Polskie Radio
Section05
reforma szkolnictwa

Sondaż dotyczący reformy edukacji. Sprzeczne odpowiedzi

Przez ostatni rok nieznacznie wzrosło niezadowolenie dotyczące reformy szkolnictwa. W 2016 roku, jeszcze przed zmianami w systemie edukacji, negatywnie o sprawie wypowiadało się 33 procent badanych. Dziś ten odsetek wzrósł do 37 procent. Z drugiej strony, z sondażu zrealizowanego dla „Dziennika Gazety Prawnej”, wynika że większość Polaków pozytywnie ocenia np. przywrócenie ośmioletniej podstawówki. W Polskim Radiu 24 rozmowa z prof. Piotrem Mikiewiczem z Instytutu Badań Edukacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Edukacji Narodowej edukacja reforma szkolnictwa szkoła

Edukacja: Powstanie ponad 11 tys. nowych etatów

- Przebudowa systemu kształcenia musiała wiązać się z pewną fluktuacją w zakresie zatrudnienia. Każdego roku jakaś część nauczycieli odchodzi z pracy z różnych przyczyn. To sytuacja naturalna – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Rafał Bodarski z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Odniósł się w ten sposób do zmian w polskim szkolnictwie związanych z reformą edukacji.
Zobacz więcej na temat:  nauczyciel szkoła reforma szkolnictwa Ministerstwo Edukacji Narodowej Anna Zalewska Związek Nauczycielstwa Polskiego

Reforma szkolnictwa branżowego. Szanse i zagrożenia

1 września rozpoczęły działalność szkoły branżowe I stopnia, które zastąpiły dotychczasowe trzyletnie zasadnicze szkoły zawodowe. Kolejnym etapem będzie rozpoczęcie działalności dwuletniej branżowej szkoły II stopnia. Gośćmi audycji Kapitał i Praca byli: Jolanta Kosakowska ze Związku Rzemiosła Polskiego i Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Solidarność-Oświata".
Zobacz więcej na temat:  edukacja reforma szkolnictwa szkoła

Reforma szkolnictwa. "Powrót do sprawdzonych wzorców"

- 4-letnie liceum ma wiele przewag nad dotychczasowym systemem. Po reformie edukacji program nauczania może być bardziej linearny. 4-letnie liceum daje też m.in. więcej czasu na dodatkowe zainteresowania – mówił w audycji Szukając Dziury w Całym Piotr Zaremba z tygodnika W Sieci. Gość mówił także o reformie edukacji za rządów Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma edukacji edukacja Łukasz Warzecha gimnazjum reforma szkolnictwa liceum

"Reforma szkolnictwa wyższego jest potrzebna"

- Nikt nie mówi, że zapowiedziana przez wicepremiera Jarosława Gowina reforma szkolnictwa wyższego to będzie krótka i prosta operacja. Gdy zaczęły się prace - jak dziś ogłoszono – 574 dni temu - pojawiły się pewne założenia. Po dzisiejszych negocjacjach te założenia zostały zmienione. Cały czas jest to dzieło w trakcie tworzenia – powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Mikiewicz z Instytutu Badań Edukacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma szkolnictwa Jarosław Gowin Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Reforma szkolnictwa wyższego. "Przełom jest raczej pozorny"

„Projekt reformy szkolnictwa wyższego jest gotowy” – poinformował minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas otwarcia Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie. Po kilkumiesięcznych konsultacjach ze środowiskiem akademickim zmianami zajmie się rząd. O tzw. Ustawie 2.0 mówił w audycji Gorący Temat dr Marek Kisilowski z Politechniki Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 szkolnictwo wyższe reforma szkolnictwa Jarosław Gowin Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

"Minister Gowin mówił o stanięciu w prawdzie"

 "Władze wyższych uczelni powinny poddać się autolustracji" – powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Podkreślił, że procesu tego nie należy nazywać dekomunizacją. Słowa wicepremiera komentował w Polskim Radiu 24 historyk prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Gowin szkolnictwo wyższe Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego reforma szkolnictwa lustracja dekomunizacja

"PiS musi zgadzać się na niezależność Gowina"

Wicemarszałek Sejmu wątpi w poparcie parlamentarzystów PiS dla reformy szkolnictwa wyższego, autorstwa ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Wicepremier Gowin prezentuje jej założenia podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie. Przewodniczący klubu PiS – Ryszard Terlecki zastrzegł w radiowej Trójce, że nie zna projektu, ale jego zdaniem, propozycje Jarosława Gowina, mogą budzić wątpliwości. O Ustawie 2.0 w Polskim Radiu 24 mówił Stefan Sękowski z Nowej Konfederacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Gowin Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego edukacja reforma szkolnictwa