Polskie Radio
Section05
reforma szkolnictwa

Minister edukacji narodowej o szkolnictwie branżowym

– Naszym zadaniem jest wprowadzenie XXI wieku do szkół branżowych. Mam na myśli m.in. rewolucję technologiczno-informatyczną – powiedziała Anna Zalewska. Podczas trwającego XVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy minister edukacji narodowej, w rozmowie z Polskim Radiem 24, mówiła o zmianach, jakie czekają szkolnictwo branżowe.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Zalewska edukacja reforma szkolnictwa reforma edukacji szkoła

Grzegorz Osiecki: polska szkoła jest szkołą przetrwania

- Mam takie zdanie, że od wielu lat Polska edukacja zmaga się z chorobą przewklekłych reform, w bardzo ostrym stadium. Cechą tej choroby są permanentne zmiany i brak stabilności, dlatego rodzicom i dzieciom ciężko się do czegokolwiek przyzwyczaić - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Grzegorz Osiecki, publicysta "Dziennika Gazety Prawnej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reforma szkolnictwa edukacja Grzegorz Osiecki Jakub Kukla szkoła Polskie Radio 24

Konstytucja dla nauki przyjęta w sejmowej komisji

Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży przyjęła projekt ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - tzw. Ustawę 2.0 lub Konstytucję dla Nauki - oraz projekt ustawy wprowadzający tę ustawę w życie. Komisja przyjęła także łącznie 160 poprawek. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma szkolnictwa szkolnictwo wyższe Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Reforma Szkolnictwa Wyższego. Debata młodych polityków

Założenia projektu tzw. Ustawy 2.0 Gowin przedstawił podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie. Zapowiedział, że chce zaaplikować polskiej nauce „silny impuls rozwojowy”. O reformie szkolnictwa wyższego mówili w audycji Młoda Audycja Polityczna Łukasz Rusajczyk (Parlament Studentów RP), Patryk Palczewski (Forum Młodych PiS), Michał Jurek (Stowarzyszenie Młodzi Demokraci PO) i Jan Strzeżek (Młoda Prawica - Porozumienie Jarosława Gowina).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego edukacja szkolnictwo wyższe Jarosław Gowin reforma szkolnictwa

Szkoły branżowe. "Potrzeba rewolucyjnej zmiany"

"W kwestii kształcenia zawodowego chcemy być wiarygodnym partnerem dla pracodawców" – poinformowała minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Zaznaczyła, że przedsiębiorcy powinni mówić, czego oczekują od systemu edukacji. O reformie kształcenia zawodowego i o tym, czy szkoły branżowe dobrze wpłyną na rynek pracy, mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. szkolnictwa zawodowego i rynku pracy Wojciech Kreft.
Zobacz więcej na temat:  szkoła reforma szkolnictwa Ministerstwo Edukacji Narodowej Anna Zalewska

Sondaż dotyczący reformy edukacji. Sprzeczne odpowiedzi

Przez ostatni rok nieznacznie wzrosło niezadowolenie dotyczące reformy szkolnictwa. W 2016 roku, jeszcze przed zmianami w systemie edukacji, negatywnie o sprawie wypowiadało się 33 procent badanych. Dziś ten odsetek wzrósł do 37 procent. Z drugiej strony, z sondażu zrealizowanego dla „Dziennika Gazety Prawnej”, wynika że większość Polaków pozytywnie ocenia np. przywrócenie ośmioletniej podstawówki. W Polskim Radiu 24 rozmowa z prof. Piotrem Mikiewiczem z Instytutu Badań Edukacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Edukacji Narodowej edukacja reforma szkolnictwa szkoła

Edukacja: Powstanie ponad 11 tys. nowych etatów

- Przebudowa systemu kształcenia musiała wiązać się z pewną fluktuacją w zakresie zatrudnienia. Każdego roku jakaś część nauczycieli odchodzi z pracy z różnych przyczyn. To sytuacja naturalna – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Rafał Bodarski z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Odniósł się w ten sposób do zmian w polskim szkolnictwie związanych z reformą edukacji.
Zobacz więcej na temat:  nauczyciel szkoła reforma szkolnictwa Ministerstwo Edukacji Narodowej Anna Zalewska Związek Nauczycielstwa Polskiego