Polskie Radio
Section05
radio dla rodziców

Kto może zostać groomerem? Rozmowa z Groomerką Roku

Jedną z bardzo ważnych cech dobrego groomera jest umiejętność odczytywania mowy zwierząt. Dobry groomer czyli specjalista od pielęgnacji zwierząt jest w stanie od razu widząc zwierzaka stwierdzić, w jakiej jest formie. Jakie cechy powinien posiadać dobry groomer i kto jest trudniejszym klientem zwierzę czy jego właściciel? Na te pytania odpowiedzieliśmy w audycji "Popołudnik" w Polskim Radiu Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta zwierzęta domowe zawody Popołudnik w PR Dzieciom radio dla rodziców DAB+

30. edycja Akcji Sprzątanie Świata. W PRD rozmowa z Eweliną Flintą - ambasadorską

22 kwietnia, podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi, Fundacja Nasza Ziemia po raz 30. zainaugurowała największą polską akcję ekologiczną Sprzątanie świata. Podobnie jak w ubiegłych latach plakat promujący Akcję zaprojektował wybitny artysta grafik Andrzej Pągowski. Hasło przewodnie jubileuszowej edycji brzmi: "Sprzątanie świata łączy ludzi". Patronem medialnym akcji jest Polskie Radio Dzieciom. Ambasadorską akcji jest Ewelina Flinta, która opowiedziała o swoim udziale w akcji podczas rozmowy w audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy do jej wysłuchania!
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD ekologia radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ śmieci edukacja przyrodnicza ewelina flinta

"Nietypowy bieg" dla całych rodzin odbył się w Pruszkowie

"Nietypowy bieg" jest bardzo podobny do innych tego typu wydarzeń, ponieważ jest w nim zarówno linia startu jak i mety oraz pewien dystans do pokonania. Jest jednak różnica polegająca na dowolności w ustawieniu linii mety. - Dla osób, które zmagają się z różnymi zaburzeniami neurorozwojowymi (ze spektrum autyzmu, z Zespołem Aspergera, ADHD), sam już udział w biegu może być nie lada wyzwaniem. Dlatego ta ruchoma granica ma pokazać, jak różne możliwości i predyspozycje mają osoby neuroatypowe i jak łatwe do pokonania są one dla osób nie posiadających tego typu zaburzeń – mówiły w audycji Polskiego Radia Dzieciom członkinie zarządu fundacji "Pocztowy Dar". Kto mógł wziąć w nim udział i jak można było pomóc dzieciom w terapiach i późniejszym starcie w dorosłość? Zapraszamy do lektury!
Zobacz więcej na temat:  autyzm zaburzenia rozwoju neurologia dzieci Pruszków bieganie rozwój dziecka zdrowie dziecka czas wolny radio dla rodziców patronatPRD

Warsztat "Koduj z Gigantami. W krainie przyszłości" - w PRD rozdajemy kody na kursy!

Początek roku szkolnego to kolejne edukacyjne wyzwania dla dzieci i młodych. Wśród najgorętszych tematów ostatnich tygodni znajduje się sztuczna inteligencja - obawy o jej wpływ na otaczającą nas rzeczywistość, ale także nadzieje, jakie budzi w entuzjastach nowych technologii. Szanse na ciekawe zastosowanie AI w edukacji wykorzystuje darmowy warsztat "Koduj z Gigantami. W kr(AI)nie przyszłosci", na który zarówno w trybie stacjonarnym w miastach w całej Polsce, jak i online można zapisywać się na stronie kodujzgigantami.pl. Zajęcia odbywają się we wrześniu. Patronem medialnym warsztatów jest Polskie Radio Dzieciom dlatego w audycji "Popołudnik" gościliśmy organizatorka akcji. Zapraszamy do wysłuchania. W wybranych audycjach naszej stacji można zdobyć kody na wybrany kurs.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci radio dla rodziców programowanie

"Kulturoteka" z Przemyśla. Zaprasza Martyna Chuderska

W ostatniej wakacyjnej "Kulturotece" przenieśliśmy się do Przemyśla, gdzie odbył się finałowy przystanek Lata z Radiem. Gościnnie w audycji pojawiła się Biserka Cejović - recenzentka literatury dziecięcej i nauczycielka w I LO w Przemyślu, która zabrała nas na spacer po swoim rodzinnym mieście z ponad tysiącletnią tradycją i zdradziła m.in. czy to prawda, że Przemyśl, tak jak Rzym leży na siedmiu wzgórzach. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Lato z Radiem Martyna Chuderska Kulturoteka

Koncert Natalii Lesz. "Piosenki domowe" na żywo!

Już w najbliższą niedzielę 10 września, odbędzie się koncert Natalii Lesz na podstawie wierszyków Michała Rusinka do muzyki Urszuli Borkowskiej. - Jest to spektakl muzyczny, bardzo kolorowy. Będziemy Was oprowadzać po zakamarkach naszego domu, czyli pokazywać Wam różne miejsca i przedmioty, których tak do końca być może nie widzicie na co dzień - powiedziała Natalia Lesz - gość wtorkowego "Popołudnika" w Polskim Radiu Dzieciom. Stacja objęła patronatem medialnym zarówno płytę "Piosenki domowe" jak również niedzielny koncert. Zapraszamy do wysłuchania dalszej części rozmowy z artystką.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD piosenki dla dzieci radio dla dzieci radio dla rodziców Natalia Lesz

Kompozytorzy włoscy. Poznajemy utwory z Włoch

Początki szeroko pojętej muzyki włoskiej sięgają czasów Cesarstwa Rzymskiego. Istotną rolę we odegrał we Włoszech śpiew jednogłosowy. Muzyka wokalna rozwijała się m. in. poprzez śpiew liturgiczny. Jako że śpiewało się w kościołach, tworzono też utwory towarzyszące licznym obrzędom i mszom, które były ubogacane muzyką. 
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci radio dla rodziców Włochy Claudio Monteverdi

"Butenko dla małych i dużych". Siedem dekad kariery artysty

– Te rysunki po trzech, czterech, pięciu dekadach wciąż bawią, to jest miara najwyższa i w przypadku prac pokazywanych w muzeum, niezwykle cenna – podkreślił Paweł Płoski, dyrektor Muzeum Karykatury – W jakimś stopniu możemy uznać Butenkę za jednego z klasyków polskiego powojennego humoru w ogóle. Po więcej o wystawie "Butenko dla małych i dużych" w Muzeum Karykatury odsyłamy do poniższego artykułu.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci radio dla rodziców radio dla dzieci KULTURA

Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej Rabka Festival!

To jedyny w Polsce festiwal literacki odbywający się w uzdrowisku przeznaczonym specjalnie dla dzieci. Przyjeżdżają tu na wypoczynek osoby z całej Polski, a więc jest to wspaniała okazja do wzajemnego poznania się i nawiązania przyjaźni. Wakacje w Rabce to dla wielu rodzin z dziećmi jedyna w roku szansa, by mając dla siebie czas, razem robić ciekawe rzeczy, także czytać i poznawać różne dziedziny sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa literatura dziecięca radio dla dzieci radio dla rodziców Martyna Chuderska Rabka Zdrój patronatPRD

O czym dzieci powiedziałyby nam, gdybyśmy chcieli słuchać? Kampania "Usłyszeć dzieci" Agaty Kornhauser-Dudy 

"Usłyszeć dzieci" to akcja, która powstała z inicjatywy Agaty Kornhauser-Dudy. Bezpośrednią inspiracją Pierwszej Damy była pandemia i czas, w którym po dwóch latach izolacji powoli zaczęliśmy wychodzić z bezpośrednich restrykcji. Choć dziś o pandemii nie ma już mowy, jej skutki pozostają z nami do dziś. - Ona uderzyła w najczulsze miejsce natury człowieka, w jego społeczne relacje. Nikt z nas nie mógł spodziewać się bezpośrednich konsekwencji, bo za naszego życia nigdy nie zadziało się coś takiego, żeby człowiek miesiącami musiał siedzieć w domu, ale to nie jest jedyna przyczyna - podkreślił prof. Mariusz Jędrzejko. 
Zobacz więcej na temat:  rodzicielstwo psychologia dziecięca kampania społeczna Agata Kornhauser-Duda prezydent dzieci Usłyszeć dzieci Usłyszeć dzieci - w Polskim Radiu radio dla rodziców

Polskie Radio Dzieciom na Festiwalu "Dwa Teatry". Za nami 4 dni pełne twórczych spotkań!

Zakończył się XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Wzorem poprzednich lat, Polskie Radio Dzieciom przygotowało wiele twórczych spotkań, które zaowocowały wspaniałymi nagraniami z udziałem dzieci. Były m.in. warsztaty radiowe "Włącz wyobraźnię", "Daj Fredrze słowo", prezentacje konkursowych słuchowisk dla dzieci i młodzieży i audycje plenerowe. Nagrane próby pracy z mikrofonem zostaną udźwiękowione i wyemitowane na antenie stacji. Zapraszamy do lektury i wysłuchania fragmentów nagrań zrealizowanych z dziećmi w Zamościu. 
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2023 słuchowisko dla dzieci radio dla dzieci radio dla rodziców Daria Druzgała Dwa Teatry Teatr Polskiego Radia Zamość

Rozmowa z Miłką Raulin. Polska Himalaistka o rodzicielstwie i pasji

Na swoim koncie ma wiele górskich szczytów, w 2018 roku która zdobyła Koronę Ziemi jako najmłodsza z Polek. Jest mamą siedemnastoletniego już syna, z którym zaczęła chodzić po górach, gdy miał lat siedem i uczyła się być dla niego dobrym przewodnikiem. – Trzeba pamiętać, że góry muszą być dla dzieci przyjemnością, to nie mogą być nasze ambicje w zdobywaniu jakiegoś szczytu, istotnym czynnikiem jest m.in. pogoda – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Miłka. 
Zobacz więcej na temat:  Miłka Raulin Himalaje wspinaczka sporty ekstremalne Strefa Rodzica radio dla rodziców

Trwa nabór do projektu "Zakorzenione – liderki dla środowiska" dla kobiet działających na obszarach wiejskich

Na wsiach wiele jest aktywnych, twórczych i wyjątkowych pod wieloma względami kobiet, o których wciąż niewiele się mówi. Fundacja Roll-na powstała z potrzeby mówienia o aktywności kobiet mieszkających na wsi, które bezinteresownie działają na rzecz innych osób, aktywizują społeczności i organizują całe życie społeczne wsi. Celem fundacji jest walka ze stereotypami, wspieranie kobiecych organizacji oraz edukacja. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców kobieta rozwój osobisty wieś

Dzieciństwo rodziców. Jak dojrzeć mając już własne dzieci?

Jak zapewnić własnym dzieciom to, czego sami nie otrzymaliśmy w dzieciństwie i czego nam brakowało, jednocześnie nie rozdrapując własnych ran i nie szukając winnych, ale zapewniając sobie i dziecku spokój i poczucie bezpieczeństwa? W książce „Dzieciństwo rodziców. Jak nie tylko dorosnąć, lecz także dojrzeć” nie ma gotowych recept, ale jest wiele okazji do zatrzymania się i refleksji.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rodzicielstwo

Jak dbać o podmiotowość dziecka w cyfrowym świecie? 

Mówiąc o dzieciach i nowych technologiach, najczęściej myślimy o limitach korzystania z internetu, zagrożeniach cyfrowych czy wieku, od jakiego dziecko może korzystać ze smartfona. Problem widzimy więc jako zjawisko, którym trzeba zarządzać odgórnie i zapominamy przy tym, że ostatecznie mamy do czynienia z człowiekiem. I choć wciąż jeszcze małym i kształtującym się, posiadającym już prawa, wolną wolę, własne emocje i autonomiczne przemyślenia. I to on będzie niósł konsekwencje naszych decyzji. 
Zobacz więcej na temat:  smartfony internet dane osobowe bezpieczeństwo w sieci Strefa Rodzica dziecko dzieci radio dla rodziców Marcin Perfuński

Czym lustro różni się od zwierciadła?

Lustro to jeden z najstarszych wynalazków cywilizacji. Odbija to, co znajduje się naprzeciwko i służy do tego, żeby się w nim przeglądać. Zwierciadłami były najpierw szlifowane kamienie, później polerowany metal, a z czasem pojawiły się lustra szklane. Czym różni się lustro od zwierciadła, jakie mogą być rodzaje luster i na czym polega zasada lustra, powiemy w "Popołudnku" Polskiego Radia Dzieciom posłuchać można w załączonej audycji. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  lustro Popołudnik w PR Dzieciom DAB+ radio dla dzieci radio dla rodziców