jest kiedy mama młodej kobiety dowiaduje się o tym, że zostanie babcią oraz o tym, czy Ida była w dzieciństwie grzeczną dziewczynką. Nie zabraknie też wspomnień o ulubionych zabawach małej Idy oraz rozważań o tym, co jest najważniejsze we właściwym wychowaniu małego człowieka. Zapraszamy na bardzo osobistą rozmowę. [POSŁUCHAJ JUŻ TERAZ]
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica Ida Nowakowska rodzicielstwo Dzień Matki radio dla dzieci radio dla rodziców

Rozszerzanie diety dziecka. Jak powinno wyglądać?

Rozszerzanie diety dziecka to temat, który szczególnie nurtuje wielu młodych rodziców. Informacje na temat rozszerzania diety można znaleźć zarówno w licznych książkach, jak i w internecie. Książka „Spokojnie, to tylko rozszerzanie diety” autorstwa Małgorzaty Jackowskiej nie tylko zbiera i porządkuje te informacje, ale też stara się je zweryfikować. Autorka przekłada język naukowy na taki, który będzie zrozumiały dla odbiorcy. Gościni "Strefy Rodzica" zajmuje się żywieniem dzieci od lat i spotkała się z przypadkami powielanych mitów, które mimo dostępnej wiedzy, wciąż są powielane.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowe odżywianie zdrowie i dieta zdrowie dziecka radio dla rodziców

Jak radzić sobie z napięciem i stresem, w różnych obszarach życia?

Jak radzić sobie z napięciem i stresem, w różnych obszarach życia. Stres może być pozytywny. W ekstremalnych sytuacjach uaktywnia adrenalinę, noradrenalinę oraz kortyzol, a hormony te mobilizują do większej aktywności i szybszego działania. Jeśli jednak stres towarzyszy przewlekle, zamienia się w stres negatywny, czyli dystres. Jak on działa na organizm człowieka?
Zobacz więcej na temat:  stres psychologia emocje rozwój osobisty radio dla rodziców radio bez reklam

"Strefa rodzica". Kleszcz w ciele dziecka. Co zrobić?

Lasy i parki, ale także przydomowe ogródki, osiedlowe place zabaw i wszelkie miejsca, w których są trawy czy krzewy mogą być siedliskami kleszczy. W jaki sposób chronić się przed kleszczami i nie odbierać sobie przyjemności z korzystania z takich miejsc, które przecież uwielbiamy wiosną i latem? Swoje propozycje przedstawiła w audycji "Strefa Rodzica" pediatra, Ewa Miśko-Wąsowska.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie dziecka radio dla rodziców las radio bez reklam

"Żłóbek, babcia, niania czy ja sama", czyli opieka nad dzieckiem po urlopie macierzyńskim. Jaką opcję wybrać?

"Żłobek, babcia, niania czy ja sama" -  sposobów opieki nad dzieckiem po zakończeniu urlopu macierzyńskiego jest wiele. Wraz z nimi pojawia się wiele znaków zapytania. Po czym poznać przyjazny żłobek, jak zrekrutować dobrą nianię, jakie zasady ustalić z babcią i skąd wiedzieć, że da się radę samemu – to tylko niektóre pytania, które pojawiają się przed podjęciem decyzji dotyczącej dalszej opieki nad dzieckiem. Na którą formę opieki się zdecydować? Który sposób będzie najlepszy dla dziecka, a także dla całej rodziny? Między innymi na te pytania odpowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" Karla Orban, psycholog rodzicielstwa bliskości i autorka książki "Żłóbek, babcia, niania czy ja sama". 
Zobacz więcej na temat:  rodzicielstwo wychowanie dziecko Strefa Rodzica radio dla rodziców

Wykluczenie cyfrowe. Czy nauczyciel może stać się jego ofiarą? Jak sobie z tym radzić?

Platforma Squla.pl to miejsce dla dzieci, w którym mogą uczyć się materiału obecnego w szkołach i swego rodzaju narzędzie dla nauczycieli. Squla.pl pomaga zarówno uczniom, jak i nauczycielom w trudnym czasie już po licznych lockdownach, gdzie widoczne jest wykluczenie cyfrowe. Właśnie na ten temat mówił w audycji "Strefa Rodzica" na antenie całodobowego Polskiego Radia Dzieciom Przemek Bińkowski z platformy edukacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  nauczyciel szkoła edukacja Strefa Rodzica radio dla rodziców psychologia

Edukacja dla bezpieczeństwa: czy młodzież powinna strzelać?

Niespełna miesiąc po inwazji Rosji na Ukrainę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek udzielił w "Sygnałach dnia" w programie 1 Polskiego Radia wywiadu, w którym zwrócił uwagę na obecny sposób prowadzenia przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa i zgłosił postulat włączenia zajęć do pewnych elementów dawnego przysposobienia obronnego. Na ten temat wypowiedzieli  się w audycji "Strefa rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Renata Sypniewska, która uczy edukacji dla bezpieczeństwa w jednej z warszawskich szkół podstawowych, a także major Dariusz Paździoch, który jest nauczycielem klas mundurowych i również uczy tego przedmiotu.
Zobacz więcej na temat:  edukacja młodzież szkoła podstawowa radio dla rodziców radio bez reklam

Kobieca aktywność sportowa. Jak pogodzić sport i rodzinę?

Chciałabym, ale... Zarówno przeciwności, jak i wątpliwości przy podjęciu decyzji o rozpoczęciu aktywności fizycznej mogą się pojawić. Wbrew pozorom taka decyzja wymaga odwagi. O tym, jak wprowadzić ruch do swojego życia opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Ewa Szmitka, która nie tylko gra w piłkę, ale też zrzesza wiele kobiet grających amatorsko w gry zespołowe.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica aktywność fizyczna kobieta rodzicielstwo psychologia motywacja radio dla rodziców

Jak nie oszaleć podczas przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej?

Pierwsza Komunia Święta to stresujący czas przygotowań, w którym pojawia się wiele znaków zapytania i sytuacji nerwowych, które wynikają z tego, iż każdy stara się, by wszystko poszło zgodnie z planem. Zarówno dzieci, rodzice, jak i rodzice chrzestni chcą wypaść jak najlepiej w tym ważnym dniu. Dlaczego jest jednak tak ważny? Czy przypadkiem w ferworze przygotowań nie zapominamy, jaki jest główny powód owych przygotowań? Jak radzić sobie ze stresem przed tak istotnym wydarzeniem, jakim jest Pierwsza Komunia Święta dziecka? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom opowiedzieli goście – Barbara Woźnica, redaktor i mama oraz Jan Buczyński, katecheta. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców rodzicielstwo dzieciństwo dzieci

Sezon na alergie trwa. Jak radzić sobie z przykrymi objawami?

Wiosną wszystko budzi się do życia. Niestety, tyczy się to również reakcji alergicznych. Z alergiami mamy do czynienia głównie wiosną, ale właściwie dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Wiosną wiele roślin rozpoczyna swoje pylenie, a wszelkie alergie nasilają się. Co więcej, mogą pojawić się także alergie krzyżowe. O tym, jak radzić sobie z alergią i w jaki sposób zmniejszać jej nieprzyjemne skutki opowiedział w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Dariusz Iwanow, lekarz medycyny rodzinnej.
Zobacz więcej na temat:  alergia alergie u dzieci zdrowie dziecka Strefa Rodzica radio dla rodziców