X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
reparacje wojenne

Reparacje wojenne od Niemiec kartą przetargową?

Z udziałem niemieckich ekspertów odbyła się w Warszawie konferencja poświęcona sprawie odszkodowań za II wojnę światową. To pierwsza tego typu debata, w której uczestniczą naukowcy z Niemiec. Do tej pory niemieckie władze podkreślały, że sprawa reparacji wojennych jest "prawnie i finansowo zamknięta". W Debacie Dnia o tym, czy Warszawa może liczyć na odszkodowanie, rozmawiali Anna Sarzyńska (Telewizja Polska) i Marek Tejchman (Dziennik Gazeta Prawna).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reparacje wojenne Niemcy odszkodowanie Arkadiusz Mularczyk PiS polityka

Arkadiusz Mularczyk o reparacjach wojennych: "Jesteśmy na półmetku prac"

W Warszawie trwa konferencja poświęcona "Sprawie odszkodowań za II wojnę światową i stosunkach polsko-niemieckich". To pierwsza tego typu debata, w której uczestniczą także naukowcy z Niemiec. Podczas konferencji omawiana jest między innymi sprawa polityki Republiki Federalnej Niemiec w zakresie zadośćuczynienia za straty z okresu wojny i okupacji niemieckiej, a na jej tle - polityka władz RFN wobec Polski w tym zakresie. Gościem Polskiego Radia 24 był Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo II wojna światowa reparacje wojenne Niemcy

Arkadiusz Mularczyk: PiS będzie zdeterminowany ws. reparacji

- Niemcy przez ponad 70 lat systemowo odmawiały płacenia Polsce reparacji wojennych. Mimo że innym kraje otrzymywały rekompensaty za straty poniesione w I i II wojnie światowej - powiedział w audycji Świat 24 Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Na antenie Polskiego Radia 24 m.in. o kwestii ewentualnej wypłaty reparacji wojennych Polsce przez Niemcy mówił również Adam Andruszkiewicz z Wolnych i Solidarnych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość polityka reparacje wojenne Niemcy II wojna światowa

"Przez lata SN blokował roszczenia Polaków do Niemiec"

- Nie miejmy złudzeń, dzisiaj także jest obawa Niemców, że po reformie wymiaru sprawiedliwości to status quo ws. reparacji może się zmienić. Dlatego też instytucje unijne, sądy niemieckie z taką troską dzisiaj mówią o polskiej demokracji, o polskim sądownictwie - mówił na antenie radiowej Jedynki Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Arkadiusz Mularczyk Piotr Gociek II wojna światowa reparacje wojenne Sąd Najwyższy

"Jeśli Niemcy mieliby honor, sami podjęliby temat reparacji"

- Jeśli Niemcy mieliby choć odrobinę honoru i wiarygodności, sami podnieśliby sprawę reparacji. Jestem zatrwożony i przerażony (...) Mówiłem podczas debaty np. o ogromnej ilości polskich dzieł sztuki, które zostały skradzione. Gdzie one są? W Niemczech musi być wielu ludzi, którzy ukrywają polskie dzieła jednocześnie wiedząc, że pochodzą z kradzieży. Jak to możliwe? Gdzie jest ich honor? - mówił w rozmowie z PolskieRadio.pl Daniel Kawczyński, poseł do brytyjskiej Izby Gmin. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Wielka Brytania reparacje wojenne NASZ WYWIAD

"Polska nie zrzekła się odszkodowań ws. II wojny światowej"

Szef zespołu parlamentarnego ds. reparacji, poseł PiS Arkadiusz Mularczyk zapowiedział, że polskie władze będą nadal prowadzić działania w celu oszacowania strat Polski w związku z II wojną światową. Podkreślił, że Polska nie zrzekła się prawa do odszkodowań za straty poniesione podczas drugiej wojny światowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reparacje wojenne Sygnały Dnia Arkadiusz Mularczyk II wojna światowa Katarzyna Hejke niepełnosprawni

"Trzeba zrobić kwerendę strat i wystawić Niemcom fakturę"

- Są w relacjach z Niemcami kwestie trudne, których nie można zamiatać pod dywan jak poprzedni rząd. Zawsze byłam zwolennikiem artykułowania wątpliwości co do Jugendamtów i domagania się reparacji. Niemiecka polityka historyczna to majstersztyk, z kata stali się ofiarą. W Polsce wytworzono poczucie wstydu, że jesteśmy gorsi. Musimy wstać z kolan  – powiedziała w audycji 24 Pytania Dorota Arciszewska-Mielewczyk z PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość Niemcy Jugendamt reparacje wojenne II wojna światowa